17 sierpnia 1913 r. urodzi艂 si臋 Alojzy Holeksa – komendant NOW i KZ-AK w Stalowej Woli

Alojzy Holeksa

17 sierpnia 1913 鈥 12 grudnia 1943

呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
Komendant Komendy Powiatowej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) w Stalowej Woli

Komendant dywersyjnego oddzia艂u Korpusu Zachodniego 鈥 Armii Krajowej (KZ-AK) w Stalowej Woli


Alojzy Holeksa urodzi艂 si臋 17 sierpnia 1913 r. w Cieszynie (woj. 艣l膮skie). By艂 synem Jerzego i Anny. W Cieszynie uko艅czy艂 szko艂臋 handlow膮. W okresie mi臋dzywojennym odby艂 s艂u偶b臋 w wojsku polskim II RP zdobywaj膮c stopie艅 kaprala-podchor膮偶ego. W latach 1933-1935 pracowa艂 w cieszy艅skim Funduszu Pracy. We wrze艣niu 1937 roku podj膮艂 prac臋 w wydziale finansowo-rachunkowym w Zak艂adach Po艂udniowych w Katowicach (woj. 艣l膮skie). W sierpniu 1938 roku przyby艂 do Stalowej Woli (woj. lwowskie, obecnie woj. podkarpackie) wraz z dyrekcj膮 katowickiej ZP, kt贸ra zosta艂a przeniesiona do Centralnego Okr臋gu Przys艂ownego (COP) do nowo powsta艂ych Zak艂ad贸w Po艂udniowych w Stalowej Woli i kontynuowa艂 tutaj prac臋 urz臋dnicz膮 w nowej dyrekcji ZP.

Niemiecka okupacja

We wrze艣niu 1939 roku, w wyniku niemieckiej agresji na Polsk臋, Zak艂ady Po艂udniowe zaprzesta艂y prac臋 a dyrekcja ZP ewakuowa艂a si臋 za rzek臋 San. Wkr贸tce po zaj臋ciu Stalowej Woli Niemcy ponownie uruchomili ZP dla produkcji zbrojeniowej pod szyldem „Hermann G枚ring Stahlwerke Stalowa Wola”, a p贸藕niej zmienili nazw臋 na „Stahlwerke Braunschweig G.m.b.H. – Werk Stalowa Wola”. Po uruchomieniu ZP, pod gro藕b膮 Niemc贸w, wielu pracownik贸w powr贸ci艂o do pracy. Alojzy Holeksa powr贸ci艂 do pracy w ZP w grudniu 1939 roku.

Konspiracja

Ju偶 w 1939 roku na terenie okupowanej Stalowej Woli i Zak艂ad贸w Po艂udniowych zacz臋艂y formowa膰 si臋 pierwsze kr臋gi antyniemieckiej konspiracji, do kt贸rych przy艂膮czy艂 si臋 Alojzy Holeksa. Ju偶 na pocz膮tku wojny w pobliskim Nisku tworzone by艂y konspiracyjne kr臋gi Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), z kt贸rej komendantem Kazimierzem Mireckim ps. „呕muda” nawi膮za艂 kontakty Holeksa. Dow贸dztwo NOW wkr贸tce utworzy艂o w Stalowej Woli Komend臋 Powiatow膮 NOW, kt贸rej komendantem mianowany zosta艂 Alojzy Holeksa. Tak wspomina艂 Alojzego Holeks臋 po wojnie w swojej ksi膮偶ce Kazimierz Mirecki: „Prac臋 organizacyjn膮 rozpocz臋li艣my z rozmachem. Zaraz na pocz膮tku uda艂o si臋 pozyska膰 dla NOW w Stalowej Woli m艂odego i bardzo energicznego urz臋dnika, Alojzego Holeks臋. Wed艂ug opinii jego najbli偶szych wsp贸艂pracownik贸w w艂a艣nie Holeksa najlepiej nadawa艂 si臋 na to stanowisko. Posiada艂 on du偶e wp艂ywy nie tylko w ko艂ach urz臋dniczych, ale cieszy艂 si臋 r贸wnie偶 du偶膮 popularno艣ci膮 w艣r贸d robotnik贸w. Po zainstalowaniu kom贸rki kierowniczej na szczeblu powiatu, sam przebieg akcji werbunkowej do NOW nie napotyka艂 ju偶 na 偶adne trudno艣ci (…).”

W maju 1940 roku niemiecki wywiad coraz lepiej rozeznany w tworz膮cym si臋 ruchu oporu kontynuowa艂 zacz臋t膮 w 1939 roku akcj臋 likwidacji polskiej inteligencji, kt贸ra z du偶ym sukcesem tworzy艂a siatki ruch oporu na terytorium ca艂ego Generalnego Gubernatorstwa. Akcj臋 t臋 Niemcy nazywali Au脽erordentliche Befriedungsaktion w skr贸cie tzw. akcj膮 „A-B”. W ramach tej akcji 18 maja 1940 roku na terenie Stalowej Woli i okolic aresztowanych zosta艂o kilkadziesi膮t os贸b w tym tak偶e Alojzy Holeksa. Po aresztowaniu zosta艂 przetransportowany do wi臋zienia w Tarnowie. Tam przeszed艂 艣ledztwo, w kt贸rym nie zosta艂y udowodnione mu 偶adne winy. Jeszcze we wrze艣niu tego samego roku zosta艂 zwolniony z wi臋zienia, po czym powr贸ci艂 do Stalowej Woli i kontynuowa艂 prac臋 w ZP.

W 1941 roku poza dzia艂alno艣ci膮 w NOW Holeksa rozpocz膮艂 wsp贸艂prac臋 z Zwi膮zkiem Walki Zbrojnej (ZWZ), dla kt贸rego wraz z koleg膮 Kazimierzem Kazimierczakiem zorganizowali w Stalowej Woli oddzia艂 dywersyjny Korpusu Zachodniego (KZ) w ramach ZWZ. Pierwszym i jedynym dow贸dc膮 tego oddzia艂u zosta艂 Alojzy Holeksa. W 1942 roku po powo艂aniu Armii Krajowej KZ pozosta艂 odr臋bn膮 kom贸rk膮 w ramach AK i funkcjonowa艂 w Stalowej Woli pod dow贸dztwem Holeksy do grudnia 1943 roku.

Wpadka聽

W grudniu 1943 roku Alojzy Holeksa wsp贸艂organizowa艂 akcj臋 KZ wraz z Kedywem AK Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola, kt贸ra mia艂a na celu wydobycie zakopanej w 1939 roku broni. 7 grudnia 1943 roku grupa 偶o艂nierzy z obydw贸ch kom贸rek uda艂a si臋 na teren niemieckiego poligonu do pobliskiego Przyszowa gdzie zakopana by艂a wspomniana bro艅. Po udanej akcji 偶o艂nierze bezpiecznie powr贸cili do Stalowej Woli. Niestety na drugi dzie艅, Niemcy natrafili na trop do 偶o艂nierzy KZ pod miejscem zamieszkania jednego z 偶o艂nierzy. Po aresztowaniu tych 偶o艂nierzy dosz艂o do dekonspiracji oddzia艂u. Ju偶 9 grudnia 1943 roku podczas pracy na terenie okupowanych Zak艂ad贸w Po艂udniowych aresztowani zostali niemal偶e wszyscy 偶o艂nierze KZ-AK, w tym Alojzy Holeksa.

漏 Fundacja KEDYW

Obwieszczenie Niemieckie og艂aszaj膮ce wykonanie wyroku na stalowowolskim Korpusie Zachodnim (fot. Fundacja KEDYW)

Zbiorowa egzekucja

12 grudnia 1943 roku, 3 dni po pierwszych aresztowaniach w szeregach KZ, Niemcy rozstrzelali Alojzego Holeks臋 wraz z dziewi臋cioma 偶o艂nierzami KZ w zbiorowej egzekucji w lasku obok Elektrowni w Stalowej Woli. Zbiorowa egzekucja, w kt贸rej znalaz艂 si臋 Holeksa i 偶o艂nierze KZ by艂a pokazow膮 egzekucj膮 Niemc贸w maj膮ca na celu zastraszenie ludno艣膰 Stalowej Woli, kt贸ra tej godziny dzi臋ki „hojno艣ci” okupanta 艣wi臋ci艂a pierwszy ko艣ci贸艂 w mie艣cie. Jak pisali Niemcy na obwieszczeniu rozplakatowanym po mie艣cie, wyrok wykonany zosta艂 „za udzia艂 w zakazanych organizacjach i za nielegalne posiadanie broni”.

Ekshumacja

W 1945 roku, po wojnie z Niemcami Alojzy Holeksa zosta艂 ekshumowany z miejsca egzekucji wraz z wszystkim 偶o艂nierzami KZ-AK i w uroczystym pochodzie przeniesieni zostali do Mauzoleum na Cmentarz Komunalny do Stalowej Woli, gdzie spoczywaj膮 po dzi艣 dzie艅.

Cze艣膰 Ich Pami臋ci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Kazimierz Mirecki „Narodowa Organizacja Wojskowa w Centralnym Okr臋gu Przemys艂owym”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, Praca zbiorowa „Oddali 呕ycie za Polsk臋”.

漏 COPYRIGHT 2016-2023. Wszelkie Prawa zastrze偶one. Kopiowanie tekst贸w, zdj臋膰 lub film贸w bez zgody zabronione!