Stalowa Wola wyremontuje Mauzoleum 呕o艂nierzy Armii Krajowej

Mauzoleum 呕o艂nierzy Armii Krajowej w Stalowej Woli, lata czterdzieste (fot. archiwum Muzeum Kedywu)

Jak informuj膮 lokalne media, Mauzoleum 呕o艂nierzy Armii Krajowej i poleg艂ych w czasie walk w latach 1939-1945 w Stalowej Woli zostanie wyremontowane.

Cho膰 Mauzoleum naszych bohater贸w w Stalowej Woli jest og贸lnie w dobrym stanie to s膮 drobne sprawy, kt贸re wymagaj膮 naprawy i przede wszystkim uporz膮dkowania jak np. nazewnictwo i odgrodzenie terenu tzw. Kwatery Wojskowej. Teren wymaga te偶 zamontowania stosownej tablicy informuj膮cej odwiedzaj膮cych na bramie przed Mauzoleum. Fundacja KEDYW od kilku lat informowa艂a o tych sprawach Radnych Miasta Stalowej Woli w ostatnich latach, prosz膮c o uporz膮dkowanie tych kwestii przy najbli偶szych pracach remontowych. Szczeg贸lnie naciskali艣my aby zosta艂y przywr贸cone oryginalne krzy偶e na wie偶y Mauzoleum (widoczne na zdj臋ciu powy偶ej), kt贸re zakryli komuni艣ci tu偶 po wojnie i dzi艣 32 lata po upadku komunizmu wci膮偶 nie doczeka艂y si臋 przywr贸cenia do oryginalno艣ci.

W zbiorach Muzeum Kedywu posiadamy kopie dokumentacji i zdj臋cia, kt贸re dokumentuj膮 powstanie komitetu budowy Mauzoleum oraz inne dokumenty zwi膮zane z tym miejscem, kt贸re pokazuj膮, 偶e nawet w czasie komunizmu Ludowe Wojsko Polskie wymaga艂o by takie miejsca by艂y prawid艂owo zadbane i uporz膮dkowane (zdj臋cia poni偶ej).

Jedyn膮 kwesti膮, kt贸ra pozostanie nie rozwi膮zana w tzw. Kwaterze Wojskowej to groby 偶o艂nierzy sowieckich oddzia艂ow rajdowych rozstrzelanych w czasie okupacji w egzekucji ko艂o stalowowolskiej Elektrowni. Ci prawdopodobnie spoczywaj膮 w nieoznakowanych grobach wok贸艂 Mauzoleum. Niestety komuni艣ci zadbali o to by艣my nie wiedzieli gdzie i kto le偶y w tych grobach z ich sprzymierze艅c贸w i by mo偶e w przysz艂o艣ci nie dosz艂o do ich usuwania. Od kilku lat badamy t膮 spraw臋 lecz nie uda艂o si臋 jeszcze tego dok艂adnie ustali膰. Nie tracimy jednak nadzieji, 偶e mo偶e kiedy艣 to si臋 da uporz膮dkowa膰.

Cieszymy si臋 jednak, 偶e na wniosek Pana przewodnicz膮cego Rady Miejskiej Stanis艂awa Sobieraja, miasto odpowiedzia艂o pozytywnie i w najbli偶szym czasie wkr贸tce podejmie prace w tej kwestii. Dzi臋kujemy w imieniu rodzin poleg艂ych bohater贸w.

zarz膮d Fundacji KEDYW,
prezes Marek Wr贸blewski.
wiceprezes Mariusz Szeferski

 

List LWP do Miasta w sprawie Mauzoleum, 1945 r. (fot. archiwum Muzeum Kedywu)

List LWP do Miasta w sprawie Mauzoleum, 1945 r. (fot. archiwum Muzeum Kedywu)

 

漏 COPYRIGHT 2016-2022 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zosta艅 Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal:

[wpedon id=”16500″ align=”left”]