1 stycznia 1944 r. Niemcy zabili w stalowowolskiej siedzibie Gestapo Romana Kindlera – żołnierza KZ-AK

©Fundacja KEDYW

Dawna siedziba Gestapo przy dzisiejszej ul. ks. Józefa Skoczyńskiego 26 (fot. Fundacja KEDYW)

 Roman Kindler ps. „Czerny”

ur. 26 lipca 1914 r. – zm. 1 stycznia 1944 r.
żołnierz Korpusu Zachodniego AK Stalowa Wola

Roman Kindler urodził się 26 lipca 1914 r. na Śląsku w Porębie koło Zawiercia. Przed wojną mieszkał w Porębie i pracował w fabryce obrabiarek. W 1940 r. przyjechał do Stalowej Woli i podjął pracę jako tokarz-frezer w okupowanych Zakładach Południowych (COP) przemianowanych przez Niemców na „Hermann Göring Stahlwerke – Werk Stalowa Wola”. Pracę w Stahlwerke porzucił w lutym 1942 r.

Konspiracja

W Stalowej Woli został żołnierzem Korpusu Zachodniego, który w 1942 r. scalił się z Armią Krajową. KZ-AK w Stalowej Woli zrzeszał około 30 wysiedlonych żołnierzy przybyłych do Stalowej Woli z Poznania, Śląska i Zagłębia.

Aresztowanie

Roman Kindler został aresztowany w fali aresztowań na żołnierzach KZ w grudniu 1943 r. Po zatrzymaniu był więziony i torturowany w stalowowolskiej siedzibie Gestapo przy dzisiejszej ul. ks. Skoczyńskiego i tutaj zamordowany 1 stycznia 1944 r.

Spoczywa w Kwaterze Wojskowej przed Mauzoleum żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

Cześć Jego Pamięci!

©Fundacja KEDYW

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), „Oddali życie za Polskę” – Bolesław Chmura, Dionizy Garbacz, Taduesz Michalewicz, Zbigniew Paszkiewicz, Stanisław Puchalski.