Stalowa Wola pamięta 17 września 1939 r. i Sybiraków! [ZDJĘCIA]
Jak co roku, z inicjatywy radnego miasta Zbigniewa Paszkiewicza oraz Związku Sybiraków w Stalowej Woli odbyła się 17 września 2017 r. uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę napaści Sowietów na Polskę. Tego dnia obchodzony jest również Światowy Dzień Sybiraka.
To jest nasz obywatelski, patriotyczny obowiązek przypomnienia wydarzeń historii naszego narodu, przypomnienia szczególnie młodym pokoleniom Polaków. Narody tracąc pamięć o swej historii przestają być narodem. nie zemsty pragniemy, ale ofiary o pamięć wołają!
1 września 1939 r. napadli na Polskę Niemcy, a 17 września Związek Radziecki. Kolejność agresji została uzgodniona przez Hitlera ze Stalinem. Żadne państwo w Europie nie zostało zaatakowane w czasie II wojny światowej jednocześnie przez dwóch agresorów, tylko Polska. Polscy dowódcy i żołnierze walczyli w obronie państwa dopóki starczało amunicji. Francja i Wielka Brytania nie dotrzymały umów sojuszniczych, nie pomogli Polsce. Sądzili, że Hitler razem ze Stalinem zadowolą się tylko Polską. Jakże byli naiwni. Tyle osób później zginęło w czasie II wojny światowej. Na podbitych ziemiach okupanci natychmiast rozpoczęli eksterminację narodu polskiego. – przypominał zgromadzonym mieszkańcom Stalowej Woli Zbigniew Paszkiewicz – Radny Miasta Stalowej Woli oraz przewodniczący Związku Sybiraków w Stalowej Woli.
Po przemówieniu Zbigniewa Paszkiewicza zostały złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą pochodzącego z Rozwadowa podporucznika Henryka Kuca, zamordowanego w Katyniu żołnierza kampanii wrześniowej 39 r. Następnie zostały złożone kwiaty przy znajdującym się w pobliżu pomniku zamordowanego w marcu 1944 r. przez Gestapo Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” – Komendanta Obwodu Nisko – Stalowa Wola Armii Krajowej. Po złożeniu kwiatów zgromadzeni mieszkańcy przeszli marszem do Bazyliki Konkatedralnej MBKP gdzie odbyła się uroczysta msza św. w intencji Sybiraków. Po mszy św. nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku Matek Sybiraczek mieszczącym się przy Bazylice.
W uroczystościach udział wzięli Senator RP Janina Sagatowska, Poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz liczni stalowowolscy samorządowcy. Na uroczystości licznie przybyli również wraz ze sztandarem członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola, żołnierze, harcerze oraz Komendant stalowowolskiej Policji.
Fundację KEDYW reprezentował prezes zarządu oraz wolontariusze powstającego Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli – Rozwadowie. Przed uroczystą mszą św. w Bazylice Konkatedralnej wolontariusze Fundacji KEDYW i Muzeum udali się pod dawną siedzibę Gestapo, która również w późniejszym czasie służyła jako katownia NKWD i SB, by oddać hołd ofiarom Niemców i Sowietów którzy zginęli w tym budynku. Cześć Ich Pamięci!
MW/Fundacja KEDYW, Zdjęcia Mikołaj Fołta