2 sierpnia 1944 r. zgin膮艂 Stanis艂aw Krzemi艅ski – by艂 ostatni膮 ofiar膮 Niemc贸w w Stalowej Woli podczas II w艣

Stanis艂aw Krzemi艅ski w stroju „Soko艂a” (fot. zbiory Zbigniewa Krzemi艅skiego)

Helena Krzemi艅ska z synami Zbigniewem i Janem. (fot. zbiory Z. Krzemi艅skiego)

Stanis艂aw Krzemi艅ski urodzi艂 si臋 3 listopada 1914 roku w Rozwadowie w wojew贸dztwie lwowskim (obecnie dzielnica Stalowej Woli, woj. podkarpackie). By艂 synem Jana i Eleonory z d. Chciuk. Z zawodu by艂 masa偶em jak jego ojciec. Wraz z ojcem Janem prowadzili przed wojn膮 sklep mi臋sny przy Rynku w Rozwadowie. Stanis艂aw by艂 偶onaty z Helen膮 z d. Olszewsk膮, z kt贸r膮 mia艂 dw贸ch syn贸w Jana i Zbigniewa. W okresie II RP Stanis艂aw by艂 aktywnym cz艂onkiem Towarzystwa Gimnastycznego 鈥濻ok贸艂鈥 w Rozwadowie.

Niemiecka okupacja

We wrze艣niu 1940 roku Niemcy aresztowali jego ojca Jana i wkr贸tce zamordowany zosta艂 we wi臋zieniu w Kra艣niku (woj. lubelskie). Podobny los spotka艂 r贸wnie偶 Stanis艂awa. Aresztowany zosta艂 przez Niemc贸w i te偶 pocz膮tkowo zosta艂 przewieziony do wi臋zienia w Kra艣niku, po czym nast臋pnie wywieziony zosta艂 na zamek do Lublina. Tu偶 pod koniec okupacji uda艂o si臋 mu wydosta膰 z niemieckiego wi臋zienia i powr贸ci艂 do swojej rodziny do Rozwadowa, ale niestety z uszczerbkiem na zdrowiu.

Walczyli o Polsk臋

Stanis艂aw pochodzi艂 z patriotycznej rodziny, z kt贸rej pochodzi艂o kilku 偶o艂nierzy antyniemieckiej i p贸藕niej antykomunistycznej konspiranci. Jego brat cioteczny Stanis艂aw Krzemi艅ski ps. 鈥濻tan鈥 by艂 偶o艂nierzem Armii Krajowej i przez chwil臋 dow贸dc膮 Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola. Stanis艂aw mia艂 tak偶e szwagra – Jana Olszewskiego, kt贸ry by艂 偶o艂nierzem niez艂omnym w dzia艂aj膮cym w贸wczas w okolicach Stalowej Woli partyzanckim oddziale Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) 鈥濼arzana鈥 Tadeusza Gajdy.

Ostatnia ofiara Niemc贸w

Stanis艂aw wraz z rodzin膮 mieszkali podczas niemieckiej okupacji przy g艂贸wnej drodze w Rozwadowie (obecna al. Jana Paw艂a II), kt贸ra w贸wczas 艂膮czy艂a Rozwad贸w ze Stalow膮 Wol膮. By艂a to g艂贸wna arteria, kt贸r膮 wycofywali si臋 Niemcy gdy ko艅czy艂a si臋 niemiecka okupacja Stalowej Woli.

1 sierpnia 1944 roku na tereny Stalowej Woli i Rozwadowa wkroczy艂y pierwsze oddzia艂y wojsk Armii Czerwonej. W贸wczas w okolicy jak i na drodze przed domem Krzemi艅skich przeszed艂 front podczas, kt贸rego rozegra艂y si臋 ostre walki Sowiet贸w z Niemcami. Przed rodzinnym domem Krzemi艅skich przetacza艂y si臋 tabory wycofuj膮cych si臋 wojsk niemieckich, kt贸re znalaz艂y si臋 pod ostrza艂em Sowiet贸w.

Nad ranem 2 sierpnia 1944 roku przed domem Krzemi艅skich przetacza艂y si臋 ostatnie grupy niemieckich niedobitk贸w. Wtedy Stanis艂aw Krzemi艅ski znalaz艂 si臋 w grupie, kt贸ra w niewyja艣nionych okoliczno艣ciach zosta艂a przep臋dzona przez Niemc贸w w pola za domami w kierunku rzeki San. Gdy grupa zacz臋艂a ucieka膰 Niemcy zacz臋li do nich strzela膰. Jedna z niemieckich kul dosi臋g艂a Stanis艂aw i 艣miertelnie go rani艂a. Stanis艂aw pad艂 w polu i zmar艂 na miejscu. W chwili 艣mierci mia艂 29 lat. Osieroci艂 dw贸ch malutkich syn贸w.

Po przej艣ciu frontu Stanis艂aw Krzemi艅ski zosta艂 pochowany na s膮siaduj膮cym z jego domem Cmentarzem Parafialnym w Rozwadowie.

Gr贸b Stanis艂awa Krzemi艅skiego na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie. (fot. MKDAK)

Rodzinne tradycje

Syn Stanis艂awa Zbigniew do dzi艣 podtrzymuje rodzinne tradycje kupieckie w Rozwadowie. Przy rozwadowskim Rynku prowadzi wytw贸rni臋 luster i sklep ze swoimi wyrobami.

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Relacje Zbigniewa Krzemi艅skiego, Dionizy Garbacz 鈥濨runatne Lata鈥.

漏 COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!