25 stycznia 1903 r. urodził się Władysław Brymora – kolporter konspiracyjnego pisma „Odwet” w Stalowej Woli

Władysław Brymora

25 stycznia 1903 – 1 kwietnia 1942

Kolporter konspiracyjnego pisma „Odwet” w Stalowej Woli


Władysław Brymora przed wywozem do KL Auschwitz. (fot. zbiory D. Garbacza)

Władysław Brymora urodził się w Poraju koło Częstochowy (woj. śląskie). Był synem Stanisława i Franciszki z. d. Paluch. Przed II wojną pracował jako ciągacz rur w Hucie „Hulczyński” w Sosnowcu (woj. śląskie). W kwietniu 1939 roku przeprowadził się do Stalowej Woli (woj. podkarpackie) i podjął pracę w Zakładach Południowych (Centralnego Okręgu Przemysłowego), które później w czasie okupacji Niemcy przemianowali na „Stahlwerke Braunschweig G.m.b.H. – Werk Stalowa Wola”. Był żonaty, z żoną Feliksą z d. Chabowską miał sześcioro dzieci: Ryszarda, Bronisława, Edmunda, Adama, Jadwigę i Andrzeja.

Konspiracja i aresztowanie

W czasie niemieckiej okupacji należał do stalowowolskiej siatki kolporterów konspiracyjnego pisma „Odwet” wydawanego w okolicach Tarnobrzega przez konspiracyjny oddział „Jędrusiów” Władysława Jasińskiego ps. „Jędruś”. Na początku 1942 r. został aresztowany i przeszedł śledztwo w siedzibie Gestapo przy obecnej ul. ks. Skoczyńskiego 26 w Stalowej Woli.

Śmierć obozie KL Auschwitz

Po krótkim śledztwie wkrótce trafił niemieckim transportem o obozu koncentracyjnego KL Auschwitz do Oświęcimia (woj. małopolskie). 25 lutego 1942 r. w obozie KL Auschwitz oznaczono go jako polskiego więźnia politycznego symbolami „P.Pole” i otrzymał numer obozowy 25251. Zaledwie miesiąc po przybyciu do KL Auschwitz został zamordowany na terenie obozu. W niemieckich dokumentach obozowych odnotowano jego śmierć 1 kwietnia 1942 r. Oficjalną przyczynę śmierci Niemcy napisali, że zmarł na „osłabienie mięśnia sercowego”.

W 2023 roku europejski artysta John Cocker zajmujący się koloryzowaniem historycznych zdjęć, zrobił kolorowy portret Władysława Brymory poniżej:

Władysław Brymora w Auschwitz, koloryzacja John Cocker.

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Praca zbiorowa „Oddali życie za Polskę”, fot. Muzeum Auschwitz.

© COPYRIGHT 2016-2024. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!