Prezes Fundacji KEDYW spotkał się z dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Prezes Marek Wróblewski i dyrektor Jacek Pawłowicz z publikacją podarowaną do archiwum Muzeum Kedywu (fot. Fundacja KEDYW)

We wtorek 19 czerwca 2018 r. prezes Fundacji KEDYW Marek Wróblewski spotkał się z Jackiem Pawłowiczem – dyrektorem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Podczas nieoficjalnego spotkania, do którego doszło podczas wizyty dyrektora Pawłowicza na Podkarpaciu, prezes Fundacji zapoznal dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych, z inicjatywą powstającego Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej tworzonego przez Fundację KEDYW. Pan dyrektor pozytywnie przyjął naszą inicjatywę i wspominał jak ważne jest dziś, że nareszcie powstają instytucje jak Muzeum Kedywu, które dokumentują historię podziemia i są ważnym elementem ocalenia i odkłamywania historii, która przez wiele lat była zabroniona.

Dyrektor Pawłowicz mówił o Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które powstaje w dawnym areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie, miejscu gdzie zostali straceni najwięksi polscy bohaterzy, jak Komendant Główny Kedywu AK Emil August Fieldorf „Nil” i rotmistrz Witold Pilecki.

Podczas spotkania rozmawiano również o problemach jakie stoją przed organizacjami tworzącymi placówki muzealne i o pozyskiwaniu funduszy i eksponatów na swoją działalność.

Na koniec dyrektor Pawłowicz podarował do archiwum powstającego Muzeum Kedywu najnowszy, ponad dwustu stronicowy biuletyn Muzeum Żołnierzy Wyklętych poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Obydwaj reprezentaci powstających placówek zadeklarowali chęć współpracy merytorycznej w przyszłości.

Spotkanie z dyrektorem Pawłowiczem odbyło się inicjatywy Zbigniewa Markuta – prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola, na które przybyło również kierownictwo Koła. Dziękujemy Panu prezesowi za zaproszenie i wsparcie jakie Koło ŚZŻAK udziela Fundacji od początku jego istnienia.

O Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL opowiada dyrektor Jacek Pawłowicz w filmie poniżej:

 


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)