28 lutego 1912 r. urodzi艂 si臋 Aleksander Chwastikow ps. „Bojowiec” – czlonek stalowowolskiego KZ

漏Fundacja KEDYW

Aleksander Chwastikow ps. „Bojowiec”

ur. 28.02.1912 r. – zm. 12.12.1943 r.

Aleksander Chwastikow urodzi艂 si臋 28 lutego 1912 roku w Sosnowcu. Syn Szymona i Heleny. Do 1939 roku pracowa艂 w Hucie „Hulczy艅ski” w Sosnowcu (woj. 艣l膮skie). W sierpniu 1939 roku przeprowadzi艂 si臋 do Stalowej Woli (woj. podkarpackie) gdzie 30 sierpnia 1939 roku podj膮艂 prac臋 w Zak艂adach Po艂udniowych (Centralnego Okr臋gu Przemys艂owego) jako ci膮gacz drutu. By艂 偶onaty, mia艂 dwoje dzieci Stefana i Teres臋.

Konspiracja

W czasie niemieckiej okupacji nale偶a艂 do Korpusu Zachodniego, kt贸ry podlega艂 stalowowolskiemu Komendantowi Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola i zrzesza艂 oko艂o 30 wysiedlonych 偶o艂nierzy przyby艂ych do Stalowej Woli z Poznania, 艢l膮ska i Zag艂臋bia.

Wpadka i aresztowanie

7 grudnia 1943 r. Aleksander Chwastikow wraz jego oddzia艂em Korpusu Zachodniego i oddzia艂em Kedywu AK obwodu Nisko-Stalowa Wola wsp贸lnie wyruszyli w lasy do Pobliskiego Przyszowa w celu odkopania zakopanej we wrze艣niu 1939 roku broni. Po udanej akcji wydobycia broni z terenu niemieckiego poligonu, 偶o艂nierze wyruszyli z powrotem do Stalowej Woli. Podczas powrotu pada艂 艣nieg, w chwili dotarcia do Stalowej Woli przesta艂o pada膰 i 艣lady, kt贸re konspiranci pozostawili na 艣niegu zosta艂y odkryte i wzbudzi艂y zainteresowanie Niemc贸w. Niemcy postanowili sprawdzi膰 dok膮d wiod膮. Trop prowadzi艂 do baraku na Ozecie (dzielnicy Stalowej Woli), w kt贸rym ukryto odkopan膮 na akcji bro艅, by艂o to r贸wnie偶 miejsce zamieszkania cz艂onka KZ Antoniego Och臋dzana. 聽W domu Och臋dzana gestapo aresztowa艂o domownika oraz jego go艣cia Franciszka Kat臋, r贸wnie偶 cz艂onka KZ. Wkr贸tce zacz臋艂y si臋 aresztowania w Zak艂adach Po艂udniowych w Stalowej Woli, gdzie pracowali prawie wszyscy konspiranci KZ. W sumie Niemcy zdo艂ali aresztowa膰 oko艂o 40 os贸b, w艣r贸d aresztowanych znale藕li si臋 prawie wszyscy uczestnicy wyprawy z KZ w tym te偶 Aleksander Chwastikow. Kilka dni p贸藕niej, a dok艂adnie 12 grudnia 1943 roku Niemcy postanowili wykona膰 wyrok na aresztowanych cz艂onkach KZ. Niemcy zrobili to podczas gdy odbywa艂o si臋 po艣wi臋cenie pierwszej stalowowolskiej parafii – ko艣cio艂a 艣w. Floriana. W godzinie po艣wi臋cenia ko艣cio艂a Niemcy wyprowadzili aresztowanych z siedziby Gestapo, kt贸ra mie艣ci艂a si臋 kilkadziesi膮t metr贸w od ko艣cio艂a i za艂adowali ich na podstawion膮 ci臋偶ar贸wk臋, po czym zawie藕li ich pod stalowowolsk膮 Elektrowni臋 i tam wszystkich rozstrzelano. W grupie rozstrzelanych by艂 Aleksander Chwastikow.

漏 Fundacja KEDYW

Obwieszczenie Niemieckie og艂aszaj膮ce wykonanie wyroku na stalowowolskim Korpusie Zachodnim, na kt贸rym znalazl si臋 Aleksander Chwastikow (fot. Fundacja KEDYW).


O stalowowolskim Korpusie Zachodnim czytaj tutaj…


Ekshumacja

Po wojnie 30 pa藕dziernika 1945 roku ekshumowano Aleksandra Chwastikowa i cia艂a rozstrzelanych cz艂onk贸w Korpusu Zachodniego spod stalowowolskiej Elektrowni i przeniesiono ich do Mauzoleum na Cmentarz Komunalny, gdzie 1 listopada 1945 roku zostali uroczy艣cie pochowani.

Eshumacja rozstrzelanych cz艂onk贸w KZ 30 pa藕dziernika 1945 r. (fot. Archiwum Dionizego Garbacza)

Cze艣膰 Ich Pami臋ci!

 

MW / MKDAK

zr贸d艂a: Boleslaw Chmura, Dionizy Garbacz, Tadeusz Michalewicz, Zbigniew Paszkiewicz, Stanis艂aw Puchalski „Oddali Zycie za Polsk臋”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

漏 COPYRIGHT 2016-2022 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zosta艅 Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal:

[wpedon id=”16500″ align=”left”]