2 maja 1925 r. urodził się Zygmunt Stręciwilk – żołnierz NOW i AK

Zygmunt Stręciwilk

ur. 02.05.1925 r. – zm. 05.04.1944 r.
Żołnierz  Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW)
Żołnierz Armii Krajowej w Rozwadowie


Zygmunt Stręciwilk urodził się 2 Maja 1925 roku w Rozwadowie. Był synem Michała i Marii z d. Wołoszyn. Miał trzech Braci Kazimierza, Stanisława i Romana, który po wojnie został właścicielem historycznej „Górki” (Siedziby Kedywu Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK). Od kwietnia 1941 roku pracował jako goniec w „Reichswerke Hermann Göring Werk Stalowa Wola” (okupowanych Zakładach Południowych COP).

Konspiracja

W czasie niemieckiej okupacji należał początkowo do rozwadowskiej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), a następnie do Armii Krajowej (AK). Zygmunt Stręciwilki mieszkał w Rozwadowie i tu był aresztowany w marcu 1944 roku. Wkrótce po aresztowaniu został rozstrzelany w niemieckiej egzekucji, która miała miejsce 5 kwietnia 1944 roku w nieznanym miejscu na południowym Podkarpaciu. Wyrok na nim został wykonany „za należenie do nielegalnej organizacji” – jak głosiło „obwieszczenie” niemieckiej policji z 27 marca 1944 roku. Miejsce egzekucji i pochówku do dziś nie jest znane.

©Fundacja KEDYW
Niemieckie obwieszczenie z 27 marca 1944 r. skazujące na śmierć stalowowolskich żołnierzy AK na którym znalazł się Zygmunt Stręciwilk. (fot. Stanisław Dąbrowa-Kostka).

Cześć Jego Pamięci!

 

MW

Bibliografia: Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Maria Rehorowska „Rozwadów nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Stanisław Dąbrowa-Kostka „Niemieckie Afisze Śmierci”.

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)