28 lutego 1912 r. urodził się Aleksander Chwastikow ps. „Bojowiec” – czlonek stalowowolskiego KZ

©Fundacja KEDYW

Aleksander Chwastikow ps. „Bojowiec”

ur. 28.02.1912 r. – zm. 12.12.1943 r.

Aleksander Chwastikow urodził się 28 lutego 1912 roku w Sosnowcu. Syn Szymona i Heleny. Do 1939 roku pracował w Hucie „Hulczyński” w Sosnowcu. W sierpniu 1939 roku przeprowadził się do Stalowej Woli gdzie 30 sierpnia 1939 roku podjął pracę w Zakładach Południowych jako ciągacz drutu. Był żonaty, miał dwoje dzieci Stefana i Teresę.

Konspiracja

W czasie niemieckiej okupacji należał do Korpusu Zachodniego, który podlegał stalowowolskiemu Komendantowi Armii Krajowej Obwodu „Niwa” (Nisko-Stalowa Wola) i zrzeszał około 30 wysiedlonych żołnierzy przybyłych do Stalowej Woli z Poznania, Śląska i Zagłębia.

Wpadka i aresztowanie

7 grudnia 1943 r. Aleksander Chwastikow wraz jego oddziałem Korpusu Zachodniego i oddziałem żołnierzy z rozwadowskiego Kedywu wspólnie wyruszyli w przyszowskie lasy w celu odkopania zakopanej we wrześniu 1939 roku broni. Po udanej akcji wydobycia broni z terenu niemieckiego poligonu, żołnierze wyruszyli z powrotem do Stalowej Woli. Podczas powrotu padał śnieg, w chwili dotarcia do Stalowej Woli przestało padać i ślady, które konspiranci pozostawili na śniegu zbudziły zainteresowanie Niemców. Następnego dnia z rana Niemcy postanowili sprawdzić dokąd wiodą. Trop prowadził do baraku na Ozecie (dzielnicy Stalowej Woli), w którym ukryto odkopaną na akcji broń, było to również miejsce zamieszkania członka KZ Antoniego Ochędzana.  W domu Ochędzana gestapo aresztowało domownika oraz jego gościa Franciszka Katę, również członka KZ. Wkrótce zaczęły się aresztowania w Zakładach Południowych w Stalowej Woli, gdzie pracowali konspiranci KZ. W sumie Niemcy zdołali aresztować około 40 osób, wśród aresztowanych znaleźli się prawie wszyscy uczestnicy wyprawy z KZ w tym też Aleksander Chwastikow. Kilka dni później, a dokładnie 12 grudnia 1943 roku Niemcy postanowili wykonać wyrok na aresztowanych członkach KZ podczas gdy odbywało się poświęcenie pierwszej stalowowolskiej parafii kościoła św. Floriana. W godzinie poświęcenia kościoła Niemcy wyprowadzili aresztowanych z siedziby Gestapo, która mieściła się kilkadziesiąt metrów od kościoła i załadowali ich na podstawioną ciężarówkę, po czym zawieźli ich pod stalowowolską Elektrownię i tam wszystkich rozstrzelano, w grupie rozstrzelanych był Aleksander Chwastikow.

© Fundacja KEDYW

Obwieszczenie Niemieckie ogłaszające wykonanie wyroku na stalowowolskim Korpusie Zachodnim, na którym znalazl się Aleksander Chwastikow (fot. Fundacja KEDYW).


O stalowowolskim Korpusie Zachodnim czytaj tutaj…


Ekshumacja

Po wojnie 30 października 1945 roku ekshumowano Aleksandra Chwastikowa i ciała rozstrzelanych członków Korpusu Zachodniego spod stalowowolskiej Elektrowni i przeniesiono do Mauzoleum na Cmentarz Komunalny, gdzie 1 listopada 1945 roku zostali uroczyście pochowani.

Eshumacja rozstrzelanych członków KZ 30 października 1945 r. (fot. Archiwum Dionizego Garbacza)

Cześć Ich Pamięci!

 

MW

zródła: Boleslaw Chmura, Dionizy Garbacz, Tadeusz Michalewicz, Zbigniew Paszkiewicz, Stanisław Puchalski „Oddali Zycie za Polskę”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *