20 pa藕dziernika 1943 r. Niemcy rozstrzelali 25 Polak贸w w Stalowej Woli-Charzewicach

Ekshumacja zamordowanych w Charzewicach w 1947 r. (fot. Muzeum Jadern贸wka)

20 pa藕dziernika 1943 roku, dzie艅 po rozstrzelaniu 65 wi臋藕ni贸w w Rozwadowie, Niemcy wykonali kolejn膮 egzekucj臋 na terenie dzisiejszej Stalowej Woli. W drugiej z rz臋du zbiorowej egzekucji Niemcy rozstrzelali 25 Polak贸w, tym razem w odwecie za zlikwidowanie przez Armi臋 Krajow膮 niemieckiego zarz膮dcy maj膮tku Lubomirskich w Charzewicach. W tych dw贸ch egzekucjach Niemcy zamordowali 艂膮cznie 90 Polak贸w.

Niemieckie og艂oszenie wzywaj膮ce do wydania morderc贸w Martina Fuldnera i zapowiadaj膮ce egzekucj臋 25 Polak贸w. (fot. zbiory Dionizego Garbacza)

20 pa藕dziernika 1943 roku, tydzie艅 po wykonaniu wyroku przez Armi臋 Krajow膮 na Martinie Fuldnerze i jego rodzinie, za zlecenie mordu na rodzinie Horody艅skich ze Zbydniowa, Niemcy w odwecie zabili 25 Polak贸w na tzw. „Ma藕nicy”, polanie mieszcz膮cej si臋 za po艂udniowo-wschodni膮 bram膮 maj膮tku Lubomirskich (obecnie Park Podworski). W grupie zamordowanych by艂o 22 m臋偶czyzn i 3 kobiety. Kobiety, kt贸re zgin臋艂y w tej zbrodni by艂y 艂膮czniczkami plac贸wki Armii Krajowej w Gorlicach ko艂o Jas艂a (woj. podkarpackie).

Oczami 艣wiadka zbrodni

Tak jak dzie艅 wcze艣niej w pobliskim Rozwadowie, Niemcy chcieli zatrze膰 艣lady po swojej zbrodni, ale podobnie jak w Rozwadowie, 艣wiadkowie wydarze艅 nie pozwolili by 艣lad po tej zbrodni zagina艂. Jednym ze 艣wiadk贸w rozstrzelania zak艂adnik贸w by艂a Pani Michalina Tyban (z d. Hara), oto jej relacja:

鈥濸ami臋tam te偶 egzekucj臋, jak膮 wykonali Niemcy na 25 Polakach聽w zem艣cie za 艣mier膰 Fuldnera i jego rodziny. Wraz z innymi pracownikami przebywa艂am w baraku przeznaczonym dla s艂u偶by i stamt膮d przez szpary w deskach widzieli艣my t臋 tragiczn膮 akcj臋.聽Niemcy dzie艅 wcze艣niej polecili miejscowym ch艂opom wykopa膰 ogromny d贸艂 na聽4 m d艂ugi, 3 m szeroki i 2 m g艂臋boki. Nazajutrz przywieziono 22 m臋偶czyzn i 3 kobiety. Przebywaj膮ca w baraku s艂u偶ba p艂aka艂a, widz膮c prowadzonych na stracenie niewinnych ludzi.聽Podzielono ich聽na o艣mioosobowe grupy i ustawiano tu偶 nad do艂em, w ka偶d膮 osob臋 wymierzony by艂 karabin. Na rozkaz rozlega艂y si臋 strza艂y, a potem dodatkowo dobijano cia艂a le偶膮ce聽w dole. (…) tu偶 przed strza艂em, jeden z m臋偶czyzn krzykn膮艂 鈥濶iech 偶yje Polska!鈥.

Miejsce zbrodni

Po rozstrzelaniu zak艂adnik贸w Niemcy zwo艂ali ch艂op贸w z Charzewic, kt贸rym polecono zasypa膰 d贸艂. Cia艂a kazali posypa膰 wapnem, bo jak wspominali 艣wiadkowie, w g贸r臋 wzbija艂y si臋 bia艂e k艂臋by dymu. Nast臋pnie Niemcy wyr贸wnali teren, wyci臋li nawet pochylon膮 jab艂o艅, kt贸ra ros艂a w pobli偶u i by艂a niemym 艣wiadkiem tej niemieckiej zbrodni. Miejsce uda艂o si臋 jednak na zawsze zaznaczy膰 dwoma d臋bami, dokona艂 tego 贸wczesny dyrektor ogrodnictwa maj膮tku Lubomirskich i 偶o艂nierz plac贸wki Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NOW) w Charzewicach J贸zef Wo藕niak wraz z miejscowym kowalem K艂opockim. Zaznaczyli oni miejsce zbrodni kamieniem i posadzili obok wspomniane dwa d臋by, kt贸re rosn膮 do dzi艣 i z daleka wskazuj膮 miejsce zbrodni. Sam J贸zef Wo藕niak by艂 tak偶e 艣wiadkiem egzekucji, kt贸r膮 zrelacjonowa艂 doktorowi Eugeniuszowi 艁azowskiemu (偶o艂nierz NOW i AK) podczas wizyty w USA w latach siedemdziesi膮tych. W swojej relacji J贸zef Wo藕niak wspomina艂, 偶e gdy zajecha艂y na miejsce egzekucji niemieckie ci臋偶ar贸wki z wi臋藕niami, znajdowa艂 si臋 on wraz z wizytuj膮cym go kapucynem, bratem Kosm膮 w budynku administracyjnym, tu偶 za ogrodzeniem maj膮tku Lubomirskich. Po zr贸wnaniu terenu i opuszczeniu go przez Niemc贸w, Wo偶niak posadzi艂 z K艂opockim dwa d臋by, bo w ten spos贸b chcia艂 u艂atwi膰 p贸藕niej ewentualne zlokalizowanie ofiar. Drzewa posadzone przez J贸zefa Wo藕niaka stoj膮 do dzi艣 i przypominaj膮 tamt膮 zbrodni臋.

Charzewicka Ma藕nica kilka lat po wojnie (fot. MKDAK)

 

漏Fundacja KEDYW

Ma藕nica wsp贸艂czesna (fot. Fundacja KEDYW)

Ekshumacje

25 pa藕dziernika 1947 roku, cztery lata po niemieckich egzekucjach ekshumowano cia艂a pomordowanych. Z 25 ekshumowanych os贸b, 15 ofiar zabra艂y rodziny, by pochowa膰 ich w rodzinnych stronach. 10 os贸b, po kt贸re nie zg艂osi艂 si臋 nikt, z艂o偶ono w zbiorowej mogile na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie, w miejscu gdzie Niemcy zakopali 65 ofiar zamordowanych na rozwadowskich „Do艂ach”. Zbiorowa mogi艂a w Rozwadowie to najwi臋kszy gr贸b niemieckich zbrodni na terenie Stalowej Woli, spoczywa tutaj dzi艣 oko艂o 75 os贸b z egzekucji na rozwadowskich „Dolach” i z charzewickiej „Ma藕nicy”.

 

漏Fundacja KEDYW

Dzisiejszy pomnik w miejscu, w kt贸rym Niemcy zakopali swoje ofiary.

 

漏Fundacja KEDYW

Tablica na pomniku.

Cze艣膰 Ich Pami臋ci!

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Stanis艂aw Zabierowksi „Rzeszowskie pod okupacj膮”, Maria Rehorowska „Rozwad贸w nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”. Eugene Slawomir Lazowski „Private War”.

漏 COPYRIGHT 2016-2023 Muzeum Kedywu. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!