97 urodziny Zofii Mizgalskiej ps. „S艂oneczko” – 艂膮czniczki i sanitariuszki partyzanckiego oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana”

Swoje 97 urodziny obchodzi dzi艣 Zofia Mizgalska ps. „S艂oneczko” – 艂膮czniczka i sanitariuszka partyzanckiego oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka. W czerwcu 1944 r. walczy艂a z oddzia艂em przeciw najwi臋kszej niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej聽(Sturmwind I) na tzw. Porytowym Wzg贸rzu w Lasach Janowskich.


Zofia Mizgalska ps. „S艂oneczko” 1942 r. (fot. Fundacja KEDYW)

Zofia Mizgalska ps. „S艂oneczko”

ur. 19 marca 1921 r.

艁膮czniczka ZWZ i AK w Rejowcu
艁膮czniczka/sanitariuszka oddzia艂u NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka


Zofia J贸zefa Mizgalska ps „S艂oneczko” z d. Made艅ska urodzi艂a si臋 19 marca 1921 r. w Rejowcu w woj. Lubelskim. W maju 1940 r. jeszcze jako panna wraz z przysz艂ym m臋偶em Marianem Mizgalskim ps. „Wrona” zostali zaprzysi臋偶eni do Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) w Rejowcu. 29 pa藕dziernika 1941 r. w skromnych warunkach okupacyjnych wysz艂a za m膮偶 za Mariana Mizgalskiego. Od 1942 r. po powo艂aniu Armii Krajowej by艂a 艂膮czniczk膮 plac贸wki AK w Rejowcu. W 1943 r. zagro偶eni aresztowaniem przez „wsypy” wraz z m臋偶em zostali skierowani do plac贸wki AK w Bi艂goraju, a nast臋pnie 26 wrze艣nia 1943 r. do Kompanii Warszawskiej „呕egoty”.

W zasa艅skim oddziale „Ojca Jana”

W listopadzie 1943 r. wraz z m臋偶em zostali skierowani przez dow贸dztwo na Podkarpacie do zasa艅skiego partyzanckiego oddzia艂u le艣nego NOW-AK „Ojca Jana” Franciszka Przysi臋偶niaka. Wraz z oddzia艂em „Ojca Jana” uczestniczy艂a w walkach z Niemcami 16 grudnia 1943 r. pod Golcami oraz w niemieckiej ob艂awie na oddzia艂 „Ojca Jana” we wsi Graba 26 grudnia 1943 r. W czerwcu 1944 r. jako sanitariuszka oddzia艂u „Ojca Jana” opatrywa艂a i ratowa艂a 偶o艂nierzy oddzia艂u podczas najwi臋kszej partyzanckiej walki z Niemcami w Lasach Janowskich na tzw. Porytowym Wzg贸rzu (niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej o krypt. „Sturmwind I”).

Po wojnie

Po wojnie wraz z m臋偶em powr贸ci艂a na Lubelszczyzn臋 do rodzinnego Rejowca, w kt贸rym prowadzi艂a gospodarstwo domowe i gdzie mieszka do dzi艣. Pani Zofia jest ostatni膮 偶yj膮c膮 kobiet膮 z oddzia艂u „Ojca Jana”. Za podj臋t膮 walk臋 o niepodleg艂膮 Polsk臋 podczas niemieckiej okupacji zosta艂a odznaczona wieloma medalami.

Z okazji urodzin 偶yczymy Pani Zofii du偶o zdrowia i pomy艣lno艣ci!

 

MW/Fundacja KEDYW

Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Zofia Mizgalska.
Fot. Fundacja KEDYW