Uroczyste wspomnienie Armii Krajowej Ulanów [FILM, ZDJĘCIA]

Przemawia kpt. Maria Mirecka-Loryś (fot. Antoni Kolano)

29 lipca 2017 r. na Rynku w Ulanowie (woj. Podkarpackie) odbyła się uroczystość poświęcona ulanowskiej Armii Krajowej, którą zorganizowali Burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola oraz Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Ulanowie.

Uroczystości poprowadził Mieczysław Wójcik, historyk i pasjonat walk partyzanckich z Niemcami w akcjach Sturmwind I i II oraz obecny kustosz Muzeum Flisactwa Polskiego w Ulanowie. Mieczysław Wójcik przedstawił zgromadzonym działalność ulanowskiej AK, przedstawił krótkie biogramy żołnierzy ulanowskiej AK oraz żołnierzy i partyzantów którzy pochodzili z Ulanowa, a zasilali szeregi oddziału partyzanckiego „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka, oddziału który często stacjonował w okolicach Ulanowa podczas niemieckiej okupacji.

W uroczystościach wzięła udział urodzona w Ulanowie kapitan Maria Mirecka-Loryś – Komendant Główny Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet (NOWK) Okręgu Rzeszowskiego oraz Kapitan Wojskowej Służby Kobiet Armii Krajowej (WSKAK) Podokręg Rzeszów. Pani Maria Mirecka-Loryś opowiedziała zgromadzonym o swojej działalności i współpracy z ludźmi z ulanowskiej konspiracji.

Do zgromadzonych przemówił również Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola Zbigniew Markut, który przypomniał o ważności podtrzymywania pamięci o żołnierzach AK poprzez organizowanie tego typu uroczystości. Zbigniew Markut wspomniał również o swoim ojcu Janie Markucie ps. „Wichura” z partyzanckiego oddziału NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysiężniaka oraz o zmarłym w czerwcu br. Franciszku Wojtyło ps. „Kruk” – żołnierzu ulanowskiej AK.


O Franciszku Wojtyło ps. „Kruk” – żołnierzu ulanowskiej AK tutaj…


Podczas uroczystości można było spróbować wojskowej grochówki i zobaczyć partyzancki obóz, stroje i militaria, które przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej „WIR” z Biłgoraja.

Na koniec uroczystości na ulanowskim Rynku zaprezentowano film produkcji TVP z lat 80-tych opowiadający o partyzanckiej bitwie stoczonej z Niemcami na tzw. „Porytowym Wzgórzu”.

Fundację KEDYW i Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji) na uroczystościach reprezentowali prezes Marek Wróblewski oraz Mariusz Szeferski. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Cześć i chwała Bohaterom AK!

 

 

MW/Fundacja KEDYW

film/fot. Antoni Kolano

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *