Obchody 72 rocznicy Bitwy Nad Sopotem w Osuchach [ZDJĘCIA]

©Fundacja „KEDYW”

W miniona niedzielę 26 czerwca 2016 r.  mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach 72 rocznicy Bitwy Nad Sopotem w Osuchach (woj. Lubelskie). W tym miejscu znajduje się największy cmentarz partyzancki w Polsce, na którym leżą polegli partyzanci Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich, którzy polegli walcząc z niemieckim okupantem podczas ostatniej walki największej niemieckiej operacji, która miała na celu wyeliminować największe skupiska partyzantów w okupowanej Polsce. Operacja „Sturmwind I” oraz „Sturmwind II” obejmowała lasy Lipskie, Janowskie oraz Puszczę Solską, gdzie znajdują się Osuchy.

Bitwa Nad Sopotem to największa bitwa Polskich partyzantów z Niemcami. Około 1.200 żołnierzy Armii Krajowej (AK) oraz Batalionów Chłopskich (BCh) znajdowało się w okolicy Osuch (woj. Lubelskie) okrążonych 30.000 kordonem Niemców który obejmował Lasy Lipskie, Lasy Janowskie oraz Puszcze Solską. Od 21 do 25 czerwca 1944 roku w bitwie poległo ok. 400 Polskich Partyzantów. Po dokładnym przeczesaniu lasów, Niemcy resztę schwytanych partyzantów wywieźli do obozów przejściowych w Biłgoraju i Zwierzyńcu, a następnie do obozów śmierci w Majdanku i Bełżcu. 63 osoby zostały rozstrzelane na początku lipca w lesie Rapy na peryferiach Biłgoraja. Dużą część ujętych mordowano na miejscu – podobny los spotkał mieszkańców Osuch i okolicznych wiosek. Na cmentarzu partyzanckim w Osuchach spoczywa ponad 200 Partyzantów, jest to największy cmentarz partyzancki w Polsce.

W obchodach Stalową Wolę reprezentowała liczna grupa m.in. Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej ze Stalowej Woli, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej SRH „Partyzant” oraz Fundacja „KEDYW”.

Cheść i Chwała Bohaterom!


Obszerna galeria z uroczystości z Nowej Gazety Biłgorajskiej tutaj…