74. rocznica egzekucji drugiej grupy zak艂adnik贸w stalowowolskiego Korpusu Zachodniego AK w Woli Zarczyckiej

22 grudnia 1943 r. Niemcy rozstrzelali w egzekucji kolejnych 10 zak艂adnik贸w ze stalowowolskiego Korpusu Zachodniego Armii Krajowej. Egzekucj臋 Niemcy wykonali w Woli Zarczyckiej – ma艂ej wsi ko艂o Nowej Sarzyny oko艂o 40 km. na po艂udnie od Stalowej Woli. By艂a to druga z trzech egzekucji na stalowowolskim KZ, kt贸rych Niemcy aresztowali w Stalowej Woli pocz膮tkiem grudnia 1943 r.

Pocz膮tki Korpusu Zachodniego

W 1941 r. w Stalowej Woli z inicjatywy podporucznika rezerwy Kazimierza Kazimierczaka oraz by艂ego Komendanta stalowowolskiej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW) Alojzego Holeksy zacz臋艂a dzia艂alno艣膰 grupa konspiracyjna o nazwie Korpus Zachodni. KZ powsta艂 pocz膮tkowo jako samodzielna grupa, ale po powo艂aniu Armii Krajowej przez Polskie Pa艅stwo Podziemne, wkr贸tce zosta艂 scalony z AK i podlega艂 stalowowolskiemu Komendantowi Obwodu Nisko-Stalowa Wola AK. KZ-AK w Stalowej Woli zrzesza艂 oko艂o 30 wysiedlonych 偶o艂nierzy przyby艂ych do Stalowej Woli z Poznania, 艢l膮ska i Zag艂臋bia.

Wpadka po akcji聽

7 grudnia 1943 r. oddzia艂 KZ wraz z oddzia艂em 偶o艂nierzy z rozwadowskiego Kedywu wsp贸lnie wyruszyli za Stalow膮 Wol臋 w przyszowskie lasy w celu odkopania zakopanej we wrze艣niu 1939 roku broni. Po udanej akcji wydobycia broni z terenu niemieckiego poligonu, 偶o艂nierze wyruszyli z powrotem do Stalowej Woli. Podczas powrotu pada艂 艣nieg, w chwili dotarcia do Stalowej Woli przesta艂o pada膰 i po nocnej akcji zosta艂y 艣lady. Nast臋pnego dnia z rana Niemcy dowiedzieli si臋 o akcji i szybko przyst膮pili do dzia艂ania, po 艣ladach na 艣niegu trafili na trop, kt贸ry prowadzi艂聽do baraku na Ozecie (dzielnicy Stalowej Woli) gdzie mieszka艂 偶o艂nierz KZ Antoni Och臋dzan, tam te偶 pod barakiem ukryto zdobyt膮 bro艅. W domu Och臋dzana gestapo aresztowa艂o domownika oraz jego go艣cia – 偶o艂nierza KZ Franciszka Kat臋.

Po tej wpadce natychmiast zacz臋艂y si臋 aresztowania w Zak艂adach Po艂udniowych w Stalowej Woli, gdzie pracowali 偶o艂nierze KZ. W sumie Niemcy zdo艂ali aresztowa膰 oko艂o 40 os贸b, w艣r贸d aresztowanych znale藕li si臋 prawie wszyscy uczestnicy wyprawy z grupy KZ. Jeden z 偶o艂nierzy AK Henryk Liniewiecki ps. „Tom” podczas aresztowania w Zak艂adach Po艂udniowych zdecydowa艂 si臋 za偶y膰 cyjanek potatsu gdy zorientowa艂 si臋, 偶e przysz艂o po niego Gestapo. Liniewiecki po spo偶yciu trucizny za chwil臋 zmar艂, Niemcy zakopali jego cia艂o na聽terenie Zak艂ad贸w pod wie偶膮 ci艣nie艅. Jedynie 偶o艂nierzom Kedywu uda艂o si臋 unikn膮膰 aresztowania, by膰 mo偶e, 偶e nie znali ich dobrze 偶o艂nierze KZ, a ewidentnie „wsypa” zasz艂a w szeregach KZ.

Druga egzekucja w Woli Zarczyckiej

Pierwsza egzekucja, 10 偶o艂nierzy KZ mia艂a miejsce w Stalowej Woli ko艂o stalowowolskiej Elektrowni 12 grudnia 1943 r. Kolejn膮 Drug膮 grup臋 zak艂adnik贸w KZ, Niemcy zabili 22 grudnia 1943 r. w Woli Zarczyckiej. Egzekucja w Woli Zarczyckiej by艂a odwetem za likwidacj臋 niemieckiego konfidenta.

22 grudnia 1943 r. w Woli Zarczyckiej zostali rozstrzelani:

  1. Edward Galant
  2. Edward Grzyb
  3. J贸zef Gorgo艅
  4. Czes艂aw Gallot
  5. Kazimierz Jakubiak
  6. Edward 艁abu艣
  7. Kazimierz Fija艂kowski
  8. Zdzis艂aw Kuzior
  9. Stanis艂aw Paczy艅ski
  10. Stefan Walasek

Ekshumacja

Po wojnie cia艂a pomordowanych zosta艂y ekshumowane ze zbiorowej mogi艂y i zosta艂y przewiezione do Stalowej Woli, gdzie po uroczystym pogrzebie zostali pochowani w Mauzoleum 偶o艂nierzy AK na Cmentarzu Komunalnym.

74. rocznica egzekucji w Woli Zarczyckiej

W grupie w.w. 偶o艂nierzy KZ-AK zgina艂 Zdzis艂aw Kuzior – dziadek stryjeczny stalowowolskiego historyka, autora i cz艂onka 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Romana Niwierskiego. W 2016 r. w 73. rocznic臋 egzekucji cz艂onkowie Fundacji KEDYW i 艢Z呕AK Ko艂a Obwodu Nisko-Stalowa Wola wraz z Roman Niwierskim z艂o偶yli kwiaty w miejscu egzekucji.

Tak jak w roku poprzednim, dzi艣 wsp贸lnie odwiedzimy miejsce egzekucji wraz ze stalowowolskim Mauzoleum by wspomina膰 Zdzis艂awa Kuzior臋 i wszystkich stalowowolskich bohater贸w KZ-AK poleg艂ych za Polsk臋.

Cze艣膰 ich Pami臋ci!

(fot. FB.Stalowa Wola, pkolice i dalej)

12 grudnia 2016 r. w 73. rocznic臋 egzekucji KZ w Woli Zarczyckiej (fot. Antoni Kolano)

cdn…

 

MW/Fundacja KEDYW