91. urodziny Władysława Kuchno – „Żołnierza Wyklętego” antykomunistycznej NZW
Władysław Kuchno (fot. ŚZŻAK Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola)
Dziś swoje 91 urodziny obchodzi Władysław Kuchno – „Żołnierz Wyklęty” antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), od wielu lat członek ŚZŻAK i wieloletni mieszkaniec Stalowej Woli.
Władysław Kuchno urodził się 7 stycznia 1927 r. w Majdanie Zbydniowskim koło Stalowej Woli. W wieku 18 lat wstąpił do antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i został zaprzysiężony do placówki w Majdanie Zbydniowskim, która wchodziła w skład obwodu tarnobrzeskiego NZW. W okolicach Majdanu Zbydniowskiego działał również leśny oddział partyzancki NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy, w którego antykomunistycznych akcjach uczestniczył także jako żołnierz NZW Władysław Kuchno.
Aresztowanie i ubeckie więzienie
W 1945 r. wraz z oddziałami placówek NZW północnego Podkarpacia, Władysław Kuchno uczestniczył w akcji zaopatrzeniowej na młyn we wsi Dzierdziówka, którą dowodził Bolesław Paluch – dowódca placówki NZW w Żabnie. Wkrótce po akcji w Dzierdziówce, 16 listopada 1945 r. Władysław Kuchno został aresztowany przez tarnobrzeski Urząd Bezpieczeństwa (UB). Pod fałszywym oskarżeniem jako „członek bandy rabunkowej” zostaje skazany przez komunistyczny sąd na 12 lat więzienia w Katowicach. Z ubeckiego więzienia zostaje zwolniony po 9 latach. Po zwolnieniu pozostaje jednak śledzony i prześladowany przez UB przez kolejne lata. 30 grudnia 1976 r. kolejny raz zostaje skazany w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie za jego przynależność do antykomunistycznej NZW, lecz na mocy amnestii sprawa zostaje umorzona.
Odznaczenia
Za swoje zasługi w walce o wolną i niepodległą Polskę, Władysław Kuchno został odznaczony 1 września 1989 r. „Krzyżem Za Wolność i Niepodległość” przez ostatni Rząd RP na uchodźstwie w Londynie. Następnie, 18 kwietnia 1995 r. odznaczony został „Krzyżem Armii Krajowej” przez ówczesnego prezydenta RP Lecha Wałęsę. Tego samego roku 11 listopada 1995 r. otrzymał „Krzyż Więźnia Politycznego” od Stowarzyszenia Polskich byłych Więźniów Politycznych.
Mimo odznaczeń za chwalebne zasługi w walce o wolną Polskę, do dziś jednak Władysław Kuchno pozostaje jak i wielu jego kolegów antysowieckiego podziemia nie ułaskawiony przez Państwo Polskie z haniebnych komunistycznych wyroków za walkę z komunistycznym reżimem.
Działalność kombatancka
Po uwolnieniu z ubeckiego więzienia Władysław Kuchno powrócił w rodzinne strony i przeprowadził się do Stalowej Woli, gdzie mieszka do dziś. W Stalowej Woli jest jednym z najstarszych i do niedawna jednym z najbardziej aktywnych członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola, w którym pełnił przez wiele lat funkcję członka zarządu, a następnie prezesa Koła. Za swoją działalność w ŚZŻAK otrzymał 15 września 2015 r. Odznaczenie Pamiątkowe za zasługi dla ŚZŻAK przez Zarząd Główny ŚZŻAK w Warszawie.
W ostatnich miesiącach Pan Władysław ma kłopoty ze zdrowiem, dlatego z okazji jego 91 urodzin życzymy Panu Władysławowi szybkiego powrotu do zdrowia oraz dużo zdrowia i pomyślności na przyszłość!
Cześć i Chwała Bohaterom!
MW/Fundacja KEDYW
źródło: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Władysław Kuchno, Archiwum IPN w Rzeszowie.