Obchody 75. rocznicy niemieckiej egzekucji stalowowolskich żołnierzy KZ-AK w najbliższą środę

W najbliższą środę, 12 grudnia 2018 r. przypada 75. rocznica poświęcenia kościoła św. Floriana w Stalowej Woli. Tego dnia obchodzić będziemy także 75. rocznicę niemieckiej egzekucji 10 żołnierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego Armii Krajowej, których Niemcy rozstrzelali w czasie święcenia kościoła św. Floriana. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zapraszamy do uczestnictwa w uroczystościach upamiętniających stalowowolskich bohaterów KZ-AK.

Zbiorowa egzekucja na żołnierzach stalowowolskiego KZ-AK była elementem terroru okupanta niemieckiego, którą często stosowano w okupowanej Polsce by zastraszyć społeczeństwo i osłabić wolę ruchu oporu. Terror stosowany przez Niemców był częścią szerokiego programu ludobójstwa Polaków, który miał doprowadzić do biologicznego wyniszczenia narodu polskiego.

Pamiętajmy zatem, szczególnie w tym setnym roku odzyskania przez Polskę niepodległości, o ofiarach tych zbrodni i ich heroicznej walce, którą podjęli przeciwko niemieckiemu okupantowi walcząc o wolną i niepodległą Polskę.

Program uroczystości:

Godz. 15:00 spotykamy się w miejscu egzekucji w lasku koło Elektrowni by złożyć wieńce i zapalić znicze. Do miejsca można dostać się ścieżką wzdłuż ogrodzenia parkingu LOK-u przy ul. Energetyków lub drogą od tyłu lasku od ul. Spacerowej. (Miejsce spotkania przy Krzyżu Żołnierzy NOW przy ul. Energetyków)

Godz. 15:30 przejedziemy na stalowowolski Cmentarz Komunalny (ul. Ofiar Katynia) gdzie o godz.15:45 złożymy wieńce i zapalimy znicze na Mauzoleum Żołnierzy Armii Krajowej. Tam wśród żołnierzy AK spoczywa 10 żołnierzy KZ-AK, którzy zostali ekshumowani po wojnie i przeniesieni do Mauzoleum.

Godz. 18:00 Msza Święta w zabytkowym kościele św. Floriana przy ul. Floriańskiej w intencji poległych bohaterów KZ-AK.

Do uczestnictwa zapraszają:

  • Fundacja KEDYW
  • Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Kolo Obwodu Nisko-Stalowa Wola
  • 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska ZHP im. Bronisława Kochana ze Stalowej Woli
  • Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej w Stalowej Woli-Rozwadowie (w organizacji)

Zapraszamy do uczestnictwa!


Czytaj więcej: Historia wydarzeń z 12 grudnia 1943 r.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal