75 lat temu gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową – Pamiętamy! [GALERIA]

(na zdjęciu rekonstruktorzy stalowowolskiego SRH „Partyzant“)

14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, została powołana Armia Krajowa, którą utworzono z istniejącego Związku Walki Zbrojnej (ZWZ).

Armia Krajowa była największa podziemną armią w okupowanej przez Niemców Europie, końcem 1944 r. liczyła 350 tyś. żołnierzy i co najmniej 350 tyś. współpracowników. Choć była słabo uzbrojona, posiadała bardzo dobrze funkcjonującą siatkę wywiadu. AK dostarczała aliantom w Londynie wysokiej klasy informacje, które stanowiły 45% brytyjskich doniesień wywiadowczych w okresie II wojny światowej.

AK posiadała również niezwykle skuteczne struktury sabotażowo-dywersyjne tzw. Kedyw. Podczas okupacji elitarne oddziały Kedywu przeprowadziły ponad 73 tyś. akcji sabotażowo-dywersyjnych na terenie całego kraju oraz za granicą okupowanej Polski.

Takie struktury Armii Krajowej funkcjonowały również na terenie Stalowej Woli i okolic. W sobotę 11 lutego br. przypominaliśmy o ludziach i działaniach tej wielkiej podziemnej konspiracyjnej armii, która powstała 14 lutego 1942 roku by przeciwstawić się brutalnemu najeźdźcy niemieckiemu.

Obchody 75. Rocznicy powołania AK w Stalowej Woli

W minioną sobotę 11 lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli obyły się obchody związane z 75. rocznicą powołania Armii Krajowej, które mieliśmy zaszczyt współorganizować z Prezydentem Miasta Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym, Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant” oraz Fundacją „Przywróćmy Pamięć”.

Wśród zaproszonych gości byli kombatanci oraz ich rodziny, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Podczas obchodów uczestnicy zobaczyli film pt. „Armia Krajowa w Stalowej Woli” reżyserii Mikołaja Fołty, film ten opowiadał o strukturach Armii Krajowej na terenie Obwodu „Niwa” AK (Nisko-Stalowa Wola) oraz osobach i akcjach z nim związanych. Ten krótki 25 minutowy film był wstępem do dłuższego, bardziej szczegółowego dokumentu o stalowowolskiej AK, który jest obecnie w fazie produkcji przez Mikołaja Fołtę i Fundację KEDYW, który być może jeszcze w tym roku zostanie ukończony.

Po filmie odbyła się prelekcja Tadeusza Puchalskiego v-ce prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Stalowej Woli, który opowiedział o zasańskim oddziale partyzanckim „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, w którym walczył jego ojciec Stanisław Puchalski ps. „Kozak”.

Obchodom towarzyszyły wystawy broni i militariów, którą przygotowali rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant”, wystawy eksponatów i pamiątek II wojny światowej z kolekcji Karola Karbarza i Fundacji KEDYW oraz wystawy plakatów z biogramami żołnierzy stalowowolskiej i rozwadowskiej AK, które przygotowaliśmy wraz Fundacją „Przywróćmy Pamięć”.

Podczas wystawy można było nabyć publikacje historyczne i książki Wydawnictwa SZTAFETA. Patronat Honorowy nad obchodami objął Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

W imieniu wszystkich organizatorów serdecznie dziękujemy przybyłym rodzinom żołnierzy Armii Krajowej oraz mieszkańcom za uczestnictwo w tym szczególnym dniu.


kliknij na zdjęcie by powiększyć


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *