13 kwietnia 1943 r. zginął Stanisław Bisztyga – żołnierz placówki „154” AK w Stalowej Woli

Stanisław Bisztyga

4 stycznia 1919 – 13 kwietnia 1943

Żołnierz placówki „154” Armii Krajowej (Stalowa Wola)


Stanisław Bisztyga urodził się 4 stycznia 1919 roku w Sosnowcu na Śląsku. Był synem Kazimierza i Stanisławy. Miał starszego brat Rudolfa, który również jak on był żołnierzem Armii Krajowej (ps. „Burza”) w Stalowej Woli (woj. podkarpackie). Przed wojną Stanisław pracował w koncernie Wspólnota Interesów Górniczo-Hutniczych S.A w Katowicach. W maju 1940 roku w wyniku zawirowań wojennych przybył z rodziną do Stalowej Woli i wkrótce rozpoczął pracę na ciągarni w Zakładach Południowych (COP) przemianowanych przez niemieckiego okupanta na zakłady zbrojeniowe „Stahlwerke Hermann Göring – Werk Stalowa Wola” i później „Stahlwerke Braunschweig GmbH – Werk Stalowa Wola”.

Konspiracja antyniemiecka

Stanisław Bisztyga w czasie niemieckiej okupacji wraz ze wspomnianym bratem zostali żołnierzami Armii Krajowej w stalowowolskiej placówce AK (krypt. „154”). W 1943 roku Stanisław został aresztowany przez niemieckie Gestapo i zwolniony po przekupieniu Niemców. Niestety wolność nie trwała długo, chwilę później znów trafił w ręce Niemców i tym razem nie udało mu się już wydostać.

Próba ucieczki i śmierć

Według powojennych relacji Stanisław Bisztyga został zastrzelony w Stalowej Woli w lasku na dzisiejszym osiedlu Młodynie przez niemieckie Gestapo. Wówczas Stanisław podjął nieudaną próbę ucieczki gdy prowadzony był do niemieckiego więzienia do byłego budynku Sądu Grodzkiego w Rozwadowie (obecnie dzielnicy Stalowej Woli). W czasie śmierci Stanisław miał zaledwie 24 lata.

Niemcy prawdopodobnie zakopali jego zwłoki w miejscu gdzie zginął na Młodyniu, niestety ciało nigdy nie zostało odnalezione. W ostatnich latach gdy prowadzone były remonty jednej z ulic na osiedlu Młodynie pracownicy natrafili na zwłoki nieznanej osoby. Czy to mogły być zwłoki naszego bohatera? Prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy.

Cześć Jego Pamięci!

 

MW / MKDAK

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”, fot. Archiwum D. Garbacza.

© 2016-2025 MKDAK. Wszelkie Prawa zastrzeżone. Kopiowanie tekstów, zdjęć lub filmów bez zgody zabronione!

Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji)