Jan Zawitkowski ps. „Jonas”
ur. 25 grudnia 1895 r. – zm. 29-30 maja 1946 r.
呕o艂nierz Legion贸w Polskich
呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz Armii Krajowej Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola
Jan Zawitkowski urodzi艂 si臋 w Sz贸wsku ko艂o Jaros艂awia w woj. lwowskim (obecnie woj. podkarpackie). By艂 synem Tomasza i Marii z d. Oronowicz. P贸藕niej wraz z 偶on膮 Mari膮 z d. D膮bek (spokrewnion膮 ze Stanis艂awem D膮bkiem obro艅c膮 Gdyni urodzonym w Nisku) i dwoma synami W艂adys艂awem i J贸zefem zamieszkali w Nisku ko艂o Stalowej Woli (woj. podkarpackie). Obaj synowie Jana w czasie niemieckiej okupacji dzia艂ali w konspiracji antyniemieckiej, byli 偶o艂nierzami partyzanckiego oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka.
Okres I wojny
Jan Zawitkowski w 1914 r. walczy艂 w Legionach Polskich pod dow贸dztwem gen. J贸zefa Hallera oraz kapitana Leopolda Lisa-Kuli. W czasie walk z Ukrai艅cami i Bolszewikami w Z艂otej Lipie kolo Lwowa (Kresy Wschodnie) by艂 ranny w nog臋.
W 1919 roku po odzyskaniu przez Polsk臋 niepodleg艂o艣ci zosta艂 偶o艂nierzem Wojsa Polskiego, w kt贸rym s艂u偶y艂 pod dow贸dztwem gen. W艂adys艂awa Sikorskiego.
Okres II wojny
We wrze艣niu 1939 roku Jan Zawitkowski bra艂 udzia艂 w obronie Zak艂ad贸w Po艂udniowych w Stalowej Woli. P贸藕niej podczas niemieckiej okupacji Jan Zawitkowski jak jego synowie dzia艂a艂 w konspiracji. By艂 szkolony w tajnej szkole podoficerskiej. Nast臋pnie s艂u偶y艂 w szeregach Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) oraz Armii Krajowej Obwodu Nisko鈥揝talowa Wola.
Gdy by艂 spalony w rodzinnej okolicy wraz z kolegami z Niska – Janem Szewczykiem i Stefanem S臋kiem ukrywali si臋 w wojew贸dztwie kieleckim, tam w szeregach lokalnej Armii Krajowej nadzorowa艂 zrzuty z angielskich samolot贸w z broni膮 i lekarstwami dla AK.

Tablica upami臋tniaj膮ca Jan Zawitkowskiego ps. „Jonas” na ko艣ciele M.B. R贸偶a艅cowej w Stalowej Woli (fot. Fundacja KEDYW)
Aresztowanie i tajemnicza 艣mier膰
Po wojnie z Niemcami Jan Zawitkowski powr贸ci艂 w rodzinne strony. W贸wczas na terenach obecnego wojew贸dztwa podkarpackiego rozpoczyna艂a si臋 sowiecka okupacja i z ni膮 prze艣ladowania 偶o艂nierzy AK. W maju 1946 r. Jan Zawitkowski zosta艂 aresztowany przez funkcjonariuszy Urz臋du Bezpiecze艅stwa (UB) w rodzinnym Nisku. Wed艂ug 艣wiadk贸w, Pana Zalewskiego z Warcho艂贸w (obecnie dzielnica Niska) i 贸wczesnego naczelnika stacji kolejowej w Stalowej Woli, Jan Zawitkowski zosta艂 aresztowany i zabrany na przes艂uchanie, z kt贸rego ju偶 nie powr贸ci艂. Cia艂o zamordowanego Jana Zawitkowskiego, ze 艣ladami postrza艂u, odnalaz艂 p贸藕niej rolnik w rejonie kapliczki Matki Bo偶ej R贸偶a艅cowej w Chy艂ach (obecnie dzielnicy Stalowej Woli).
Upami臋tniony tablic膮
Dzi艣 w okolicy gdzie zosta艂o porzucone cia艂o Jana Zawitkowskiego, w miejscu dawnej kapliczki stoi murowany ko艣ci贸艂 pod wezwaniem Matki Bo偶ej R贸偶a艅cowej. W grudniu 2004 r. na elewacji ko艣cio艂a zosta艂a ods艂oni臋ta i po艣wi臋cona tablica upami臋tniaj膮ca Jana Zawitkowskiego ps. „Jonas”.
Cze艣膰 Jego Pami臋ci!
MW / MKDAK
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Wspomnienia Jana Zawitkowskiego.
dziekuje sedecznie Fundacji KEDYW-Stalowa Wola, w imieniu mojego ojca, Jozefa Zawitkowskiego, ps. „Wierny” zolnierza AK, odzialu Franciszka Przysiezniaka ps. „Ojca Jan”, i naszej rodziny za pamiec i umieszczenie artykulu o Janie Zawitkowskim ps. „Janos” moim dziadku.
Sle serdeczne pozdrowiena,
Jan Zawitkowski
Houston, Texas
Prosimy podzi臋kowa膰 tacie za s艂u偶b臋 dla Ojczyzny. Dzi臋kujemy r贸wnie偶 za s艂u偶b臋 Jana „Jonasa” oraz W艂adys艂awa „Gila”. Chwa艂a Bohaterom!
prezes FK
MW