23 sierpnia 1939 r. podpisany został Pakt Ribbentrop-Mołotow początkując IV rozbiór Polski

23 sierpnia obchodzimy „Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych”. Dzień pamięci obchodzony jest w rocznicę podpisana paktu, który dał początek II wojnie światowej. 80 lat temu, po podpisaniu paktu między Hitlerem i Stalinem, Polska stała się pierwszą i największą ofiarą niespotkanego dotąd ludobójstwa, którego dokonali na polskich ziemiach Niemcy i Rosjanie. 

23 sierpnia 1939 r. w Moskwie podpisany został pakt o nieagresji tzw. Pakt Ribbentrop-Mołotow. Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR – Joachim von Ribbentrop i Wieczesław Mołotow w imieniu swoich przywódców Adolfa Hitlera i Józefa Stalina dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Kilka dni później Polska została zaatakowana przez dwóch agresorów, od zachodu przez niemiecką III Rzeszę i kilka dni później od wschodu przez sowieckie ZSRR.

(fot. S. Kopf, S. Starba-Bałuk)

1 września 1938 r. Niemcy rozpoczynają anihilację Polski

1 września 1939 r. był pierwszym dniem piekła Polaków. Wkrótce skapitulowało polskie wojsko i rozpoczęła się brutalna pięcioletnia niemiecka okupacja. Zanim uformowało się polskie podziemie i przystąpiło do jakichkolwiek działań dywersyjno-bojowych, Niemcy rozpoczęli eksterminację ludności polskiej na zajętych terenach tzw. Rzeszy oraz obszarze Generalnego Gubernatorstwa. Aresztowania, obozy koncentracyjne i egzekucje stały się powszechnym zjawiskiem i jedyną metodą zastraszania i likwidowania Polaków. W tej sytuacji, władze Polski Podziemnej podjęły walkę jako odwet. Walkę z okupantem podjęli żołnierze podziemia z różnych formacji, którzy w większości zostali później scaleni najpierw w Związek Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie Armię Krajową (AK) na terenie całego okupowanego kraju.

17 września 1939 r. atakują od wschodu Rosjanie

16 dni po niemieckiej agresji do rozbioru Polski przystąpił sowiecki agresor. Na zajętych terenach przez Sowietów i Armię Czerwoną, sowiecka administracja i NKWD przystąpiły do deportacji ludności polskiej. Od lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. wywieziono ponad 760.000 Polaków do obozów w głąb Rosji. Więźniowie byli zmuszani do niewolniczej pracy w kopalniach i przy wyrębie lasów. Do tej pory nieznana jest liczba śmiertelnych ofiar głodu, mrozu i wycieńczenia. W tym samym czasie NKWD rozstrzelało około 22.000 osób, w tym ponad 14.700 polskich oficerów wziętych do niewoli we wrześniu 1939 r.

Przez kolejne 5 lat na terenach Polski trwało piekło jakiego dotąd nigdy nie widział świat i nie doznało żadne państwo. Polska straciła ponad 6.000.000 obywateli. Z rąk najeźdźców zginął co piąty Polak, około 220 osób na każdy 1000.

Każdy Polak powinien wiedzieć i pamiętać, że to Polska była największą ofiarą II wojny światowej. Pamiętajmy kto nam te krzywdy wyrządził, kto brutalnie mordował naszych ojców, dziadów i pradziadów. Wyciągajmy wnioski i uczmy naszych dzieci historii by się ona więcej nie powtórzyła.

Pamiętajmy!

 

MW / MKDAK / Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Stanisław Kopf i Stefan Starba-Bałuk „Armia Krajowa Kronika Fotograficzna”.

© COPYRIGHT 2016-2019 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Wesprzyj i zostań Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal