22 stycznia 1943 r. Komenda G艂贸wna AK powo艂a艂a Kierownictwo Dywersji zwane KEDYW

22 stycznia 1943 roku Komenda G艂贸wna Armii Krajowej powo艂a艂a do 偶ycia elitarne oddzia艂y Kierownictwa Dywersji pod skr贸con膮 nazw膮 KEDYW. Rozkaz nr 84 Dow贸dcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego ps. 鈥濭rot鈥 nosz膮cy nazw臋 鈥濽porz膮dkowanie odcinka walki czynnej鈥, mia艂 za zadanie uporz膮dkowa膰 obecne struktury i stworzy膰 podstawy dla nowego pionu AK kieruj膮cego i realizuj膮cego walk臋 bie偶膮c膮. Postanowiono po艂膮czy膰 wysi艂ki dotychczasowych oddzia艂贸w sabota偶owo-dywersyjnych 鈥瀂wi膮zku Odwetu鈥 Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) i 鈥濿achlarza” Armii Krajowej i wzmocnienie ich osobami dotychczas nie bior膮cymi udzia艂u w walce czynnej. Rozkaz 84 nakazywa艂 zorganizowanie tak w Komendzie G艂贸wnej, jak w komendach Obszar贸w i Okr臋g贸w 鈥瀔om贸rek sztabowych鈥 o nazwie KEDYW. Zwraca艂 przy tym uwag臋 na dyspozycyjno艣膰 podleg艂ych tym kom贸rkom oddzia艂贸w, oraz poleca艂 stworzenie dla nich odr臋bnej sieci szybkiej 艂膮czno艣ci z komendami Okr臋g贸w i Obszar贸w. Organizatorem i dow贸dc膮 Kedywu zosta艂 mianowany p艂k. August Emil Fieldorf ps. 鈥濶il”.

Poniewa偶 tworzenie oddzia艂贸w sabota偶owo-dywersyjnych wymaga艂o wyszkolonej i do艣wiadczonej kadry oficerskiej, Armia Krajowa u偶y艂a specjalnie szkolonych w oddzia艂ach angielskich komandos贸w spadochroniarzy Polskich Si艂 Zbrojnych zwanych 鈥濩ichociemnymi鈥, kt贸rych przerzucano do Polski drog膮 spadochronow膮. Kilkudziesi臋ciu z 316 wyszkolonych 鈥濩ichociemnych” wyl膮dowa艂o w r贸偶nych rejonach okupowanej Polski, aby tworzy膰 kom贸rki Kedywu w poszczeg贸lnych Okr臋gach i Obwodach Armii Krajowej.

Do zada艅 oddzia艂贸w Kedywu Armii Krajowej m. in. nale偶a艂o:

鈻 planowanie i realizacja akcji dywersyjnych i sabota偶owych.

鈻 studia nad metodami i sposobami organizowania akcji dywersyjnych, sabota偶owych i partyzanckich, wypracowywanie oraz wydawanie wytycznych i instrukcji.

鈻 szkolenie dow贸dc贸w zespo艂贸w i patroli dywersyjnych oraz instruktor贸w technicznych dla potrzeb okr臋g贸w.

鈻 badanie i opiniowanie materia艂贸w, sprz臋tu i pomys艂贸w w zakresie akcji sabota偶owo-dywersyjnych.

鈻 organizowanie oddzia艂贸w partyzanckich.

鈻 centralna produkcja 艣rodk贸w walki sabota偶owo-dywersyjnej (g艂贸wnie granat贸w i zapalnik贸w).

鈻 zaopatrywanie Okr臋g贸w w 艣rodki walki 鈥 w miar臋 posiadanych zasob贸w.

漏Fundacja KEDYW

Rozkaz nr 84 Dow贸dcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego ps. 鈥濭rot鈥 nosz膮cy nazw臋 鈥濽porz膮dkowanie odcinka walki czynnej鈥.

Rozwadowski KEDYW Armii Krajowej

W ni偶a艅sko-stalowolwolskim Obwodzie Armii Krajowej o kryptonimach 鈥濶ale艣nik”, 鈥濶iwa鈥, 鈥濬c” rozkaz utworzenia Kedywu wyda艂 Komendant Obwodu Kazimierz Pilat ps. 鈥瀂aremba鈥 w maju 1943 roku, w tym mniej wi臋cej czasie strych kamienicy przedwojennego kina przy dawnej ul. Strzeleckiej 24 (dzi艣 ul. Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego 18) zwanej 鈥濳inem Skoczka鈥 sta艂 si臋 tajn膮 baz膮 Kedywu Armii Krajowej o kryptonime 鈥濭贸rka”. Pierwszym Oficerem Dywersji w Kedywie zosta艂 pchor. rez. Stanis艂aw Be艂偶y艅ski ps. 鈥濳ret鈥.


呕yciory艣 Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego ps. 鈥濳ret” tutaj…


Ko艅cem 1943 roku zast膮pi艂 Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego zrzucony z Anglii 鈥濩ichociemny鈥 por. Stanis艂aw So艂tys ps. 鈥濻owa”, 鈥濿贸jt鈥. Stanis艂aw So艂tys opr贸cz dywersji w rozwadowskim Kedywie nadzorowa艂 wytw贸rni臋 granat贸w w Wadowicach G贸rnych i przygotowywa艂 akcje ochrony zrzut贸w z alianckich samolot贸w.


呕yciorys 鈥濩ichocienego” Stanis艂awa So艂tys tutaj…


Po przeniesieniu Stanis艂awa So艂tysa do Mielca ponownie powo艂ano Stanis艂awa Be艂偶y艅skiego na Oficera Dywersji i szefa rozwadowskiego Kedywu. Stanis艂aw Be艂偶y艅ski pe艂ni艂 t膮 funkcj臋 do dnia napadu i likwidacji Kedywu przez niemieckie Gestapo. Tego dnia 18 maja 1944 roku Stanis艂aw Be艂偶y艅ski zostrza艂 zastrzelony podczas pr贸by ucieczki z okr膮偶onej przez niemc贸w siedziby Kedywu.


O likwidacji Kedywu przez Gestapo tutaj….


Po likwidacji Kedywu w Rozwadowie, przez kr贸tki czas reorganizacji, dow贸dctwo nad Kedywem wykonywa艂 a偶 do przeniesienia do nowego lokalu Stanis艂aw Krzemi艅ski ps. 鈥濻tan鈥, a nast臋pnie ju偶 w przeniesionym do Rudnika nad Sanem Kedywem – Tadeusz Socha ps. 鈥濳arol鈥. Tadeusz Socha by艂 ostatnim dow贸dca tego elitarnego oddzia艂u Armii Krajowej na terenie Obwodu 鈥濶iwa”.


呕yciorys Tadeusza Sochy ps. 鈥濳arol” tutaj…


Przez jego kr贸tki okres dzia艂ania, rozwadowski Kedyw przeprowadzi艂 wiele akcji sabota偶owo-dywersyjnych na terenie Rozwadowa, Stalowej Woli i okolic, co spowodowa艂o os艂abienie i spowolnienie dzia艂a艅 niemieckiego okupanta na tych terenach. Niestety wielu m艂odych i dzielnych 偶o艂nierzy tego oddzia艂u przyp艂aci艂o 偶yciem swoj膮 Bohatersk膮 walk臋 z niemieckim okupantem, kt贸ry niustannie d膮偶y艂 do wyniszczenia struktur AK. Wielu z nich marzy艂o o wolnej Polsce i jej nie doczeka艂o. To w艂a艣nie im dedykujemy powstaj膮ce muzuem i nasz膮 prac臋, aby pami臋膰 o nich przetrwa艂a na wieki.

Cze艣膰 i Chwa艂a Bohaterom!


Podziel si臋: