28 kwietnia 1920 urodził się Paweł Korfel – pracownik Zakładów Południowych (COP) w Stalowej Woli

Paweł Korfel

28 kwietnia 1920 – 2 sierpnia 1944

pracownik Zkładów Południowych (COP) w Stalowej Woli


Starszy brat Stanisław Korfel ps. „Korski” (fot. MKDAK)

Paweł Korfel urodził się 28 kwietnia 1920 roku w Przybenicach, w dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Był synem Jana i Zofii z d. Wierzbowskiej. Był młodszym bratem Stanisława ps. „Korski”, który w czasie niemieckiej okupacji był żołnierzem Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola i który walczył 18 maja 1944 roku gdy Niemcy wykryli tajną bazę Kedywu w Rozwadowie (obecnie powstające Muzeum Kedywu).

W Stalowej Woli

W latach 1935-1937 Paweł Korfel pracował w cukrowni w Kazimierza Wielkiej (woj. świętokrzyskie). W październiku 1938 roku przeprowadził się do Stalowej Woli (wówczas woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie) gdzie budowane były nowoczesne zakłady zbrojeniowe Centralnego Okręgu Przemysłowego (Zakłady Południowe) oraz przyzakładowe osiedle „Stalowa Wola”. Tego samego miesiąca rozpoczął pracę w ZP jako uczeń elektromontera.

Niemiecka okupacja

Po zajęciu przez Niemców Stalowej Woli oraz jej Zakładów Południowych, w obawie przed represjami, Pawel jak wielu pracowników porzucił pracę w ZP. W 1940 roku powrócił do pracy w ZP wówczas przemianowanych przez niemieckiego okupanta na zakłady zbrojeniowe III Rzeszy „Hermann Göring Stahlwerke – Werk Stalowa Wola”.

Zginął w niewyjaśnionych okolicznościach

Paweł Korfel zginął w ostatnich dniach niemieckiej okupacji dzisiejszego Podkarpacia. 2 sierpnia 1944 roku znalazł się pod Sandomierzem gdzie zastrzelony został w niejasnych okolicznościach przez wycofujących się Niemców. Paweł Korfel był żonaty, miał syna Mariana.

Cześć Jego Pamięci

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), relacja Zofii Korfel, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, fot. zbiory rodziny Korfelów.

© 2016-2025 MKDAK. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)