17 grudnia 1920 r. urodził się Augustyn Karbarz – żołnierz AK

Augustyn Karbarz

17 grudnia 1920 – 5 kwietnia 1944

Żołnierz Armii Krajowej placówki „154” (Stalowa Wola)


Augustyn Karbarz urodził się 17 grudnia 1920 roku we wsi Pławo w woj. lwowskim (obecnie dzielnica Stalowej Woli woj. podkarpackie). Był synem Ignacego i Agnieszki z d. Wolanin. W czasie II RP jako młody mężczyzna pracował w gospodarstwie swoich rodziców w Pławie gdzie w pobliżu w 1937 roku rozpoczęła się budowa osiedla „Stalowa Wola” i nowoczesne Zakłady Południowe w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Niemiecka Okupacja i konspiracja

Po niemieckiej agresji na Polskę Niemcy wkrótce zajęli nowo wybudowaną Stalową Wolę wraz z jej nowoczesnym Zakładem, który przemianowali na zakłady zbrojeniowe „Hermann Göring Stahlwerke – Werk Stalowa Wola”, a później na „Stahlwerke Braunschweig GmbH – Werk Stalowa Wola”. Tam w czasie okupacji Augustyn Karbarz dostał zatrudnienie jako spawacz w walcowni. W tym czasie nawiązał kontakty z podziemiem antyniemieckim, które prężnie działało na terenie Zakładów i wkrótce został zasprzysiężony na żołnierza Armii Krajowej w placówke kryptonim „154”, która obejmowała tereny nowego miasta Stalowej Woli.

Aresztowanie i śmierć

Augustyn Karbarz został aresztowany przez niemieckie Gestapo podczas pracy w okupowanych Zakładach Południowy w Stalowej Woli w fali masowych aresztowań, które Niemcy przeprowadzili w Zakładach w marcu 1944 roku. Wkrótce po aresztowaniu wywieziony został do więzienia w Tarnowie (woj. małopolskie) i skazany na karę śmierci.

27 marca 1944 roku Niemcy rozplakatowali w Stalowej Woli obwieszczenie, na którym znajdowały się 33 nazwiska osób skazanych „za należenie do nielegalnej organizacji”, wśród nich znajdował się Augustyn Karbarz oraz 24 inne osoby ze Stalowej Woli, Rozwadowa i okolic. Wyrok na więźniach z obwieszczenia Niemcy wykonali 5 kwietnia 1944 roku w nieznanym do dziś miejscu.

©Fundacja KEDYW
Niemieckie obwieszczenie z 27 marca 1944 r. skazujące na śmierć stalowowolskich żołnierzy AK. (fot. Stanisław Dąbrowa-Kostka).

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum kierownictwa Dywersji Armii krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne lata”, Stanisław Dąbrowa-Kostka „Hitlerowskie Afisze Śmierci”, fot. Archiwum D. Garbacza.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)