„Aktion 1005” – niemiecka akcja zacierania zbrodni w Rozwadowie

Zdj臋cie lotnicze ameryka艅skiego wywiadu US Army z wrze艣nia 1944 r. pokazuj膮ce przekopany teren po niemieckiej akcji (fot. Narodowe Archiwum USA, FK)

W 1944 roku w ramach tajnej niemieckiej akcji zacierania zbrodni o kryptonimie „Aktion 1005” do Rozwadowa wys艂ana zosta艂a grupa, kt贸rej zadaniem by艂o zniszczenie rowu obozowego zawieraj膮cego 500 zw艂ok. Na tym terenie znajduje si臋 dzi艣 prowizoryczny parking, 艣mietniki oraz cz臋艣膰 cmentarza parafialnego z Mogi艂膮 Zbiorow膮 zamordowanych w egzekucjach w Rozwadowie i Charzewicach 19 i 20 pa藕dziernika 1943 roku.

W 1942 roku do Niemc贸w dotar艂o, 偶e wiedza o licznych zbrodniach, kt贸re dokonuj膮 na ludno艣ci 偶ydowskiej i mieszka艅cach okupowanych kraj贸w Europy, dociera tak偶e do Aliant贸w i jest skrupulatnie notowana. Niemcy zacz臋li obwia膰 si臋, 偶e w razie ewentualnej pora偶ki b臋d膮 musieli ponie艣膰 konsekwencje tych zbrodni. Niemcy rozumieli, 偶e skala zbrodni obci膮偶y te偶 przysz艂e pokolenia Niemc贸w, wi臋c podj臋to starania by zniwelowa膰 pozosta艂e 艣lady masowych zbrodni.

Poza tym gigantyczna skala dokonywanych morderstw powodowa艂a, 偶e wsz臋dzie by艂y masowe groby, fetor rozk艂adaj膮cych si臋 cia艂 i zatrute wody gruntowe, kt贸re zacz臋艂y tworzy膰 powa偶ne problemy dla rasy Pan贸w w wielu miejscowo艣ciach. Niemcy liczyli si臋 te偶 z tym, 偶e je艣li przyspiesz膮 rozstrzyganie tzw. „kwestii 偶ydowskiej”, to problem b臋dzie tylko jeszcze narasta艂.

Paul Blobel pilnowany przez 偶o艂nierzy US Army podczas rozprawy w 1948 r. (fot. domena publiczna)

Jeszcze tego samego roku Niemcy podj臋li szereg decyzji w Berlinie by rozwi膮za膰 ten problem. Wkr贸tce w Ministerstwie Spraw Zagranicznych III Rzeszy powsta艂y plany i powo艂any zosta艂 zesp贸艂, kt贸rego zadaniem by艂o przeprowadzenie eksperyment贸w maj膮cych wy艂oni膰 skuteczne metody zacierania 艣lad贸w masowych morderstw. Dow贸dztwo nad zadaniami powierzono bezwgl臋dnemu zbrodniarzowi i funkcjonariuszowi SS Standerfuhrerowi Paulowi Blobel. Utworzenie specjalnych grup do wykonania zada艅 w terenie powierzono Ministerstwu Bezpiecze艅stwa III Rzeszy. Akcj臋 zacierania masowych zbrodni w dokumentach oznaczono kryptonimem „Aktion 1005”.

Na prze艂omie 1942-1943 roku Paul Blobel wraz ze swoim zespo艂em przeprowadzi艂 liczne eksperymenty i szybko wypracowali skuteczne metody do zacierania pope艂nianych przez Niemc贸w zbrodni. W艣r贸d wypracowanych metod by艂o np. palenie cia艂 poprzez uk艂adanie stos贸w cia艂 przek艂adanych drewnem, wysadzanie zw艂ok materia艂ami wybuchowymi, palenie zw艂ok w piecach, mielenie ko艣ci w specjalnych m艂ynkach czy oblewanie cia艂 chemikaliami by przyspieszy膰 proces rozk艂adania.

Po licznych eksperymentach, wyposa偶eni w ca艂膮 gam臋 metod, Paul Blobel zleci艂 utworzenie pierwszych grup do wykonywania akcji zacierania zbrodni. Grupy te nazwano „Sonderkomando 1005”. W sk艂adach tych grup w rolach kierowniczych wyst臋powali najcz臋艣ciej Niemcy z r贸偶nych s艂u偶b wywiadowczych i policji. Do wykonywania akcji na miejscu Niemcy wykorzystywali 呕yd贸w z oboz贸w koncentracyjnych i oboz贸w pracy w danym rejonie. W czerwcu 1943 roku pierwsze grupy „Sonderkomando 1005” by艂y ju偶 uformowane i ruszy艂y do pracy na terenie ca艂ej okupowanej Europy. Niemieckie grupy skierowane zosta艂y wsz臋dzie gdzie by艂y obozy i masowe groby niemieckich zbrodni.

„Aktion 1005” w Rozwadowie

W pierwszej po艂owie 1944 roku w Rozwadowie wyznaczona zosta艂a przez Niemc贸w grupa pracownik贸w, kt贸ra ogrodzi艂a teren przed Cmentarzem Parafialnym od strony ulicy Rozwadowskiej (obecnie al. Jana Paw艂a II). Nast臋nie na miejsce przywieziona zosta艂a grupa pracownik贸w „Sonderkomando 1005” sk艂adaj膮ca si臋 呕yd贸w z obozu pracy przymusowej z zak艂ad贸w zbrojeniowych ze Stalowej Woli (Stahlwereke Braunschweig G.m.b.H. – Werk Stalowa Wola). Zadaniem grupy by艂o przeprowadzenie „dezynfekcji” poprzez wykonanie odwiert贸w, do kt贸rych wpuszczane by艂y substancje chemiczne, kt贸re jak podaj膮 Niemcy mia艂y na celu „zniszczenie znajduj膮cego si臋 tam rowu obozowego, w kt贸rym znajdowa艂o si臋 prawie 500 zw艂ok”.

Zbiorowa mogi艂a niemieckich zbrodni

Na terenie przeznaczonym do „dezynfekcji” gdzie znajdowa艂 si臋 wspomniany „r贸w” (masowy gr贸b), zakopani byli zamordowani w egzekucjach 19 pa藕dziernika 1943 roku w Rozwadowie oraz zamordowani w egzekucji 20 pa藕dziernika 1943 roku w Charzewicach (ok. 90 os贸b). Ponadto z niemieckich 藕r贸de艂 wynika, 偶e w miejscu tym dokopywane by艂y inne ofiary zamordowane w pobliskim obozie dla 呕yd贸w, kt贸ry oddalony by艂 ok. 100 metr贸w i funkcjonowa艂 tam przez kilka miesi臋cy 1943 roku. Z informacji z niemieckich 藕r贸de艂 jak i relacji prze偶y艂ych 呕yd贸w wiedzieli艣my, 偶e czasem po zmroku specjalnie wyznaczone grupy zabiera艂y zamordowanych i dokopywa艂y ich w pobliskich „rowach”, lecz dot膮d nie by艂o pewno艣ci, 偶e odbywa艂o si臋 to na terenie gdzie dzi艣 mie艣ci si臋 parking, 艣mietnik i pomnik z Mogi艂膮 Zbiorow膮.

Badania sowieckie

O niemieckim zacieraniu zbrodni w Rozwadowie lokalna spo艂eczno艣膰 dowiedzia艂a si臋 pierwszy raz tu偶 po wojnie gdy do Rozwadowa przyjecha艂a specjalna grupa maj膮ca na celu zbadanie tego miejsca. Grupa ta sk艂ada艂a si臋 z badaczy z sowieckiej Armii Czerwonej i kilku 呕yd贸w wykorzystanych przez Niemc贸w do prac przy wierceniu terenu. Niestety badania sowiet贸w nie wskaza艂y ile by艂o zakopanych ofiar, jedynie potwierdzi艂a si臋 skuteczno艣膰 niemieckich „dezynfekcji”, kt贸re rozpu艣ci艂y zw艂oki pomordowanych.

W pami臋ci Polak贸w

Relacja dotycz膮ca niemieckich dezynfekcji by艂a mi osobi艣cie znana, gdy偶 ok. 2017 lub 2018 roku opowiedzia艂 mi o tej sprawie pierwszy raz by艂y mieszkaniec Rozwadowa Kazimierz Jackowski. Szczerze m贸wi膮c, nie do ko艅ca traktowa艂em w贸wczas te relacje na serio, bo do 2023 roku nie znajdowa艂y one 偶adnego potwierdzenia w dokumentach. Pan Kazimierz jednak wida膰 interesowa艂 si臋 t膮 spraw膮 dog艂臋bnie i zapami臋ta艂 dobrze co tu偶 po wojnie m贸wi艂o si臋 o tych wydarzeniach. Dla Pana Kazimierza te sprawy by艂y wa偶ne dlatego, 偶e jako ma艂y ch艂opiec by艂 naocznym 艣wiadkiem niemieckiej zbrodni wykonanej na 65 Polakach obok cmentarza 19 pa藕dziernika 1943 roku na tzw. „Do艂ach” i sam widzia艂 jak z rozkazu Niemc贸w m艂odzi junacy przewozili rozstrzelanych z Do艂贸w do rowu, kt贸ry dzi艣 stanowi Mogi艂臋 Zbiorow膮.

Co kryje ziemia

Trudno dzi艣 os膮dzi膰 czy ofiar niemieckich zbrodni by艂o pogrzebanych przed Cmentarzem Parafialnym w Stalowej Woli-Rozwadowie 500 jak podaj膮 Niemcy, czy te偶 mniej lub wi臋cej. Dzi艣 wiemy, 偶e na pewno by艂o zakopanych wi臋cej ni偶 90 ofiar z egzekucji w Rozwadowie I Charzewicach skoro Niemcom tak bardzo zale偶a艂o na „wyczyszczeniu” tego terenu w ramach Aktion 1005.

漏Fundacja KEDYW

Dzisiejszy pomnik w miejscu, w kt贸rym Niemcy zakopywali swoje ofiary.

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), „Aktion 1005” Andrej Angrick, Wspomnienia Kazimierza Jackowskiego.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!