Tablica przy mogile ofiar pacyfikacji w Kochanach (fot. Fundacja KEDYW)
24 wrze艣nia (niedziela) o godzinie 13.30 przed ZABYTKOWYM CMENTARZEM OFIAR PACYFIKACJI w KOCHANACH rozpocznie si臋 uroczysto艣膰 upami臋tniaj膮ca wydarzenia wojenne sprzed 75 lat.
Uroczysto艣膰 organizowana jest przez Parafi臋 Rzymskokatolick膮 w Jastkowicach oraz Publiczn膮 Szko艂臋 Podstawow膮 im. AK w Jastkowicach pod patronatem W贸jta Gminy Pysznica.
Dzi臋ki 偶yczliwo艣ci Nadle艣nictwa Jan贸w Lubelski, 24 wrze艣nia droga le艣na z Rzeczycy D艂ugiej przez Goliszowiec do Kochan b臋dzie dost臋pna dla wszystkich chc膮cych dotrze膰 na uroczysto艣膰, jak r贸wnie偶 p贸藕niej powr贸ci膰.
Z kart historii:
Pacyfikacja wsi Kochany mia艂a miejsce 30 wrze艣nia 1942 roku w godzinach porannych. Wie艣 ta liczy艂a 贸wcze艣nie ponad 80 os贸b. W tym dniu wi臋kszo艣ci os贸b doros艂ych nie by艂o w domach, bowiem pracowa艂y one w polu lub z obawy przed Niemcami ukrywa艂y si臋 w lesie. We wsi pozosta艂y osoby starsze, a pod ich opiek膮 ma艂e dzieci, kt贸re rodzice zostawili, wierz膮c, 偶e nawet gdy Niemcy przyjad膮 to osoby wiekowe i dzieci oszcz臋dz膮. Niestety 鈥 tak si臋 nie sta艂o. Niemieccy oprawcy zabijali bez lito艣ci, male艅kie dzieci, bezbronne kobiety i starc贸w, a zabudowania palili. W p贸艂torej godziny pozbawionych 偶ycia zosta艂o 20 dzieci ( 4 dzieci nie mia艂a jeszcze roku, 4 mia艂a dopiero dwa lata i 12 by艂a w wieku powy偶ej trzech lat), 12 kobiet (w tym Janina R偶ewska 鈥 spodziewa艂a si臋 dziecka, a Anna Surowaniec karmi艂a swojego nowonarodzonego synka) oraz 5 m臋偶czyzn ( w tym niepe艂nosprawny W艂adys艂aw Str臋ciwilk). Pozosta艂a rozpacz i zgliszcza dom贸w.
Informacje o miejscach i liczbie faktycznie pomordowanych nie s膮 do ko艅ca pewne, w relacjach mo偶na znale藕膰 rozbie偶no艣ci. Dok艂adne informacje na temat tej pacyfikacji jeszcze czekaj膮 na opracowanie, dlatego potrzeba rzetelnego historyka, kt贸ry pochyli si臋 nad tym tematem i badaj膮c zasoby IPN i niemieckich archiw贸w zadba by dok艂adna wiedza na ten temat przetrwa艂a dla kolejnych pokole艅.
Wg. obecnej wiedzy w pacyfikacji Kochan zgin臋li (poz. 1-29 na podstawie Ksi臋gi akt贸w zej艣cia za lata 1890-1945 parafii Jastkowice):
1. Rozalia Kuziora lat 40 鈥 pochowana na cmentarzu w Pysznicy
2. Jan Kuziora lat 10 鈥 pochowany na cmentarzu w Pysznicy
3. Bronis艂awa Kuziora lat 4 鈥 pochowana na cmentarzu w Pysznicy
4. Anna Surowaniec lat 21 鈥 pochowana na cmentarzu w Pysznicy
5. Eugeniusz Surowaniec 鈥 czteromiesi臋czne niemowl臋 鈥 pochowany na cmentarzu w Pysznicy wraz matk膮 Ann膮
6. Aniela Piotrowska lat 51 鈥 pochowana na cmentarzu w Pysznicy
7. Zofia Momot 1 rok 鈥 pochowana na cmentarzu w Pysznicy
8. Stanis艂aw Piotrowski lat 16 鈥 pochowany na cmentarzu w Pysznicy
9. Agnieszka Piotrowska lat 82 鈥 pochowana na cmentarzu w Pysznicy
10. Adam Kr贸l lat 60 鈥 pochowany na cmentarzu w Rozwadowie
11. J贸zefa B艂a偶ejewska lat 60 鈥 pochowana na cmentarzu w Rozwadowie
12. Jan Piotrowski lat 4 鈥 pochowany na cmentarzu w Rozwadowie
13. W艂odzimierz Piotrowski lat 5 鈥 pochowany na cmentarzu w Rozwadowie
14. Tadeusz B艂a偶ejewski lat 5 鈥 pochowany na cmentarzu w Rozwadowie
15. Stanis艂awa B艂a偶ejewska lat 6 鈥 pochowana na cmentarzu w Rozwadowie
16. Czes艂aw B艂a偶ejewski lat 8 鈥 pochowany na cmentarzu w Rozwadowie
17. Emila Str臋ciwilk lat 27 鈥 pochowana na cmentarzu w Rozwadowie
18. Tadeusz Str臋ciwilk lat 5 鈥 pochowany na cmentarzu w Rozwadowie
19. Eugeniusz Str臋ciwilk lat 4 鈥 pochowany na cmentarzu w Rozwadowie
20. Aniela G臋艣la lat 31 鈥 pochowana n cmentarzu w Jastkowicach
21. Jan Piotrowski lat 8 鈥 pochowany na cmentarzu w Jastkowicach
22. Tomasz Bielecki lat 47 鈥 pochowany na cmentarzu w Jastkowicach
23. Feliks Bielecki lat 19 鈥 pochowany na cmentarzu w Jastkowicach
24. Stefania Garbacka lat 39 鈥 pochowana na cmentarzu w Kochanach
25. Ewa Str臋ciwilk lat 42 鈥 pochowana na cmentarzu w Kochanach
26. Jan Str臋ciwilk lat 14 鈥 pochowany na cmentarzu w Kochanach
27. W艂adys艂aw Str臋ciwilk lat 26 鈥 pochowany na cmentarzu w Kochanach
28. Franciszka Str臋ciwilk lat 80 鈥 pochowana na cmentarzu w Kochanach
29. Kazimierz Str臋ciwilk lat 90 鈥 pochowany na cmentarzu w Kochanach
30. Janina Str臋ciwilk lat 2 鈥 pochowana na cmentarzu w Kochanach
31. Czes艂awa Str臋ciwilk lat 9 鈥 pochowana na cmentarzu w Kochanach
32. Aleksander Piotrowski lat 2 鈥 pochowany na cmentarzu w Kochanach
33. Janina R偶ewska lat 23 鈥 pochowana na cmentarzu w Zarzeczu
34. Antoni R偶ewski lat 30 鈥 pochowany na cmentarzu w Zarzeczu
35. Zofia St臋pak lat 10 鈥 pochowany na cmentarzu w Kochanach
36. Agnieszka St臋pak lat 38 鈥 brak informacji o miejscu poch贸wku
37. Tadeusz Piotrowski lat 2 鈥 brak informacji o miejscu poch贸wku
Dzi艣 艣ladem po tym wydarzeniu jest cmentarz wojenny, wpisany na list臋 zabytk贸w w 1993 roku oraz pomnik z tablic膮, na kt贸rej wyryto nazwiska pomordowanych.
Od 2010 roku z inicjatywy Pana Zbigniewa Koczwary przy cmentarzu odbywa si臋 Msza 艢wi臋ta w intencji pomordowanych. Od 2011 roku jest to uroczysto艣膰 gminna organizowany wsp贸lnie przez Parafi臋 Rzymskokatolick膮 w Jastkowicach, Zesp贸艂 Szk贸艂 im. AK w Jastkowicach oraz samorz膮d gminy Pysznica.
zr贸d艂o: pysznica.pl
Krwawe pacyfikacje zasania we wrze艣niu 1942 r.
W czasie niemieckiej okupacji, na p贸艂nocny wsch贸d od Stalowej Woli, w lasach Lipskich i Janowskich dzia艂a艂y liczne oddzia艂y partyzanckie z czego Niemcy dobrze zdawali sobie spraw臋. W 1942 r. w艂adze niemieckie postanowi艂y zrobi膰 z tym terenem porz膮dek, chodzi艂o oto by wyczy艣ci膰 teren z partyzantki, a wspomagaj膮c膮 ich ludno艣ci ukara膰 za okazywan膮 im pomoc.
Ko艅cem wrze艣nia 1942 r. Niemieckie wojska zorganizowa艂y na tych terenach pierwsze akcj臋 pacyfikacyjne, kt贸re obj臋艂y pi臋膰 wiosek: Kruszyn臋, Goliszowiec, Kochany, D臋bowiec oraz Gielni臋. W ka偶dej z wiosek Niemcy zgotowali piek艂o, mordowali kobiety, dzieci, starc贸w i wszystkich kogo napotykali, zabudowania podpalali i w czterech z pi臋ciu wsi, spalili prawie wszystkie zabudowania.
Pacyfikacje Niemcy rozpocz臋li w Przysi贸艂ku Kruszyna 29 wrze艣nia 1942 r. W tej malutkiej wsi zgin臋艂o 10 os贸b i spalono ca艂膮 wie艣. Nast臋pnego dnia, 30 wrze艣nia Niemcy wymordowali 41 os贸b we wsi Goliszowiec, tam te偶 spalili niemal偶e ca艂膮 wie艣. Tego samego dnia Niemcy poszli dalej do Kochan i D臋bowca, w kt贸rych zabili kolejne 37 os贸b i jak w poprzednich wsiach podpalili zabudowania niszcz膮c ca艂e wsie.
We wrze艣niowych pacyfikacjach jako jedyna najmniej ucierpia艂a wie艣 Gielnia, zgin臋艂o w niej zaledwie 3 osoby i sp艂one艂o tylko kilka zabudowa艅. Ocalenie wsi Gielnia mieszka艅cy zawdzi臋czaj膮 niemieckiej mieszka艅ce wsi Balbinie Kleman, kt贸ra po wkroczeniu do wsi Niemc贸w, przekonywa艂a wojska pacyfikacyjne pokazuj膮c zdj臋cia i listy syna z Wehrmachtu zapewniaj膮c, 偶e partyzant贸w w Gielni nikt nie wspiera艂. Ten akt uratowa艂 wie艣 przed dewastacj膮, Niemcy uwierzyli kobiecie i kazali si臋 rozej艣膰.
Za postaw臋 Balbiny Kleman 11 listopada 2004 r. mieszka艅cy Gielni ods艂onili tablic臋 upami臋tniaj膮c膮 mieszkank臋 i jej bohatersk膮 postaw臋, kt贸ra uratowa艂a wie艣 przed kompletnym wyniszczeniem.
Cze艣膰 Ich Pami臋ci!
MW/Fundacja KEDYW