Prezydent Lucjusz Nadbere偶ny wr臋cza honorowe odznaczenie Franciszkowi Wojty艂o (fot. UM Stalowej Woli)
W 艣rod臋 5 kwietnia br. w 75. rocznic臋 zaprzysi臋偶enia Franciszka Wojty艂o do Armii Krajowej, Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbere偶ny wraz Przewodnicz膮cym Rady Miejskiej Stanis艂awem Sobierajem uhonorowali Bohatera Armii Krajowej i wieloletniego mieszka艅ca Stalowej Woli specjalnym odznaczeniem w podzi臋kowaniu聽za jego s艂u偶b臋 dla Ojczyzny.
Jak pisali艣my kilka dni temu, Pan Franciszek Wojty艂o w minion膮 zim臋 zachorowa艂 na gryp臋 i od tej pory jego zdrowie znacznie si臋 pogorszy艂o. Pan Franciszek cho膰 czuje si臋 bardzo s艂aby, by艂 bardzo wzruszony i wdzi臋czny za z艂o偶on膮 jemu wizyt臋 i jak wcze艣niej prosi o dalsz膮 modlitw臋. Z tej聽okazji z 偶yczeniami do艂膮czyli si臋 r贸wnie偶 Zbigniew Markut – prezes 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂o Stalowa Wola oraz Marek Wr贸blewski – prezes Fundacji KEDYW.
75 lat temu
Franciszek Wojty艂o ps. 鈥濳ruk” urodzi艂 si臋 w Ulanowie 1 czerwca 1923 roku. W 艣wi臋ta Wielkanocne 5 kwietnia 1942 roku zosta艂 zaprzysi臋偶ony do plac贸wki Armii Krajowej w Ulanowie, ma艂ym miasteczku oddalonym oko艂o 20 km na po艂udniowy-wsch贸d od Stalowej Woli. Ulanowska plac贸wka AK w czasie okupacji by艂a podobwodem i nale偶a艂a do Obwodu „Niwa” (Nisko – Stalowa Wola). Dzie艅 zaprzysi臋偶enia Pan Franciszek opisa艂 w swoich wspomnieniach pt. „”Moja przynale偶no艣膰 do Armii Krajowej” w nast臋puj膮cy spos贸b:
„W 艣wi臋ta Wielkanocne 5.04.1942 roku, w domu Kumik贸w, ja oraz Tadeusz Kumik i W艂odzimierz Jaroszy艅ski zostali艣my zaprzysi臋偶eni przez por. Bogus艂awa M臋ci艅skiego ps. „W艂adka” do ZWZ-AK. Przysi臋ga odby艂a si臋 w domu kolegi Tadeusza Kumika. Przysi臋g臋 i nastr贸j, jaki panowa艂 pami臋tam do dzi艣. Na stole sta艂a pasyjka, por. „W艂adka” wzi膮艂 krzy偶 do r臋ki, a my stoj膮c podnie艣li艣my dwa palce w g贸r臋 i powtarzali艣my za nim s艂owa przysi臋gi. Po przysi臋dze da艂 nam krzy偶 do uca艂owania i z ka偶dym z nas si臋 uca艂owa艂….聽Po dokonaniu przysi臋gi, ka偶dy z nas obra艂 sobie pseudonim, ja przyj膮艂em „Kruk”. Odt膮d ju偶 oficjalnie by艂em 偶o艂nierzem AK, plac贸wki Ulan贸w, kt贸rej dow贸dc膮 by艂 Kazimierz Blajer…”
Armia Krajowa
Jako 偶o艂nierz AK Franciszek Wojty艂o uczestniczy艂 w licznych akcjach i dzia艂aniach AK. Pan Franciszek bra艂 udzia艂 w nieudanej akcji o kryptonimie „31”, kt贸ra mia艂a na celu uwolnienie uwi臋zionego w stalowowolskim Gestapo Komendanta Obwodu „Niwa” Kazimierza Pilata ps. „Zaremba”. Pan Franciszek uczestniczy艂 r贸wnie偶 w akcji schwytania i przetransportowania do zasa艅skiego oddzia艂u partyzanckiego „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka, gro藕nego niemieckiego policjanta Nowaka – volksdeutcha kt贸ry znany by艂 ze zn臋cania si臋 nad polsk膮 i 偶ydowsk膮 ludno艣ci膮 Stalowej Woli. W ulanowskiej AK walczy艂 do jej rozwi膮zania.
Akcja „31” – pr贸ba odbicia Komendanta Kazimierza Pilata pd. „Zaremba” tutaj…
Nowa sowiecka okupacja i prze艣ladowanie
W 1946 roku o偶eni艂 si臋 i wkr贸tce urodzi艂a si臋 jego pierwsza c贸rka. Po zaj臋ciu przez Sowiet贸w teren贸w Podkarpacia, zosta艂 aresztowany i wcielony do Ludowego Wojska Polskiego (LWP) gdzie przez 18 miesi臋cy walczy艂 z ukrai艅skimi oddzia艂ami UPA. Do Ulanowa powr贸ci艂 w 1947 roku gdzie by艂 prze艣ladowany przez Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB) za przynale偶no艣膰 do AK, z tego powodu kilkakrotnie z 偶on膮 i ma艂膮 c贸reczk膮 zmieniali miejsce zamieszkania.
Spok贸j w Stalowej Woli
W 1949 roku przeprowadzili si臋 do Stalowej Woli, tutaj jak wspomina Franciszek sko艅czy艂a si臋 jego „gehenna”. W Stalowej Woli koledzy z konspiracji za艂atwili mu prac臋, a prze艣ladowania komunist贸w usta艂y i 偶ycie powoli zacz臋艂o by膰 normalne. W Stalowej Woli urodzi艂y si臋 jeszcze dwie c贸rki i聽rodzina na dobre pozosta艂a ju偶 w Stalowej Woli gdzie mieszkaj膮 do dzi艣.
Franciszek Wojty艂o jest wieloletnim cz艂onkiem 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂o w Stalowej Woli, w kt贸rej pe艂ni艂 funkcj臋 kronikarza przez 26 lat. Pan Franciszek przez prowadzenie kroniki 艢Z呕AK udokumentowa艂 i uwieczni艂 wiele wydarze艅 nie tylko z historii 艢Z呕AK ale i historycznych dzia艂a艅 AK na terenie Podkarpacia. Pan Franciszek jest tak偶e autorem w.w. wspomnie艅 pt. „Moja przynale偶no艣膰 do Armii Krajowej”.
呕yczymy Panu Franciszkowi szybkiego powrotu do zdrowia i obiecujemy pami臋膰 w modlitwie.
MW