21 kwietnia 1888 r. urodził się Stanisław Matliński – Powstaniec Warszawski

Karykatura Stanisława Matlińskiego autorstwa Bronisława Latawca
Stanisław Matliński
21 kwietnia 1888 – 2 sierpnia 1944
Powstaniec Warszawski
Stanisław Matliński urodził się w Krobowie koło Grójca (woj. mazowieckie). Był synem Wincentego i Zofii. Z zawodu był mechanikiem, ślusarzem. Był żonaty z Leokadią z d. Krajewską, z którą miał syna Stanisława Aleksandra. Tuż przed wybuchem II wojny światowej przyjechał do nowo budowanego przyzakładowego miasta „Stalowej Woli” aby podjąć pracę jako urzędnik w nowo wybudowanych Zakładach Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego).
Okupacja niemiecka
Po zajęciu Stalowej Woli Niemcy wkrótce przemianowali Zakłady Południowe (COP) w zakłady zbrojeniowe III Rzeszy początkowo o nazwie „Reichswerke Hermann Göring – Werk Stalowa Wola” i następnie „Stahlwerke Braunschweig GmbH – Werk Stalowa Wola”. W tym czasie Stanisław Matliński pozostał pracownikiem Zakładu. W grudniu 1943 roku po masowych aresztowaniach w Zakładach w obawie przed aresztowaniem opuścił Stalową Wolę i wyjechał do Warszawy gdzie zamieszkał przy ulicy Karowej 4.
Zginął w Powstaniu
Stanisław Matliński zginął już w drugi dzień Powstania Warszawskiego. Rozstrzelany został w niemieckiej egzekucji przy al. Wilanowskiej 6. Tam też został początkowo pogrzebany. Po wojnie z Niemcami został ekshumowany i 30 marca 1945 roku przeniesiony na Cmentarz Służewski.
Tragiczne losy syna
Syn Stanisław Aleksander (ur. w 1916) po odbyciu służby w Wojsku Polskim przyjechał też do Stalowej Woli i pracował w Zakładach Południowych. W czasie niemieckiej okupacji zajmował się kolportażem konspiracyjnej prasy, za co został aresztowany przez Niemców i wywieziony do niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz do Oświęcimia (woj. małopolskie) gdzie zginął w 1941 roku.
Cześć Ich Pamięci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Biogramy Muzeum Powstania Warszawskiego, Karykatura Stanisław Matlińskiego autorstwa Bronisława Latawca, Dionizy Garbacz i Tadeusz Zych „Na zew powstańczej Warszawy”.
© 2016-2025 MKDAK. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!