11 lutego 1896 r. urodził się Bolesław Buła – kolporter konspiracyjnego pisma „Odwet”

Bolesław Buła

11 lutego 1896 – 15 marca 1942

Żołnierz Wojska Polskiego II RP
Kolporter konspiracyjnego pisma „Odwet” w Stalowej Woli


Bolesław Buła urodził się 11 lutego 1896 r. w Sosnowcu (woj. śląskie). Był synem Franciszka i Marianny z d. Bereżko. Od 1919  do 1924 roku służył w Wojsku Polskim II Rzeczpospolitej Polskiej. W 1919 roku walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Był żonaty, miał dwóch synów, Irmina i Bolesława.

Z zawodu był metalurgiem. Przed wybuchem II wojny światowej pracował w elektrowni w Częstochowie. W czerwcu 1939 r. przeprowadził się z rodziną do Stalowej Woli by podjąć pracę w nowo wybudowanych Zakładach Południowych – Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli (ówczesne woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie), jako pomoc fachowa w walcowni. Po zajęciu przez Niemców Stalowej Woli porzucił pracę w ZP przemianowanych początkowo przez Niemców na „Hermann Göring Werke – Stahlwerke Stalowa Wola GmBH”, a później na „Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola”. Pomimo kilkakrotnych wezwań przez niemieckiego okupanta do powrotu do pracy do Zakładu, nie powracał do pracy. Dopiero w grudniu 1940 r. powrócił gdyż Niemcy grozili represjami.

Konspiracja i aresztowanie

W czasie okupacji podjął się pracy konspiracyjnej kolportując konspiracyjne pismo tarnobrzeskich „Jędrusiów” pt. „Odwet”, które również wspomagał finansowo.

W marcu 1941 r. został aresztowany w Stalowej Woli przez Gestapo i wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego „KL Auschwitz” do Oświęcimia (woj. małopolskie). Do KL Auschwitz przybył 25 lutego 1942 r. i otrzymał numer obozowy 25220. Zginął w KL Auschwitz 15 marca 1942 r. W akcie zgonu sporządzonym w obozowym urzędzie stanu cywilnego jako oficjalną przyczynę zgonu Niemcy podali, że zmarł na obrzęk płuc przy osłabieniu serca (Lungenödem bei Herzschwäche).

Akt zgonu Bolesława Buły z KL Auschwitz (fot. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu)

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Stalowa Wola 1937-1945”, Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!