13 października 2018 r. odsłonięto pomnik poległym mieszkańcom w pacyfikacji Graby [FILM, ZDJĘCIA]
13 października 2018 r. na północnym Podkarpaciu we wsi Graba, odsłonięty został pomnik upamiętniający 14 mieszkańców poległych w niemieckiej obławie na wieś. Mieszkańcy wioski zginęli z rąk Niemców za udzielenie w grudniu 1943 r. schronienia w czasie Świąt Bożego Narodzenia partyzantom oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka.
Niemiecka akcja w grudniu 1943 r. na Grabę, miała na celu zlikwidowanie partyzantów oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, którzy przebywali we wsi, a na których trop trafili Niemcy zaledwie kilka dni wcześniej. Niestety w wyniku akcji ucierpiała ludność cywilna, którą Niemcy ukarali bestialsko mordując i paląc zabudowania wsi. W pacyfikacji Graby, Niemcy zabili 14 mieszkańców, w tym sześcioro dzieci. W walce, którą podjęli w obronie partyzanci zginęło 9 żołnierzy oddziału, pięciu poległych pochodziło ze Stalowej Woli.
Czytaj więcej: Obława na oddział NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka w Grabie
Upamiętnieni po 75 latach
Zgromadzonych na uroczystości w Grabie powitał wójt gminy Jarocin i autor pomnika Zbigniew Walczak mówiąc do zgromadzonych: „W sytuacji, gdy od wielu już lat Polacy są obsadzani w roli współsprawców Holokaustu, a nawet nazistów, istnienie pomników poświadczających prawdę historyczną jest niezbędne. Perturbacje z nowelizacją ustawy o IPN dowiodły, że nie możemy skutecznie bronić dobrego imienia Polaków, gdyż nie życzą sobie tego środowiska żydowskie wspierane przez Stany Zjednoczone. Dlatego też tylko poprzez pamięć o wydarzeniach z okresu okupacji niemieckiej, przekazywaną z pokolenia na pokolenie oraz dzięki trwałym świadectwom, jakimi są pomniki martyrologii możemy się przed skandalicznie fałszywymi zarzutami bronić” – mówił Zbigniew Walczak.
Synowie partyzantów przypomnieli historię
Odsłonięty 13 października 2018 r. pomnik poświęcony przypomina o ofierze poległych mieszkańców, którzy ucierpieli w tej obławie i pacyfikacji. O tych tragicznych wydarzeniach i o partyzantach oddziału „Ojca Jana” przypomnieli podczas uroczystości synowie partyzantów oddziału, obecny prezes Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Zbigniew Markut oraz wiceprezes Tadeusz Puchalski. Prezes Zbigniew Markut wspomniał także m.in. o zmarłym kilka dni wcześniej Józefie Zawitkowskim ps. „Wierny” – partyzancie oddziału „Ojca Jana”, który był jednym z ostatnich świadków niemieckiej obławy w Grabie, którego to także pogrzeb odbywał się 13 października na kontynencie Ameryki Północnej w tzw. Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, w USA.
Przemówienie prezesa ŚZŻAK Zbigniewa Markuta:
W uroczystościach odsłonięcia pomnika upamiętniającego poległych mieszkańców Graby uczestniczyły liczne delegacje i organizacje z północnego Podkarpacia. Poświęcenia pomnika dokonał ks. Tadeusz Kuźniar, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie. Wartę honorową sprawowali żołnierze 3. Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, pod dowództwem kapitana Ireneusza Kozubala. Fundację KEDYW reprezentował prezes Marek Wróblewski. Uroczystości zorganizowali Wójt Gminy Jarocin Zbigniew Walczak oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Państwa Jarocin. Pomnik autorstwa wójta Zbigniewa Walczaka ufundowała Gmina Jarocin.
Cześć Ich Pamięci!
Zdjęcia:
MW / Fundacja KEDYW / MKDAK
Film: ŚZŻAK Koło Obwodu Nisko-Stalowa Wola
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal