Producentka „Czasu Honoru” i wnuczka 偶o艂nierza AK Dorota Ko艣micka Ambasadorem Stalowej Woli [WIDEO, GALERIA]

W pi膮tek 6 pa藕dziernika 2017 r. w Stalowej Woli odby艂a si臋 uroczysta gala nadania tytu艂u „Ambasador Stalowej Woli” Dorocie Ko艣mickiej, urodzonej w Stalowej Woli producentce najpopularniejszych produkcji telewizyjnych i filmowych jak „Czas Honoru”, „Rodzinka.pl” czy filmu „Quo Vadis”.

Nominacj臋 do tytu艂u „Ambasador Stalowej Woli” Dorota Ko艣micka otrzyma艂a od obecnego na gali aktora Macieja Zako艣cielnego, kt贸ry otrzyma艂 ten tytu艂 w roku 2011. Maciej Zako艣cielny znany z takich produkcji jak np. „Czas Honoru” r贸wnie偶 pochodzi ze Stalowej Woli i cz臋sto wyst臋puje w produkcjach Doroty Ko艣mickiej. Na uroczystej gali, kt贸ra mia艂a miejsce w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli – Rozwadowie przywita艂 go艣ci dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota. Dyrektor Domu Kultury i Kina Wrzos wr臋czy艂 obu gwiazdom „Z艂ote Szpule” – statuetki z okazji 60-lecia kina Wrzos, kt贸rych nie mogli odebra膰 osobi艣cie na gali 60-lecia kina. W艣r贸d zaproszonych go艣ci-rozm贸wc贸w byli nauczyciel Waldemar Ro偶ek oraz prezes Fundacji KEDYW Marek Wr贸blewski, kt贸ry rozmawia艂 z gwiazdami o osobisto艣ciach antyniemieckiej i antysowieckiej konspiracji i potencjalnych produkcjach historycznych zwi膮zanych ze Stalow膮 Wol膮. Po wr臋czeniu tytu艂u „Ambasadora Stalowej Woli” przez Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbere偶nego i przewodnicz膮cego Rady Miejskiej Stanis艂awa Sobieraja uroczysto艣膰 u艣wietni艂 koncert Nadsa艅skiej Orkiestry Kameralnej.

S艂ynna producentka wnuczk膮 偶o艂nierza Armii Krajowej

Niewielu wie, 偶e dziadek Doroty Ko艣mickiej Franciszek Zaw贸艂 by艂 偶o艂nierzem AK, kt贸ry zorganizowa艂 z lud藕mi ze swojego oddzia艂u akcj臋 ocalenia cudownego obrazu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej w Krasnobrodzie ko艂o Zamo艣cia.

Franciszek Zaw贸艂 ps. „Wiarus” urodzi艂 si臋 w 1909 r. w wielodzietnej rodzinie, kt贸ra pochodzi艂a z P艂awa, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli. W czasie II wojny 艣wiatowej zamieszka艂 w Krasnobrodzie i tam si臋 o偶eni艂 z babci膮 Doroty Ko艣mickiej. Tam te偶 prowadzi艂 sklep z wyrobami sk贸rzanymi i obuwiem. Od samego pocz膮tku niemieckiej okupacji dzia艂a艂 w antyniemieckiej konspiracji. Od 1940 r. by艂 cz艂onkiem Stra偶y Ochrony Powstania. W 1942 r. po powo艂aniu Armii Krajowej zosta艂 偶o艂nierzem Kedywu obwodu zamojskiego AK. By艂 偶o艂nierzem Krasnobrodzkiego plutonu dywersyjnego AK, w kt贸rym pe艂ni艂 funkcj臋 kierownika zaopatrzenia oddzia艂贸w dywersyjnych.

22 lipca 1943 r. zorganizowa艂 wspomnian膮 akcj臋 ratowania cudownego obrazu Matki Boskiej Krasnobrodzkiej z ko艣cio艂a NMP w Krasnobrodzie przed zniszczeniem przez niemieckiego okupanta. Cudowny obraz Matki Boskiej pochodzi z XVI wieku i uwa偶any jest za cudowny gdy偶 w 1649 r. ocala艂 najazd Tatar贸w kt贸rzy spalili drewniany ko艣ci贸艂, w kt贸rym obraz si臋 znajdywa艂.

 

MW/Fundacja KEDYW

Film: Miko艂aj Fo艂ta/Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)/Fundacja KEDYW. Zdj臋cja:聽Roksana B膮k/www.mdkstalowawola.pl