Nasz film z 74. rocznicy niemieckich egzekucji w Stalowej Woli
W środę 18 października 2017 r. w Stalowej Woli obchodzilismy 74. rocznicę niemieckich egzekucji na rozwadowskich „Dołach” i charzewickiej „Maźnicy”. W dwóch odwetowych egzekucjach, które miały miejsce 19 i 20 października 1943 r. w Rozwadowie i Charzewicach, Niemcy zabili łącznie 90 osób. Wśród ofiar byli żołnierze Armii Krajowej.
W środowe popołudnie spotkali się patrioci z kilku grup i stowarzyszeń by wspólnie uczcić pomordowanych przez Niemców w dwóch egzekucjach podczas II wojny światowej na dzisiejszych terenach Stalowej Woli. Wśród zgromadzonych byli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola łącznie z prezesem Zbigniewem Markutem, byli również przedstawiciele stalowowolskiej SRH „Partyzant”, Sokół Stalowa Wola, Fundacji KEDYW oraz licznie przybyli harcerze z 54 stalowowolskiej drużyny ZHP im. Bronisława Kochana, którzy pełnili wartę honorową w miejscach egzekucji, przy mogile zbiorowej na cmentarzu oraz podczas mszy świętej w intencji pomordowanych, która została odprawiona w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie. O oprawę patriotyczną spotkania zadbał komendant stalowowolskiej ZHP Zbigniew Partyka.
Przed rozpoczęciem mszy świętej w Klasztorze, o wydarzeniach z przed 74 lat przypomniał Mikołaj Fołta z powstającego Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli-Rozwadowie, który również zacytował historyczne zapiski kroniki Klasztoru Kapucynów z dnia egzekucji.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo i pamięć! Szczególne podziękowania w imieniu wszystkich zgromadzonych kierujemy do zgrupowania strzeleckiego „Sokół Stalowa Wola”, którzy bezinteresownie podjęli prace przy sprzątaniu miejsc pamięci i pomników w Stalowej Woli.
Fundacja KEDYW
Film: Mikołaj Fołta, Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Fundacja KEDYW.