W najbli偶sz膮 sobot臋, 22 grudnia od godz. 15.00-20.00 w supermarkecie聽TESCO przy ul Przemys艂owej 2B w Stalowej Woli, kolejny raz zostanie przeprowadzona zbi贸rka dar贸w dla bohater贸w mieszkaj膮cych聽na dawnych terenach II RP, utraconych w wyniku II wojny 艣wiatowej.聽Fundacja KEDYW po raz trzeci wspiera akcj臋 i zach臋ca wszystkich do wsparcia naszych bohater贸w poprzez drobn膮 darowizn臋 w postaci聽artyku艂贸w聽spo偶ywczych.
Podczas zbi贸rki przyjmowane b臋d膮 nast臋puj膮ce artyku艂y:
Kartki 艣wi膮teczne (koniecznie z 偶yczeniami)
Cukier
Konserwy mi臋sne lub rybne
Ry偶
Kasza
Herbata
Kawa
Kakao
S艂odycze (batony, cukierki, czekolada, ciastka, itp.)
Makaron
Warzywa w puszce
Owoce w puszce
Dodatkowe punkty zbierania dar贸w!
Jak co roku, akcj臋 koordynuje na terenie miasta i okolic p. Dawid Cielepak. Miejscem zbi贸rki na terenie Stalowej Woli niezmiennie od 6 lat jest Klub Kaito przy ul. Poniatowskiego 14聽oraz punkty odbioru produkt贸w w Nisku tj.聽Jednostka Wojskowa 3538 przy ul. Sandomierskiej 20.聽oraz po wcze艣niejszym um贸wieniu tak偶e聽Jednostka Strzelecka w Nisku.
Pytania odno艣nie akcji mo偶na kierowa膰 mailem do Dawida Cielepaka na adres: dawidcielepak@gmail.com oraz do Mariusza Szeferskiego na adres: baniu79@vp.pl
Rodacy Bohaterom 2018
W roku 2018 偶yje jeszcze na Kresach Wschodnich stu kilkudziesi臋ciu 偶o艂nierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodleg艂o艣ciowych. Rozsiani po ca艂ych Kresach, rozdzieleni wieloma granicami. 呕yj膮cy w r贸偶nych pa艅stwach, w r贸偶nych systemach politycznych, b臋d膮cy w r贸偶nej sytuacji ekonomicznej. Ci膮gle s膮 dla nas wszystkich wzorem bez przyk艂adnego m臋stwa, heroicznego po艣wi臋cenia oraz najgor臋tszej mi艂o艣ci Ojczyzny.
CHWA艁A BOHATEROM 鈥 CZE艢膯 ICH PAMI臉CI!
Kresy Wschodnie 鈥 utracone przez Polsk臋, w wyniku II Wojny 艢wiatowej, ziemie na wschodnich rubie偶ach Rzeczpospolitej. By艂y to przedwojenne wojew贸dztwa: wile艅skie, nowogr贸dzkie, poleskie, tarnopolskie, wo艂y艅skie, stanis艂awowskie oraz cz臋艣膰 wojew贸dztw lwowskiego i bia艂ostockiego. Podczas wojny na Kresach dzia艂a艂y silne oddzia艂y polskiego podziemia, w kt贸rych s艂u偶y艂o kilkadziesi膮t tysi臋cy 偶o艂nierzy. Najbardziej znane oddzia艂y to wile艅skie Brygady Partyzanckie, nowogr贸dzki 77 pu艂k piechoty AK czy te偶 27 Wo艂y艅ska Dywizja Piechoty AK.
Po II Wojnie 艢wiatowej losy kresowych 偶o艂nierzy potoczy艂y si臋 bardzo r贸偶nie. Cz臋艣膰 zosta艂a aresztowana przez wkraczaj膮ce oddzia艂y Armii Czerwonej i zes艂ana w g艂膮b Rosji. Cz臋艣膰 鈥 wycofa艂a si臋 na zach贸d i znalaz艂a si臋 po 鈥瀙olskiej鈥 stronie nowej granicy. Niekt贸rzy z tych co pozostali na ziemi ojc贸w, pr贸bowali u艂o偶y膰 sobie 偶ycie w 鈥瀋ywilu鈥. Za艂o偶y膰 rodziny, doko艅czy膰 nauk臋, podj膮膰 prac臋. R贸wnie du偶a cz臋艣膰 z nich nie z艂o偶y艂a broni, walcz膮c nadal z sowieckim okupantem.
Z tymi, kt贸rzy po wojnie nie z艂o偶yli broni 鈥 „呕o艂nierzami wykl臋tymi鈥 鈥 okupant obszed艂 si臋 wyj膮tkowo bezwzgl臋dnie. 艢cigani, rozstrzeliwani, grzebani w bezimiennych grobach. Tak, aby znikn臋li Oni i wszelka pami臋膰 o Nich. Ci, kt贸rych aresztowano, byli potwornie m臋czeni w wielomiesi臋cznych 艣ledztwach, skazywani na 艣mier膰 lub wieloletnie zes艂ania do 艂agr贸w. Tylko nielicznym uda艂o si臋 prze偶y膰 piek艂o Workuty czy Syberii 鈥 niewolniczej pracy, g艂odu, mrozu i chor贸b. Wracali nie maj膮c niczego. Wyrok przewa偶nie skazywa艂 Ich r贸wnie偶 na konfiskat臋 ca艂ego maj膮tku.
Stalinowscy oprawcy nie zapomnieli o tych, kt贸rzy nie podj臋li walki, kt贸rych jedynym 鈥瀏rzechem鈥 by艂a przysi臋ga z艂o偶ona na wierno艣膰 Ojczy藕nie 鈥 Polsce. Wielu z tych, kt贸rzy pr贸bowali odnale藕膰 powojenny spok贸j w 偶yciu rodzinnym i zawodowym zosta艂o aresztowanych. Przechodzili piek艂o przes艂ucha艅, proces贸w i zes艂a艅. Wielu z nich nigdy nie wr贸ci艂o w rodzinne strony. Pozostali na zawsze w 鈥瀗ieludzkiej ziemi鈥.
Najwa偶niejsza jest pami臋膰 o tych, kt贸rzy walczyli za wolno艣膰 naszej Ojczyzny, a kt贸rzy poprzez zbieg r贸偶norodnych los贸w historycznych, przez przebywanie do p贸藕nych lat pi臋膰dziesi膮tych w 艂agrach stalinowskich, pozostali po wojnie za wschodni膮 granic膮. Do dzi艣 dumnie piel臋gnuj膮 pami臋膰 o swoich dow贸dcach, poleg艂ych kolegach, ucz膮 m艂ode pokolenia patriotyzmu, wzmacniaj膮 to偶samo艣膰 polsk膮聽 narodow膮 kultur臋.
Pami臋tajmy o nich w 艣wi臋ta!
藕r贸d艂o: rodacybohaterom.pl