Stalowa Wola wyremontuje Mauzoleum Żołnierzy Armii Krajowej
Mauzoleum Żołnierzy Armii Krajowej w Stalowej Woli, lata czterdzieste (fot. archiwum Muzeum Kedywu)
Jak informują lokalne media, Mauzoleum Żołnierzy Armii Krajowej i poległych w czasie walk w latach 1939-1945 w Stalowej Woli zostanie wyremontowane.
Choć Mauzoleum naszych bohaterów w Stalowej Woli jest ogólnie w dobrym stanie to są drobne sprawy, które wymagają naprawy i przede wszystkim uporządkowania jak np. nazewnictwo i odgrodzenie terenu tzw. Kwatery Wojskowej. Teren wymaga też zamontowania stosownej tablicy informującej odwiedzających na bramie przed Mauzoleum. Fundacja KEDYW od kilku lat informowała o tych sprawach Radnych Miasta Stalowej Woli w ostatnich latach, prosząc o uporządkowanie tych kwestii przy najbliższych pracach remontowych. Szczególnie naciskaliśmy aby zostały przywrócone oryginalne krzyże na wieży Mauzoleum (widoczne na zdjęciu powyżej), które zakryli komuniści tuż po wojnie i dziś 32 lata po upadku komunizmu wciąż nie doczekały się przywrócenia do oryginalności.
W zbiorach Muzeum Kedywu posiadamy kopie dokumentacji i zdjęcia, które dokumentują powstanie komitetu budowy Mauzoleum oraz inne dokumenty związane z tym miejscem, które pokazują, że nawet w czasie komunizmu Ludowe Wojsko Polskie wymagało by takie miejsca były prawidłowo zadbane i uporządkowane (zdjęcia poniżej).
Jedyną kwestią, która pozostanie nie rozwiązana w tzw. Kwaterze Wojskowej to groby żołnierzy sowieckich oddziałow rajdowych rozstrzelanych w czasie okupacji w egzekucji koło stalowowolskiej Elektrowni. Ci prawdopodobnie spoczywają w nieoznakowanych grobach wokół Mauzoleum. Niestety komuniści zadbali o to byśmy nie wiedzieli gdzie i kto leży w tych grobach z ich sprzymierzeńców i by może w przyszłości nie doszło do ich usuwania. Od kilku lat badamy tą sprawę lecz nie udało się jeszcze tego dokładnie ustalić. Nie tracimy jednak nadzieji, że może kiedyś to się da uporządkować.
Cieszymy się jednak, że na wniosek Pana przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja, miasto odpowiedziało pozytywnie i w najbliższym czasie wkrótce podejmie prace w tej kwestii. Dziękujemy w imieniu rodzin poległych bohaterów.
zarząd Fundacji KEDYW,
prezes Marek Wróblewski.
wiceprezes Mariusz Szeferski
© COPYRIGHT 2016-2022 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!
Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!
Zostań Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:
Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:
Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal:
[wpedon id=”16500″ align=”left”]