28 lutego 1912 r. urodził się Aleksander Chwastikow ps. „Bojowiec” – czlonek stalowowolskiego KZ

Aleksander Chwastikow ps. „Bojowiec”

ur. 28.02.1912 r. – zm. 12.12.1943 r.

Aleksander Chwastikow urodził się 28 lutego 1912 roku w Sosnowcu. Syn Szymona i Heleny. Do 1939 roku pracował w Hucie „Hulczyński” w Sosnowcu (woj. śląskie). W sierpniu 1939 roku przeprowadził się do Stalowej Woli (woj. podkarpackie) gdzie 30 sierpnia 1939 roku podjął pracę w Zakładach Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego) jako ciągacz drutu. Był żonaty, miał dwoje dzieci Stefana i Teresę.

Konspiracja

W czasie niemieckiej okupacji należał do Korpusu Zachodniego, który podlegał stalowowolskiemu Komendantowi Armii Krajowej obwodu Nisko-Stalowa Wola i zrzeszał około 30 wysiedlonych żołnierzy przybyłych do Stalowej Woli z Poznania, Śląska i Zagłębia.

Wpadka i aresztowanie

7 grudnia 1943 r. Aleksander Chwastikow wraz jego oddziałem Korpusu Zachodniego i oddziałem Kedywu AK obwodu Nisko-Stalowa Wola wspólnie wyruszyli w lasy do Pobliskiego Przyszowa w celu odkopania zakopanej we wrześniu 1939 roku broni. Po udanej akcji wydobycia broni z terenu niemieckiego poligonu, żołnierze wyruszyli z powrotem do Stalowej Woli. Podczas powrotu padał śnieg, w chwili dotarcia do Stalowej Woli przestało padać i ślady, które konspiranci pozostawili na śniegu zostały odkryte i wzbudziły zainteresowanie Niemców. Niemcy postanowili sprawdzić dokąd wiodą. Trop prowadził do baraku na Ozecie (dzielnicy Stalowej Woli), w którym ukryto odkopaną na akcji broń, było to również miejsce zamieszkania członka KZ Antoniego Ochędzana.  W domu Ochędzana gestapo aresztowało domownika oraz jego gościa Franciszka Katę, również członka KZ. Wkrótce zaczęły się aresztowania w Zakładach Południowych w Stalowej Woli, gdzie pracowali prawie wszyscy konspiranci KZ. W sumie Niemcy zdołali aresztować około 40 osób, wśród aresztowanych znaleźli się prawie wszyscy uczestnicy wyprawy z KZ w tym też Aleksander Chwastikow. Kilka dni później, a dokładnie 12 grudnia 1943 roku Niemcy postanowili wykonać wyrok na aresztowanych członkach KZ. Niemcy zrobili to podczas gdy odbywało się poświęcenie pierwszej stalowowolskiej parafii – kościoła św. Floriana. W godzinie poświęcenia kościoła Niemcy wyprowadzili aresztowanych z siedziby Gestapo, która mieściła się kilkadziesiąt metrów od kościoła i załadowali ich na podstawioną ciężarówkę, po czym zawieźli ich pod stalowowolską Elektrownię i tam wszystkich rozstrzelano. W grupie rozstrzelanych był Aleksander Chwastikow.

© Fundacja KEDYW
Obwieszczenie Niemieckie ogłaszające wykonanie wyroku na stalowowolskim Korpusie Zachodnim, na którym znalazl się Aleksander Chwastikow (fot. Fundacja KEDYW).

O stalowowolskim Korpusie Zachodnim czytaj tutaj…


Ekshumacja

Po wojnie 30 października 1945 roku ekshumowano Aleksandra Chwastikowa i ciała rozstrzelanych członków Korpusu Zachodniego spod stalowowolskiej Elektrowni i przeniesiono ich do Mauzoleum na Cmentarz Komunalny, gdzie 1 listopada 1945 roku zostali uroczyście pochowani.

Eshumacja rozstrzelanych członków KZ 30 października 1945 r. (fot. Archiwum Dionizego Garbacza)

Cześć Ich Pamięci!

 

MW / MKDAK

zródła: Boleslaw Chmura, Dionizy Garbacz, Tadeusz Michalewicz, Zbigniew Paszkiewicz, Stanisław Puchalski „Oddali Zycie za Polskę”, Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.

© COPYRIGHT 2016-2022 Fundacja KEDYW. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody Fundacji KEDYW zabronione!


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS!

Zostań Patronem Muzeum Kedywu poprzez serwis Patronite:


Lub wesprzyj przelewem bankowym na konto:

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR


Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal:

[wpedon id=”16500″ align=”left”]

 

 

 


Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)