1 maja 1909 r. urodzi艂a si臋 Helena Bizo艅 – informatorka stalowowolskiej AK

Helena Bizo艅 w czasie okupacji (fot. zbiory rodziny Ceg艂owskich)

Helena Bizo艅 nad Sanem w Stalowej Woli podczas okupacji (fot. zbiory rodziny Ceg艂owskich).

Helena Bizo艅 urodzi艂a si臋 1 maja 1909 roku w Poznaniu (woj. wielkopolskie). By艂a c贸rk膮 Jana Ceg艂owskiego i Antoniny z d. M艂ynarczyk i najm艂odszym dzieckiem z pi臋ciorga rodze艅stwa Ceg艂owskich. Jeszcze przed wojn膮 wysz艂a za m膮偶 za oficera Wojska Polskiego II RP J贸zefa Bizonia, z kt贸rym po wysiedleniu z Poznania przez Niemc贸w przyby艂a do Stalowej Woli (w贸wczas woj. lwowskie, obecnie podkarpackie). Od marca 1941 roku Helena pracowa艂a jako t艂umaczka w okupowanych Zak艂adach Po艂udniowych (COP) przemianowanych przez Niemc贸w na 鈥濻tahlwerke Braunschweig G.m.b.H. – Werk Stalowa Wola鈥, a nast臋pnie w niemieckiej administracji osiedla Stalowa Wola tzw. „Siedlungsverwaltung”.

Praca konspiracyjna

Helena Bizo艅 dobrze zna艂a j臋zyk Niemiecki, co umo偶liwia艂o Jej zdoby膰 ww. prace. Po przej艣ciu do pracy w administracji osiedla znajomo艣膰 niemieckiego u艂atwi艂a Jej tak偶e nawi膮za膰 bliskie kontakty i znajomo艣ci z Niemcami. Informacje zas艂yszane podczas pracy i bliskich kontakt贸w z Niemcami Helena przekazywa艂a stalowowolskiej konspiracji. Dzi臋ki pozyskanym informacjom uda艂o si臋 zapobiec aresztowaniom wielu pracownik贸w ZP i 偶o艂nierzy konspiracji, kt贸re nasili艂y si臋 w marcu 1944 roku. Helena dzi臋ki swoim kontaktom pomaga艂a tak偶e potrzebuj膮cym Polakom za艂atwi膰 dodatkowe kartki 偶ywno艣ciowe, za kt贸re mo偶na by艂o kupi膰 dodatkowy chleb, cukier czy ziemniaki. Nara偶aj膮c swoje 偶ycie potajemnie pomaga艂a wielu osobom w trudnej sytuacji.

Rozpracowanie

Mimo ostro偶no艣ci Heleny, Niemcy dowiedzieli si臋 o jej kontaktach z polskim podziemiem. Aby mie膰 pewno艣膰 co do jej dzia艂a艅, Niemcy ujawnili w jej towarzystwie informacje o nast臋pnych aresztowaniach, kt贸re zamierzali przeprowadzi膰 na pocz膮tku kwietnia 1944 roku. W ten spos贸b chcieli sprawdzi膰 jak szybko informacje dotr膮 do podziemia i czy rzeczywi艣cie przekazuje je konspiracji Helena. Niemcy szybko ustalili, 偶e Helena Bizo艅 informacj臋 o aresztowaniach przekaza艂a do AK. Po tej prowokacji zapad艂a natychmiastowa decyzja by j膮 zlikwidowa膰.

M臋cze艅ska 艣mier膰

Likwidacj臋 Heleny Bizo艅 Niemcy postanowili wykona膰 natychmiast bez przeprowadzenia 艣ledztwa. Niemcy podobno obawiali si臋 swych zwierzchnik贸w, kt贸rych na pewno zainteresowa艂yby cz臋ste i bliskie kontakty funkcjonariuszy z Polk膮, a kt贸re na pewno wysz艂y by na jaw podczas 艣ledztwa. Kole偶e艅skich kontakt贸w Niemc贸w z Polakami w Stalowej Woli nie brakowa艂o, a takie kontakty z podlud藕mi przecie偶 by艂y zabronione. Niemcy obawiali si臋 reprymendy, zdegradowania stanowiska, a w najlepszym wypadku przeniesienia na inn膮 plac贸wk臋, dlatego decyzja o zlikwidowaniu Heleny Bizo艅 by艂a natychmiastowa. Egzekucj臋 Heleny Bizo艅 wykona艂 sam „kat Stalowej Woli” ze stalowowolskiej Gestapo volksdeutsch Rudolf Zimmermann, kt贸ry jak wiemy z innych relacji 艣wiadk贸w, utrzymywa艂 z ni膮 cz臋ste kole偶e艅skie kontakty. Helena zapewne wykorzysta艂a wszelkie pozyskane informacje z tych kontakt贸w i za nie na pewno postanowi艂 si臋 przede wszystkim m艣ci膰 Zimmermann.

Gestapowiec Rudolf Zimmermann (fot. MKDAK)

W dzie艅, w kt贸rym, Zimmerman postanowi艂 zabi膰 Helen臋 Bizo艅, um贸wi艂 si臋 z ni膮 na spotkanie w Gospodzie (obecnie siedziba Telewizji Miejskiej przy ul. Popie艂uszki). Tam za budynkiem Gospody zaplanowa艂 te偶 j膮 pogrzeba膰. Po towarzyskim spotkaniu gestapowiec Zimmermann zaprowadzi艂 Helen臋 Bizo艅 do lasku z ty艂u Gospody i tam oznajmi艂 jej, 偶e j膮 zabije. W tedy te偶 kaza艂 jej wykopa膰 d贸艂, w kt贸rym planowa艂 j膮 zakopa膰. Gdy d贸艂 by艂 ju偶 gotowy Zimmermann zastrzeli艂 Helen臋 Bizo艅 i j膮 zakopa艂.

Detale ze 艣mierci Heleny Bizo艅 prawdopodobnie by艂yby nieznane, gdyby nie przypadkowa wizyta J贸zefa Wo藕niaka, 偶o艂nierza Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW Rozwad贸w) w gospodzie w dniu jej egzekucji. W czasie okupacji J贸zef Wo藕niak by艂 kierownikiem ogrodnictwa w maj膮tku Lubomirskich w Charzewicach, kt贸ry prowadzi艂 dla niemieckiego okupanta i zarz膮dcy maj膮tku Martina Fuldnera. Przebieg wydarze艅 J贸zef Nowak opowiedzia艂 swojemu koledze dr Eugeniuszowi 艁azowskiemu (偶o艂nierz NOW i AK), kt贸ry zanotowa艂 fragment spotkania w swojej ksi膮偶ce „Prywatna Wojna”. Oto fragment tej relacji:

„…Zachodzi艂 (do nas) gestapowiec Zimmermann po kwiaty dla swoich „dziewczynek”.Z jedn膮 z tych sympatii, a by艂a to pi臋kna i m艂oda kobieta, by艂 u mnie, w ogrodzie. Wielokrotnie widywa艂em ich razem. Kt贸rego艣 dnia, latem jecha艂em na rowerze do Stalowej Woli 艣cie偶k膮 wzd艂u偶 toru kolejowego. W lesie by艂a tam ma艂a restauracja. Zachcia艂o mi si臋 pi膰 i wst膮pi艂em na kufelek piwa. Siedzia艂 tam Zimmermann z t膮 swoj膮 sympati膮. Spostrzeg艂 mnie i zaprosi艂 do stolika. Oboje byli w doskona艂ych humorach. 呕artowali i pocz臋stowali mnie w贸dk膮. Z my艣l膮, 偶e ju偶 do nich nie wr贸c臋, przeprosi艂em ich, 偶e na chwilk臋 musz臋 odej艣膰. Zimmermann wyszed艂 za mn膮 i powiada: „Jak ta kobieta jeszcze sobie troch臋 podpije, p贸jdziemy do lasu, ka偶臋 jej wykopa膰 gr贸b i zastrzel臋 j膮.” Uciek艂em stamt膮d. Zimmermann jak powiedzia艂 tak zrobi艂.” – relacjonowa艂 艁azowskiemu J贸zef Wo藕niak.

Pistolet Rudolfa Zimmermanna, kt贸rym prawdopodobnie zosta艂a zabita Helena Bizo艅 (fot. Yad Vashem Archives).

 

J贸zef Bizo艅, m膮偶 Heleny (fot. zbiory rodziny Ceg艂owskich)

Ekshumacja聽

Wkr贸tce po egzekucji Heleny Bizo艅, Niemcy sprowadzili do Stalowej Woli jej m臋偶a, kt贸ry w tym czasie wi臋ziony by艂 w niemieckim obozie jenieckim dla polskich oficer贸w, aby ten wykopa艂 i zabra艂 jej cia艂o. Do pomocy w jej ekshumacji Niemcy przydzieli dw贸ch 呕yd贸w, kt贸rych p贸藕niej Niemcy rozstrzelali.

Jaki mieli w tym cel Niemcy? Do dzi艣 nie wiadomo dlaczego tak post膮pili Niemcy, niew膮tpliwie by艂o to cz臋艣ci膮 kary dla J贸zefa Bizonia za jego walk臋 przeciwko Niemcom.

Dzi艣 nie wiadomo te偶 gdzie m膮偶 Heleny j膮 zabra艂 i gdzie J膮 pochowa艂. Niemcy nie pozwolili by o tym by艂o wiadomo. Po wojnie J贸zef Bizo艅 przekaza艂 informacje o jej poch贸wku babci Heleny. Niestety obydwoje wkr贸tce zmarli i informacje te pozabierali ze sob膮 do grob贸w.

Wyrok AK na Zimmermanna

Jak pisa艂 dr Eugeniusz 艁azowski, po egzekucji Heleny Bizo艅 S膮d Polskiego Pa艅stwa Podziemnego wyda艂 na Rudolfa Zimmermanna wyrok 艣mierci za liczne zbrodnie na Polakach. Zlikwidowanie Zimmermanna za pomoc膮 trucizny mia艂 przeprowadzi膰 Kedyw Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola pod dow贸dztwem szefa Kedywu Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego ps. „Kret”. Be艂偶y艅ski kilkakrotnie podejmowa艂 akcje zlikwidowania Zimmermanna, niestety wszystkie si臋 nie powiod艂y. Niemiec za ka偶dym razem zdo艂a艂 przechytrzy膰 wywiad AK.

Rudolf Zimmermann prze偶y艂 wojn臋, dopiero w 1968 roku za swoje zbrodnie stan膮艂 przed s膮dem w Niemczech. Podczas procesu s膮dowego w Berlinie oskar偶ony zosta艂 o branie czynnego udzia艂u w 1239 morderstwach na polskich cywilach, w tym oskar偶ony by艂 o wykonanie samodzielnie 106 morderstw. Dodatkowo za kierownicze role w niemieckich obozach Zimmermanna oskar偶ono o prze艣ladowanie i deportacj臋 ponad 7100 呕yd贸w. 26 lipca 1968 roku niemiecki s膮d skaza艂 go na do偶ywotnie wi臋zienie. Zimmermann zmar艂 w wi臋zieniu 18 grudnia 1988 roku, w wieku 69 lat.


Czytaj wi臋cej: Volksdeutsch Rudolf Zimmermann


 

Cze艣膰 Jej Pami臋ci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Eugeniusz 艁azowski „Prywatna Wojna wspomnienia lekarza – 偶o艂nierza 1939 – 1944”, University of Amsterdam „DDR-justiz und ns-Verbrechen – The East German Trials”, Zbiory rodziny Ceg艂owskich.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!