Blog prezesa: Miasto uporządkowało teren wokół pamiątkowego krzyża poświęconego żołnierzom KZ-AK

Krzyż upamiętniający żołnierzy KZ-AK przy ul. Energetyków w Stalowej Woli. (fot. Fundacja KEDYW)

Miasto uporządkowało teren wokół Krzyża upamiętniającego żołnierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego Armii Krajowej na ul. Energetyków w Stalowej Woli. Dziękujemy!

W lipcu 2016 r. wraz ze stalowowolskim Kołem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Fundacją „Przywróćmy Pamięć” i Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant” zwróciliśmy się pisemnie do Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego z prośba uporządkowania terenu wokół krzyża upamiętniającego żołnierzy KZ-AK na ul. Energetyków (w pobliżu LOK-u) i o uporządkowanie ścieżki prowadzącej od krzyża w głąb lasku do pomnika na miejsce egzekucji tych żołnierzy.

Teren wokół krzyża i pamiątkowej tabliczki był od kilku lat porządkowany przez mieszkankę Stalowej Woli Małgorzatę Kalinowską, która samodzielnie podjęła się dbania o krzyż, gdyż od lat był zaniedbany wraz z przyległym do niego terenem, a jej sumienie nie pozwalało na taki stan rzeczy. Od lat p. Małgorzata starała się by miasto pomogło i przejęło inicjatywę, lecz jej prośby i pisma przez długi czas były ignorowane. Lata mijały, a ze względu na zdrowie p. Małgorzata nie mogła już samodzielnie tyle pracy wykonywać zwłaszcza, że teren jest na skraju lasku, co wymaga częstego pielęgnowania. Gdy ją przypadkiem poznaliśmy odwiedzając teren, zaoferowaliśmy naszą pomoc. Zresztą żyjemy dziś w czasach, że nie powinno być to jej obowiązkiem, to nasza wspólna historia i my jako Państwo i miasto chyba mamy obowiązek o to dbać, prawda? Więc kilka dni po naszym poznaniu wystosowaliśmy wspólne pismo ze wspomnianymi organizacjami i dziś wreszcie p. Małgorzata może z ulgą odetchnąć.

Po dwóch latach od naszego zgłoszenia, w ostatnich dniach wokół terenu krzyża pojawiła się nowa roślinność i kostka brukowa z czego bardzo się cieszymy. W Stalowej Woli mamy kilka takich ważnych miejsc związanych z konspiracją i historią II wojny światowej, które jednak wciąż wymagają napraw i opieki. Wspomniana ścieżka do pomnika żołnierzy Korpusu Zachodniego jest wciąż nie łatwą do pokonania szczególne latem, gdyż jest cała zarośnięta.

Dziś pojawia się jednak nadzieja, że sytuacja w najbliższym czasie będzie się być może stopniowo zmieniać. Apelujemy zatem do Pana Prezydenta i radnych miasta byśmy tych spraw nie zaniedbywali, szczególnie w tym setnym roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstają u nas dziś piękne parki i place zabaw lecz Miejsca Pamięci Narodowej i historyczne zabytki pozostawiają wiele do życzenia. Mamy jednak nadzieje, że teren wokół krzyża KZ-AK jest nowym początkiem dla polityki historycznej Stalowej Woli.

Pragniemy zatem jeszcze raz podziękować Panu Prezydentowi Miasta Stalowej Woli Lucjuszowi Nadbereżnemu i pracownikom magistratu za uporządkowanie w.w. terenu upamiętniającego stalowowolskich bohaterów AK.

Z osobna dziękujemy również Pani Małgorzacie Kalinowskiej, która przez kilka lat niestrudzenie podejmowała prace porządkując teren, na którym sadziła piękne kwiaty i dbała o wszystko inwestując własne środki finansowe. W imieniu Fundacji, ŚZŻAK, Stowarzyszeń patriotycznych i mieszkańców Stalowej Woli jeszcze raz serdecznie dziękujemy!

Prezes Fundacji KEDYW
Marek Wróblewski


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)