Stalowa Wola umpamiętniła kolejnych zapomnianych Bohaterów

W minioną niedzielę 12 czerwca 2016 r. na rozwadowskim Rynku w Stalowej Woli – Rozwadowie odbyły się uroczystości odsłonięcia dwóch pomników upamiętniających ludzi i tragiczne wydarzenia z czasów niemieckiej okupacji z 1942 roku.

Na głównym pomniku w środku Rynku zostali upamiętnieni dwaj rozwadowscy lekarze którzy w czasie niemieckiej okupacji stworzyli sztuczną epidemię tyfusa-plamistego, co w efekcie spowodowało zaprzestanie wywożenia lokalnej ludności oraz uwiezionych rozwadowskich Żydów do obozów koncentracyjnych. Szacuję się, że rozwadowscy lekarze dr Stanisław Matulewicz oraz lekarz rozwadowskiej Armii Krajowej dr Eugeniusz Łazowski ps. „Leszcz”, mogli uratować od 8.000 do 10.000 osób przed śmiercią w obozach niemieckiego okupanta.


O „Prywatnej Wojnie” dr Eugeniusza Łazowskiego ps. „Leszcz” przeczytasz tutaj…


Na drugim z pomników zostali upamiętnieni rozwadowscy Żydzi którzy w 1942 r. zostali bestialsko mordowani przez Niemców na rozwadowskim Rynku.

W uroczystościach oprócz Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbrzeżnego udział wzięli Radni Miejscy, Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny oraz parlamentarzyści Pani Senator Janina Sagatowska oraz Poseł na Sejm RP Rafał Weber.

W upamiętnieniu Bohaterów udział wzięli przedstawiciele Fundacji „KEDYW” oraz zaprzyjaźnione stalowowolskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej SRH „Partyzant” oraz koledzy z rzeszowskiego Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Militariów „PSMM”.

Cześć Ich Pamięci!


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *