Piąty Rajd Honoru by uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego.

Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944 roku.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tys. do 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Ze względu na jego tragiczne skutki, w szczególności olbrzymie straty ludzkie i materialne, kwestia zasadności decyzji o rozpoczęciu zrywu pozostaje nadal przedmiotem debat i gorących polemik.

zródło: wikipedia.org


 

V Rojd Honoru w Stalowej Woli

W najbliższy poniedziałek po raz piąty przejedzie ulicami Stalowej Woli rowerowy Rajd Honoru by uczcić pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego. W tym roku pierwszych 500 uczestników  rajdu otrzyma koszulkę w naszych barwach narodowych, by wspólnie utworzyć biało-czerwony peleton.

Zapraszamy na Plac Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury, gdzie od godziny 16.15 będą wydawane koszulki. Tradycyjnie już o godzinie 17.00 zawyją syreny w mieście jako pamiątka Godziny „W”. Wcześniej nastąpi przybliżenie krótkiej historii Powstania Warszawskiego i jego przebiegu. Godzina „W” rozpocznie oficjalną część obchodów, po której wyruszy biało-czerwony rowerowy Rajd Honoru. Po zakończeniu Rajdu pamiątkowe zdjęcie, koncert patriotyczny i grochówka żołnierska.

Trasa przejazdu przebiegać będzie ul. 1 Sierpnia, ul. Popiełuszki, ul. Okulickiego, ul. Komisji Edukacji Narodowej, ul. Wojska Polskiego, Al. Jana Pawła II, Mickiewicza, ul. Ofiar Katynia, ul. Kilińskiego i meta na Palcu Piłsudskiego przed MDK.

Rajd swoim patronatem objęli Senator RP Janina Sagatowska i Poseł na Sejm RP Rafał Weber. Wydarzenie organizuje Prezydentem Miasta Lucjusz Nadbereżny, Przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj wraz z Ruchem Społecznym Kocham Stalową Wolę.

Zapraszamy wszystkich do udziału. Pokażmy, że Stalowa Wola pamięta!

W tym roku pierwszych 500 uczestników  rajdu otrzyma koszulkę w naszych barwach narodowych, by wspólnie utworzyć biało-czerwony peleton.

zródło: stalowawola.pl


 

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)