Producentka “Czasu Honoru” i wnuczka żołnierza AK Dorota Kośmicka Ambasadorem Stalowej Woli [WIDEO, GALERIA]

W piątek 6 października 2017 r. w Stalowej Woli odbyła się uroczysta gala nadania tytułu “Ambasador Stalowej Woli” Dorocie Kośmickiej, urodzonej w Stalowej Woli producentce najpopularniejszych produkcji telewizyjnych i filmowych jak “Czas Honoru”, “Rodzinka.pl” czy filmu “Quo Vadis”.

Nominację do tytułu “Ambasador Stalowej Woli” Dorota Kośmicka otrzymała od obecnego na gali aktora Macieja Zakościelnego, który otrzymał ten tytuł w roku 2011. Maciej Zakościelny znany z takich produkcji jak np. “Czas Honoru” również pochodzi ze Stalowej Woli i często występuje w produkcjach Doroty Kośmickiej. Na uroczystej gali, która miała miejsce w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – Rozwadowie przywitał gości dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota. Dyrektor Domu Kultury i Kina Wrzos wręczył obu gwiazdom “Złote Szpule” – statuetki z okazji 60-lecia kina Wrzos, których nie mogli odebrać osobiście na gali 60-lecia kina. Wśród zaproszonych gości-rozmówców byli nauczyciel Waldemar Rożek oraz prezes Fundacji KEDYW Marek Wróblewski, który rozmawiał z gwiazdami o osobistościach antyniemieckiej i antysowieckiej konspiracji i potencjalnych produkcjach historycznych związanych ze Stalową Wolą. Po wręczeniu tytułu “Ambasadora Stalowej Woli” przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego i przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja uroczystość uświetnił koncert Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej.

Słynna producentka wnuczką żołnierza Armii Krajowej

Niewielu wie, że dziadek Doroty Kośmickiej Franciszek Zawół był żołnierzem AK, który zorganizował z ludźmi ze swojego oddziału akcję ocalenia cudownego obrazu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej w Krasnobrodzie koło Zamościa.

Franciszek Zawół ps. “Wiarus” urodził się w 1909 r. w wielodzietnej rodzinie, która pochodziła z Pława, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. W czasie II wojny światowej zamieszkał w Krasnobrodzie i tam się ożenił z babcią Doroty Kośmickiej. Tam też prowadził sklep z wyrobami skórzanymi i obuwiem. Od samego początku niemieckiej okupacji działał w antyniemieckiej konspiracji. Od 1940 r. był członkiem Straży Ochrony Powstania. W 1942 r. po powołaniu Armii Krajowej został żołnierzem Kedywu obwodu zamojskiego AK. Był żołnierzem Krasnobrodzkiego plutonu dywersyjnego AK, w którym pełnił funkcję kierownika zaopatrzenia oddziałów dywersyjnych.

22 lipca 1943 r. zorganizował wspomnianą akcję ratowania cudownego obrazu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej z kościoła NMP w Krasnobrodzie przed zniszczeniem przez niemieckiego okupanta. Cudowny obraz Matki Boskiej pochodzi z XVI wieku i uważany jest za cudowny gdyż w 1649 r. ocalał najazd Tatarów którzy spalili drewniany kościół, w którym obraz się znajdywał.

 

MW/Fundacja KEDYW

Film: Mikołaj Fołta/Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)/Fundacja KEDYW. Zdjęcja: Roksana Bąk/www.mdkstalowawola.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *