Błąd Konserwatora Zabytków mógł doprowadzić do zniszecznia kolejnego zabytku w Rozwadowie
Północna część Dworca PKP w Rozwadowie przed dobudowaniem części południowej. Widok od południa ul. Dąbrowskiego po której kiedyś szedł dodatkowy tor kolejowy. (fot. fotopolska.eu)
W lutym br. wsparliśmy inicjatywę Rozwadowskiego Towarzystwa Miłośników Kolei, która ma na celu uratowanie w całości rozwadowski Dworzec PKP przed ewentualną rozbiórką. Pojawiają się pierwsze efekty tych starań.
W zeszłym roku zaczęły się pojawiać informację, że tarnobrzeska delegatura Konserwatora Zabytków zezwoliła PKP na wyburzenie północnej części rozwadowskiego dworca że względu na jego zły stan techniczny, uzasadniając też swoją decyzję tym, że północna cześć rozwadowskiego Dworca została w późniejszym okresie dobudowana do części południowej stanowiąc mniejszą wartość historyczną i dlatego można ją wyburzyć.
Po tych informacjach trzeba było podjąć natychmiastowe działanie by zapobiec dewastacji tego historycznego zabytku, z którym związana jest bardzo duża część historii Rozwadowa. W tej całej sprawie najbardziej przerażająca była skala niewiedzy tarnobrzeskiej delegatury Konserwatora Zabytków, która twierdząc, że północna cześć była dobudowana później do południowej, wykazała się wielką niewiedzą historii tego obiektu. Otoż jak widać na zdjęciu powyżej, północna część dworca była wybudowana najpierw, a nie odwrotnie jak twierdzi Konserwator.
Dlaczego padła taka decyzja? Trudno tę sprawę komentować, jedyną dla nas ważną sprawą w tym momencie było zablokowanie tej decyzji i dlatego podjęte zostały w tym celu działania. Efekty tych działań podsumował Pan Henryk Giecko z Rozwadowskiego Towarzystwa Miłośników Kolei podając następującą wiadomość na łamach swojej strony internetowej na Facebooku. Poniżej tekst oświadczenia:
Szanowni Sympatycy Kolejarskiego Rozwadowa! Z wielką przyjemnością pragnę Wszystkich poinformować, iż po naszym wystąpieniu wspólnie z naszymi sygnatariuszami tj, Fundacja KEDYW, Rozwadowskie Stowarzyszenie Historyczne w Stalowej Woli, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „PARTYZANT” w Stalowej Woli otrzymaliśmy z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Oddział Terenowy w Rzeszowie informację iż zostanie wszczęte postępowanie o wpis budynku dworca w Rozwadowie do rejestru zabytków. Taki wniosek Rozwadowskie Towarzystwo Miłośników Kolei wraz z sygnatariuszami złożyło do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jeszcze w lutym 2017r. Obecnie budynek dworca znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków Stalowej Woli. Zgodnie z prawem nie może być rozebrany w żadnej części bez zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Serdecznie dziękujemy Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa – Oddział Terenowy w Rzeszowie za deklarację gotowości merytorycznej pomocy w postępowaniu o wpisie budynku dworca w Rozwadowie do rejestru zabytków. Dzisiaj tez otrzymałem pismo od Pana Prezydenta Naszego Miasta Lucjusza Nadbereżnego w którym informuje nas, iż „projekt modernizacji budynku dworca kolejowego Stacji Stalowa Wola – Rozwadów został on wpisany na podstawową listę przedsięwzięć rewitalizacyjnych osiedla Rozwadów”. Dziękujemy panu Prezydentowi Miasta Stalowej Woli, dziękujmy wszystkim którzy nas wspierają i pomagają aby jeden z najładniejszych i największych dworców Kolei Galicyjskiej Karola Ludwika został uratowany i odnowiony. To jest taka nasza mała perełka w tej Naszej Małej Ojczyźnie. Proszę popierajcie nas w działania dla uratowania Naszego dworca.
Henryk Józef Giecko
Rozwadowskie Towarzystwo Miłośników Kolei
Rozwadowskie Towarszystwko Miłośników Kolei na Facebooku
Sprawa dworca nie zamyka tematu rozbiórek historycznych zabytków na terenach Stalowej Woli. Jak już pisaliśmy wcześniej, nie zdążyliśmy zareagować w sprawie historycznej bramy na ul. Lipowej do dawnego majątku rodziny Lubomirskich, która została niedawno rozebrana za pozwoleniem tarnobrzeskiego Konserwatora Zabytków. Niemniej jednak nie poddajemy się i koalicja stowarzyszeń stalowowolskich, która powstała by blokować rozbiórki zabytków, będzie aktywnie monitorować te sprawy.
Przeczytaj i zobacz wideo ze zniszczenia historycznej bramy na ul. Lipowej tutaj…
CDN…
MW