[FILM] Ostatnia droga porucznika W艂adys艂awa Kuchno – niez艂omnego 偶o艂nierza NZW

We wtorek 17 lipca 2018 r. w Zaleszanach ko艂o Sandomierza, po偶egnali艣my porucznika W艂adys艂awa Kuchno – niez艂omnego 偶o艂nierza Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), by艂ego prezesa 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂a Obwodu Nisko – Stalowa Wola i聽wieloletniego mieszka艅ca Stalowej Woli.

Uroczysto艣ci pogrzebowe rozpocz臋艂y si臋 Msz膮 艢wi臋t膮 w intencji zmar艂ego porucznika W艂adys艂awa Kuchno w ko艣ciele 艣w. Miko艂aja Biskupa聽w Zaleszanach – rodzinnej parafii porucznika NZW. Nast臋pnie w asy艣cie honorowej Wojska Polskiego przesz艂a procesja na Cmentarz Parafialny gdzie spocz膮艂 porucznik W艂adys艂aw Kuchno.

W ostatniej drodze, zmar艂ego 12 lipca br. porucznika W艂adys艂awa Kuchno, towarzyszyli jemu 偶ona, syn oraz rodzina i przyjaciele oraz przedstawiciele grup patriotycznych ze Stalowej Woli. Ponadto w uroczysto艣ciach udzia艂 wzi臋li cz艂onkowie 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂a Obwodu Nisko – Stalowa Wola wraz z prezesem Zbigniewem Markutem i zarz膮dem na czele oraz prezesem Fundacji KEDYW Markiem Wr贸blewskim.

Poni偶ej film z uroczysto艣ci:

Film: Miko艂aj Fo艂ta

 


por. W艂adys艂aw Kuchno

ur. 2 czerwca 1927 r. – zm. 12 lipca 2018 r.
呕o艂nierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) plac贸wki w Majdanie Zbydniowskim聽


Porucznik W艂adys艂aw Kuchno urodzi艂 si臋 7 stycznia 1927 r. w Majdanie Zbydniowskim ko艂o Stalowej Woli. W wieku 18 lat wst膮pi艂 do antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i zosta艂 zaprzysi臋偶ony do plac贸wki w Majdanie Zbydniowskim, kt贸ra wchodzi艂a w sk艂ad obwodu tarnobrzeskiego NZW. W okolicach Majdanu Zbydniowskiego dzia艂a艂 r贸wnie偶 le艣ny oddzia艂 partyzancki NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy, w kt贸rego antykomunistycznych akcjach uczestniczy艂 tak偶e jako 偶o艂nierz NZW W艂adys艂aw Kuchno.

Aresztowanie i ubeckie wi臋zienie

W 1945 r. wraz z oddzia艂ami plac贸wek NZW p贸艂nocnego Podkarpacia, W艂adys艂aw Kuchno uczestniczy艂 w akcji zaopatrzeniowej na m艂yn we wsi Dzierdzi贸wka, kt贸r膮 dowodzi艂 Boles艂aw Paluch – dow贸dca plac贸wki NZW w 呕abnie. Wkr贸tce po akcji w Dzierdzi贸wce, 16 listopada 1945 r. W艂adys艂aw Kuchno zosta艂 aresztowany przez tarnobrzeski Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB). Pod fa艂szywym oskar偶eniem jako „cz艂onek bandy rabunkowej” zostaje skazany przez komunistyczny s膮d na 15 lat wi臋zienia w Katowicach. Z ubeckiego wi臋zienia zostaje zwolniony po 9 latach. Po zwolnieniu pozostaje 艣ledzony i prze艣ladowany przez UB przez kolejne lata. 30 grudnia 1976 r. kolejny raz zostaje skazany w S膮dzie Rejonowym w Rzeszowie za przynale偶no艣膰 do antykomunistycznej NZW, lecz na mocy amnestii sprawa zostaje umorzona.

Dzia艂alno艣膰 kombatancka

Po uwolnieniu z ubeckiego聽wi臋zienia W艂adys艂aw Kuchno powr贸ci艂 w rodzinne strony i przeprowadzi艂 si臋 do Stalowej Woli, gdzie mieszka艂 a偶 do 艣mierci. W Stalowej Woli by艂 jednym z najstarszych i do niedawna jednym z najbardziej aktywnych cz艂onk贸w 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂a Obwodu Nisko – Stalowa Wola, w kt贸rym pe艂ni艂 przez wiele lat funkcj臋 cz艂onka zarz膮du, a nast臋pnie prezesa Ko艂a. Za swoj膮 dzia艂alno艣膰 w 艢Z呕AK otrzyma艂 15 wrze艣nia 2015 r. „Odznaczenie Pami膮tkowe” za zas艂ugi dla 艢Z呕AK przez Zarz膮d G艂贸wny 艢Z呕AK w Warszawie.

Odznaczenia

Za swoje zas艂ugi w walce o woln膮 i niepodleg艂膮 Polsk臋, W艂adys艂aw Kuchno zosta艂 odznaczony聽1 wrze艣nia 1989 r. „Krzy偶em Za Wolno艣膰 i Niepodleg艂o艣膰” przez ostatni Rz膮d RP na uchod藕stwie w Londynie.聽Nast臋pnie, 18 kwietnia 1995 r. odznaczony zosta艂 „Krzy偶em Armii Krajowej” przez 贸wczesnego聽prezydenta RP Lecha Wa艂臋s臋. Tego samego roku 11 listopada 1995 r. otrzyma艂 „Krzy偶 Wi臋藕nia Politycznego” od Stowarzyszenia Polskich by艂ych Wi臋藕ni贸w Politycznych.聽W 2017 r. zosta艂 uhonorowany przez Wojsko Polskie mundurem Kombatanta wz贸r 36, takim jakie nosili 偶o艂nierze II RP.

Mimo odznacze艅 za chwalebne zas艂ugi w walce o woln膮 Polsk臋, W艂adys艂aw Kuchno pozosta艂 jak i wielu jego koleg贸w antysowieckiego podziemia nie u艂askawiony przez Pa艅stwo Polskie, z haniebnych komunistycznych wyrok贸w, za walk臋 z komunistycznym re偶imem.

Przez ostatni rok swojego 偶ycia W艂adys艂aw Kuchno mia艂 k艂opoty ze zdrowiem, zmar艂 12 lipca 2018 r. w swoim domu otoczony rodzin膮.

Cze艣膰 i Chwa艂a Bohaterom!

 

MW/Fundacja KEDYW:
Bibliografia: Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji).
Film: Miko艂aj Fo艂ta


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal