12 lutego 1912 r. urodził się Lucjan Barglik – żołnierz Armii Krajowej w Stalowej Woli

Lucjan Barglik

12 luty 1912 – 5 kwietnia 1944

Żołnierz Wojska Polskiego II RP
Żołnierz Armii Krajowej placówki „154” w Stalowej Woli


Lucjan Barglik urodził się 12 lutego 1912 roku w Gołonogu (obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej, woj. śląskie). Pochodził z wielodzietnej rodziny Bolesława i Antoniny z d. Kidawa. Służbę w wojsku odbył w 53 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w Stryju (Kresy Wschodnie). Był żonaty miał syna Waldemara. W okresie międzywojennym pracował w zakładzie ślusarskim w Strzemieszycach (woj. śląskie), a następnie w firmach „W. Fitzner i K. Gamper” i „Zieleniewski” w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie) oraz w firmie „Manometr” w Sosnowcu (woj. śląskie). W kwietniu 1938 roku przeprowadził się do Stalowej Woli (woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie) gdzie rozpoczął pracę w nowo wybudowanych Zakładach Południowych (Centralny Okręg Przemysłowy).

Wybuch wojny

W 1939 roku po wybuchu wojny ewakuował się ze Stalowej Woli wraz z załogą ZP i zgłosił się do wojska. Walczył w kampanii wrześniowej w 11 Karpackiej Dywizji Piechoty wchodzącej w skład Armii „Karpaty”. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Stalowej Woli gdzie w styczniu 1940 roku powrócił do pracy w ZP przemianowanych przez Niemców na zakłady zbrojeniowe „Stahlwerke Braunschweig – Werk Stalowa Wola”.

Konspiracja i aresztowanie

Po powrocie do Stalowej Woli Lucjan Barglik rozpoczął działalność konspiracyjną. Był żołnierzem placówki kryptonim „154” Armii Krajowej w Stalowej Woli. 9 marca 1944 roku został aresztowany w Stalowej Woli przez niemieckie Gestapo i osadzony w areszcie. Następnie został skazany na karę śmierci przez niemiecki sąd „za należenie do nielegalnej organizacji”. Według niemieckiego Obwieszczenia rozplakatowanego w Stalowej Woli, rozstrzelany został 5 kwietnia 1944 roku w nieznanym miejscu.

©Fundacja KEDYW
Niemieckie obwieszczenie z 27 marca 1944 r. skazujące na śmierć m.in. stalowowolskich żołnierzy AK. (fot. Stanisław Dąbrowa-Kostka).

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Stalowa Wola 1937-1945”, fot. zbiory rodzine.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)