12 kwietnia 1894 r. urodził się mjr Tadeusz Karnibad ps. „Teka” – szef wywiadu i kontrwywiadu AK Obwodu Nisko-Stalowa Wola

prof. mjr Tadeusz Karnibad ps. „Teka”
12 kwietnia 1894 – 7 czerwca 1968
Żołnierz Wojska Polskiego II RP (major)
Żołnierz Związku Walki Zbrojnej (ZWZ Obwód Nisko-Stalowa Wola krypt. „San”)
Żołnierz Armii Krajowej (Podobwód „Wrzos”, Ulanów, woj. podkarpackie)
Szef wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola (krypt. „Niwa”)
Prof. mjr. Tadeusz Karnibad urodził się 12 kwietnia 1894 roku w Warszawie (woj. mazowieckie). Był synem Stanisława i Franciszki z Trębińskich. Ukończył gimnazjum w Warszawie, następnie rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim gdzie w 1915 roku uzyskał dyplom doktora medycyny i został stomatologiem.
Służba w Wojsku Polskim II RP
W 1919 roku rozpoczął szkołę podchorążych piechoty i 1 czerwca 1919 roku uzyskał stopień porucznika. W 1923 roku uzyskał stopień kapitana, a w 1935 roku awansowany został na majora.
Okupacja niemiecka
W 1939 roku po niemieckiej agresji na Polskę zmobilizowany został do wojska i wysłany do szpitala polowego w Aleksandrowie Kujawskim (woj. kujawsko-pomorskie). Po kapitulacji wojsk polskich powrócił do Warszawy i podjął pracę początkowo w Szpitalu Ujazdowskim i następnie w Szpitalu Okręgowym, gdzie został szefem sanitariatu Okręgu K-I.
W listopadzie 1939 roku włączył się do konspiracji antyniemieckiej w Warszawie. Po śmierci jego bliskiego współpracownika, zagrożony aresztowaniem opuścił Warszawę. W październiku 1941 roku przybył do Ulanowa (woj. podkarpackie) i wkrótce rozpoczął pracę jako lekarz dentysta. W grudniu 1941 roku nawiązał kontakt z komendantem Obwodu Nisko-Stalowa Wola ZWZ i został wkrótce oficerem wywiadu obwodu. Po powołaniu Armii Krajowej został mianowany szefem wywiadu i kontrwywiadu Obwodu Nisko-Stalowa Wola przez komendanta kpt. Kazimierza Pilata ps. „Zaremba”.
Po wojnie z Niemcami
Po wojnie z Niemcami Tadeusz Karnibad wyjechał do obecnego województwa zachodniopomorskiego i powrócił do pracy stomatologa. Tam wkrótce został profesorem medycyny i w latach 1949-1959 został dziekanem Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego i kierownikiem Katedry Stomatologii Zachowawczej PAM w Szczecinie. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W 1951 roku wybrany został na prezesa oddziału wojewódzkiego w Szczecinie (woj. pomorskie) i następnie w 1958 roku został przewodniczącym Sekcji Stomatologii Zachowawczej PTS. W latach 1956-1959 był prorektorem ds. dydaktyki PAM.
Prof. mjr Tadeusz Karnibad był autorem wielu prac naukowych. Za swoje zasługi odznaczony został Orderem Francuskiej Legii Honorowej i Polonia Restituta IV klasy. W Szczecinie przy ul. Św. Józefa na budynku Zakładu Stomatologii (nr XVIII) Państwowego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach upamiętniony jest tablicą pamiątkową.
Prof. mjr Tadeusz Karnibad zmarł 7 czerwca 1968 roku. Pochowany został w rodzinnej Warszawie na Cmentarzu Wojskowym warszawskich Powązek.
Cześć Jego Pamięci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), meldunki komendy Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, publikacje Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, fot. szkic PTS.
© 2016-2025 MKDAK. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!