14 maja 1919 r. urodził się Iwon Mierzejewski ps. „Iwo” – żołnierz AK, Powstaniec Warszawski

Iwon Antoni Mierzejewski ps. „Iwo”
14 maja 1919 – ? sierpnia 1944
Żołnierz V Obwodu Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej (Mokotów)
Powstaniec Warszawski
Iwon Antoni Mierzejewski urodził się 14 maja 1919 roku w Warszawie (woj. mazowieckie). Był synem Jana i Barbary z d. Proszyńska. W czasie niemieckiej okupacji mieszkał w Warszawie na tzw. starej Ochocie przy ul. Akademickiej 3/20.

Tragiczne wesele
Iwon Mierzejewski jest mało znaną osobą, niewiele wiadomo o jego udziale w Powstaniu Warszawskim i jego tajemniczej śmierci podczas powstania, ale Iwon Mierzejewski to znana postać historykom północnego podkarpacia, którzy badają tragiczny mord rodziny Horodyńskich w Zbydniowie koło Stalowej Woli (woj. podkarpackie). To właśnie kilka godzin po jego ślubie z Teresą Wańkowicz 24 czerwca 1943 roku w dworze ziemiańskiej rodziny Horodyńskich, Niemcy zamordowali 19 osób z rodziny i gości, którzy przybyli do Horodyńskich na skromny okupacyjny ślub oraz wesele Iwona z Teresą. Pani młoda Teresa Wańkowicz, którą tego dnia poślubił Iwon była córką znanego wówczas senatora II RP Stanisława Wańkowicza, była też kuzynką Horodyńskich dlatego ślub warszawskiej pary odbył się w Zbydniowie.
W mordzie w dworze Horodyńskich dokonanym przez oddział niemieckiej SS zginęło wspomnianych 19 osób, a ocalało jedynie dwie osoby, dwóch młodych synów właścicieli dworu, których matka ukryła pod podłogą strychu gdy w dworze zjawili się Niemcy. W mordzie zginęli rodzice pani młodej Aleksandra i Stanisław Wańkowiczowie oraz matka pana młodego Barbara Mierzejewska. Iwon i Teresa uniknęli śmierci gdyż tuż po ślubie w przydworskiej kaplicy i skromnym weselu w dworze udali się pociągiem na noc poślubną do pobliskiego Sandomierza. Wyjazd na skromną noc poślubną uratował ich przed niemieckimi siepaczami.
Powstanie Warszawskie
Po tragicznych wydarzeniach Iwon wraz żoną wrócili do Warszawy gdzie wkrótce wybuchło Powstanie Warszawskie. W czasie powstania Iwon Mierzejewski walczył na Mokotowie w szeregach V Obwodu warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Ostatni raz był widziany 6 sierpnia 1944 roku przy ul. Słonecznej 50 gdzie został ujęty przez Niemców. Od tego dnia ślad po nim zaginął. Po wojnie w 1947 roku został sądownie uznany za zmarłego. Żona Teresa Mierzejewska przeżyła powstanie i wojnę. W 1947 roku wyszła kolejny raz za mąż za Jana Twardowskiego. Zmarła 3 czerwca 1974 roku.
O mordzie w dworze Horodyńskich przeczytasz TUTAJ.
MW / MKDAK
źródła: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, Muzeum Powstania Warszawskiego.
© 2016-2025 MKDAK. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!