8 kwietnia 1887 r. urodził się Stanisław Eski – żołnierz ZWZ, AK, Powstaniec Warszawski
Stanisław Eski
8 kwietnia 1887 – 1944
Żołnierz Związku Walki Zbrojnej (ZWZ w Stalowej Woli)
Żołnierz Armii Krajowej (AK w Stalowej Woli)
Powstaniec Warszawski
Stanisław Eski urodził się 8 kwietnia 1887 roku w Warszawie (woj. mazowieckie). Był Synem Juliana i Marii z d. Horosz. Przed I wojną światową mieszkał i pracował w Rosji jako urzędnik. Po powrocie do Polski początkowo podjął pracę w Zakładach Górniczych w Starachowicach (woj. świętokrzyskie). W latach 1921-1938 mieszkał w Sosnowcu (woj. śląskie), gdzie był szefem działu sprzedaży w firmie „Modrzejów Hantke”. W 1938 roku przeprowadził się do Stalowej Woli (woj. podkarpackie), gdzie 1 listopada 1938 roku rozpoczął pracę w nowo budowanych Zakładach Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego). W ZP pracował na stanowisku kierownika zarządu wytworów.
Okupacja niemiecka
We wrześniu 1939 roku, po wybuchu II wojny porzucił pracę w ZP i ewakuował się ze Stalowej Woli. Po zajęciu Stalowej Woli Niemcy przemianowali ZP na zakłady zbrojeniowe III Rzeszy i zmienili nazwę na „Reichswerke Hermann Göring Werk Stalowa Wola”. W październiku 1939 roku Stanisław Eski powrócił do Stalowej Woli i ponownie podjął pracę w okupowanych ZP gdzie Niemcy przygotowywali się do produkcji działa przeciwlotniczego Flak 8,8.
Konspiracja antyniemiecka
W czasie niemieckiej okupacji Stanisław Eski nawiązał kontakty konspiracyjne i podjął się działalności w antyniemieckim podziemiu. Początkowo został żołnierzem Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Stalowej Woli, a następnie po powołaniu Armii Krajowej był żołnierzem placówki kryptonim „154”. W stalowowolskiej AK pełnił funkcję pierwszego oficera broni.
Po dekonspiracji i aresztowaniach żołnierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego (KZ-AK) w grudniu 1943 roku, w obawie przed dekonspiracją i ewentualnym aresztowaniu ewakuował się ze Stalowej Woli i powrócił do rodzinnej Warszawy. W Warszawie nawiązał kontakty z AK i kontynuował działalność konspiracyjną. W 1944 roku skierowany został do walki w Powstaniu Warszawskim. Zginął podczas Powstania Warszawskiego. Zwłoki Stanisława Eski nie zostały odnalezione.
Cześć Jego Pamięci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”.
© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!