Aleksander Będkowski
13 lipca 1917 – 29 stycznia 1944
Żołnierz Korpusu Zachodniego – Armii Krajowej (Stalowa Wola)
Aleksander Będkowski urodził się 13 lipca 1917 roku w Dandówce koło Sosnowca (woj. śląskie). Był synem Wincentego i Marii. Miał brata i siostrę. W 1938 roku uzyskał świadectwo z zawodu ślusarza w Śląskim Instytucie Rzemieślniczo-Przemysłowym w Katowicach. Był żonaty z Marią.
Okupacja
W czasie niemieckiej okupacji przybył z rodziną do Stalowej Woli (woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie) gdzie w 1941 roku podjął pracę jako robotnik w walcowni okupowanych Zakładów Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego) przemianowanych przez Niemców na zakłady zbrojeniowe III Rzeszy o nazwie „Hermann Göring Stahlwerke – Werk Stalowa Wola”, a później w „Stahlwerke Braunschweig GmbH – Werk Stalowa Wola”.
Konspiracja i aresztowanie
W Stalowej Woli nawiązał kontakty z antyniemieckim podziemiem i został żołnierzem dywersyjnego Korpusu Zachodniego, który początkowo działał w strukturach Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a później pozostał odrębnym oddziałem dywersyjnym w ramach Obwodu Nisko-Stalowa Wola Armii Krajowej.
W grudniu 1943 roku podczas fali aresztowań żołnierzy Korpusu Zachodniego, Aleksander Będkowski został aresztowany i skazany przez niemiecki sąd na karę śmierci „za przynależność do organizacji terrorystycznej”. Rozstrzelany został wraz grupą żołnierzy KZ-AK w niemieckiej egzekucji 29 stycznia 1944 roku w Pełkiniach koło Jarosławia (woj. podkarpackie).
Ekshumacja
Po wojnie z Niemcami, 8 maja 1945 roku przeprowadzona została ekshumacja zamordowanych w egzekucji w Pełkiniach. Rozpoznane przez rodziny zwłoki stalowowolskich żołnierzy KZ-AK, w tym Aleksander Będkowski przeniesione zostały na Cmentarz Komunalny do Stalowej Woli gdzie złożone zostały w tymczasowej mogile wyczekując na rozpoczęcie budowy Mauzoleum Żołnierzy AK. Gdy zostały ukończone podziemia Mauzoleum zostali wszyscy przeniesieni i uroczyście pochowani.
Cześć Ich Pamięci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Stalowa Wola 1937–1945”.
© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!