12 czerwca 1886 r. urodzi艂 si臋 Kazmierz Pretsch – 偶o艂nierz antyniemieckiej konspiracji

kpt. Kazimierz Pretsch

ur. 12 czerwca 1886 鈥 zm. 10 kwietnia 1941

Oficer Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz antyniemieckiej konspiracji w Stalowej Woli


Kazimierz Pretsch urodzi艂 si臋 12 czerwca 1886 roku w Brodach (woj. lwowskie) na Kresach Wschodnich. By艂 偶onaty. Z 偶on膮 Zofi膮 mia艂 c贸rk臋 Wand臋 (po m臋偶u Kubikowska). Podczas I wojny 艣wiatowej walczy艂 w armii austriackiej i by艂 ranny podczas walk pod Sandomierzem (woj. 艣wi臋tokrzyskie) w 1915 roku. Po odzyskaniu przez Polsk臋 niepodleg艂o艣膰 zosta艂 zawodowym 偶o艂nierzem Wojska Polskiego II RP gdzie od 1918 roku do 1932 roku pe艂ni艂 s艂u偶b臋 w randze kapitana. Nast臋pnie zosta艂 komendantem oddzia艂u Zwi膮zku Strzeleckiego 鈥濻trzelec鈥 w Kowlu (Kresy Wschodnie).

Stalowa Wola

W sierpniu 1938 roku przeprowadzi艂 si臋 do powstaj膮cej Stalowej Woli (woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie) gdzie budowane by艂y nowoczesne zak艂ady zbrojeniowe w ramach Centralnego Okr臋gu Przemys艂owego pod nazw膮 Zak艂ady Po艂udniowe by podj膮膰 prac臋 w ZP jako urz臋dnik przy budowie huty aluminium. W 1939 roku po napa艣ci Niemiec na Polsk臋 prawdopodobnie ewakuowa艂 si臋 z pracownikami ZP ze Stalowej Woli. Do pracy w Zak艂adach Po艂udniowych przemianowanych przez Niemc贸w pocz膮tkowo na „Herman G枚ring Stahlwerke Stalowa Wola”, a nast臋pnie „Stahlwerke Braunschweig G.m.b.H. – Werk Stalowa Wola” powr贸ci艂 w 1940 roku i pracowa艂 fizycznie jako suwnicowy.

Aresztowanie i 艣mier膰

5 listopada 1940 roku aresztowany zosta艂 podczas pracy w zak艂adach przez Gestapo. Niemcy oskar偶yli Kazimierza o wsp贸艂prac臋 z antyniemieck膮 konspiracj膮 i kolportowanie nielegalnej prasy podziemnej. Ze wzgl臋du na jego niemieckie nazwisko, Niemcy pr贸bowali nak艂oni膰 Go do podpisania tzw. Volkslisty i by zosta艂 ich kolaborantem. Kazimierz kategorycznie odm贸wi艂 wsp贸艂pracy Niemcom. Pocz膮tkowo wi臋ziony by艂 w pobliskim Nisku (woj. podkarpackie), a pocz膮tkiem kwietnia 1941 roku przewieziony zosta艂 do wi臋zienia w Tarnowie (woj. ma艂opolskie). Zmar艂 10 kwietnia 1941 roku podczas transportu do niemieckiego obozu KL Auschwitz do O艣wi臋cimia (woj. ma艂opolskie).

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz 鈥濻talowa Wola 1937-1939鈥.

漏 COPYRIGHT 2016-2023 MKDAK. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!