Stalowa Wola współorganizatorem XI Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu pod patronatem Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego i Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli organizowane są już po raz jedenasty. Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2018 r. włączyła się w ich organizację również Stalowa Wola.  

W bieżącym roku obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu odbywają się na Podkarpaciu w 70 miejscowościach. Zaczynają się 23 stycznia i potrwają do 2 lutego 2019 r. Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu odbędą się prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady, spotkania ze świadkami historii oraz modlitwy dla uczczenia pamięci pomordowanych Żydów.

Samorząd Stalowej Woli wraz z Prezydentem Miasta Lucjuszem Nadbereżnym pragnie serdecznie zaprosić mieszkańców miasta, uczniów i nauczycieli, instytucje i organizacje zajmujące się popularyzowaniem historii, a także dziedzictwa kulturowego regionu do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, aby poznać bogatą historię i kulturę mieszkańców historycznej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowa oraz problematykę Holokaustu. Wojna przyniosła rozwadowskim Żydom tragiczny los. Większość z nich nie doczekała końca okupacji. Rozproszeni po obozach, stali się ofiarami niemieckiej ideii eksterminacji. Tym, którzy przeżyli nie udało się na stałe powrócić do powojennego Rozwadowa.

Niech pamięć o dawnych mieszkańcach Rozwadowa, którzy przez kilka stuleci tworzyli wielokulturową symbolikę Rozwadowa, zostanie odkryta na nowo. Poznajmy nieistniejący już świat małego przedwojennego miasteczka, gdzie ludność polska i żydowska żyła w sąsiedztwie, świat, który w brutalny sposób zniszczył wybuch II wojny światowej i okrucieństwo, jakie niósł ze sobą niemiecki nazizm.

Zapraszamy do wzięcia udziału w XI obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Wstęp wolny.

Źródło: Roman Niwierski / stalowawola.pl

 


© COPYRIGHT 2016-2019 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!

Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)