Wojsko Polskie uhonorowa艂o stalowolskiego „呕o艂nierza Wykl臋tego” W艂adys艂awa Kuchn臋

Od lewej prezes FK Marek Wr贸blewski, kpt. Tomasz Ok贸lski, prezes 艢Z呕AK Zbigniew Markut, W艂adys艂aw Kuchno oraz Gra偶yna Bogacz cz艂onek 艢Z呕AK. (fot. Fundacja KEDYW)

Rozpocz膮艂 si臋 pierwszy etap uhonorowania W艂adys艂awa Kuchno – stalowowolskiego „呕o艂nierza Wykl臋tego” antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Po 73 latach W艂adys艂aw Kuchno odzyskuje nale偶yty honor 偶o艂nierza Wojska Polskiego i status cz艂onka Korpusu Weteran贸w Walk o Niepodleg艂o艣膰 Rzeczpospolitej Polskiej.

Dzi臋ki staraniom 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂a Obwodu Nisko-Stalowa Wola zosta艂 zapocz膮tkowany w 2017 r. proces przywr贸cenia nale偶ytych honor贸w W艂adys艂awowi Kuchno – ostatniemu 偶yj膮cemu 呕o艂nierzowi Wykl臋temu w Stalowej Woli. Po d艂ugim i wnikliwym procesie weryfikacyjnym, Wojsko Polskie nada艂o status 偶o艂nierza weterana dla W艂adys艂awa Kuchno i wkr贸tce otrzyma specjalny mundur weterana Wojska Polskiego.

Mundur dla stalowowlskiego bohatera NZW

W sobot臋 12 maja 2018 r. do Stalowej Woli przyby艂 z Rzeszowa kpt. Tomasz Okulski聽szef s艂u偶by mundurowej 34 Wojskowego Oddzia艂u Gospodarczego Wojska Polskiego w Rzeszowie, kt贸ry w obecno艣ci cz艂onk贸w 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂o Obwodu Nisko-Stalowa Wola – prezesa Zbigniewa Markuta, Gra偶yny Bogacz oraz prezesa Fundacji KEDYW Marka Wr贸blewskiego, wr臋czy艂 W艂adys艂awowi Kuchno pierwsze elementy umundurowania oraz sznur oficerski tzw. Akselbant.

Ze wzgl臋du na klopy zdrowotne W艂adys艂awa Kuchno, ceremonia wr臋czenia pierwszych element贸w umundurowania odby艂a si臋 w jego mieszkaniu w Stalowej Woli.聽Kolejne elementy w tym kompletny mundur wraz z kurtk膮 oficersk膮 oraz oficerski p艂aszcz szyty wed艂ug obowi膮zuj膮cego umundurowania wz. 36 w II Rzeczpospolitej Polskiej, Wlady艂aw Kuchno otrzyma najp贸藕niej do ko艅ca lipca br.

Przywracanie honoru 偶o艂nierzom antyniemieckiego i antykomunistycznego podziemia

W 2017 r. Sejm RP uchwali艂 ustaw臋 projektu Ministerstwa Obrony Narodowej nadaj膮c膮 prawo do otrzymania i noszenia munduru wraz z odznakami stopni wojskowych dla zas艂u偶onych weteran贸w walk o niepodleg艂o艣膰 Polski. W ten spos贸b uhonorowani zostaj膮 czlonkowi臋 Korpusu Weteran贸w Walk i Niepodleg艂o艣膰 Rzeczpospolitej Polskiej, w kt贸rego sk艂ad wchodz膮 偶o艂nierze podziemia antyniemieckiego, 呕o艂nierze Wykl臋ci podziemia anytkomunistycznego, Powsta艅cy Warszawscy, oraz 偶o艂nierze Polskich Si艂 Zbrojnych na Zachodzie.

Dzi臋kujemy za zaproszenie prezesowi 艢Z呕AK oraz WP i cieszymy si臋, 偶e mogli艣my wsp贸lnie uczci膰 naszego stalowolskiego Bohatera i podzi臋kowa膰 za jego poniesion膮 ofiar臋 dla Polski w walce z komunizmem o niepodleg艂膮 Polsk臋.聽呕yczymy Panu W艂adys艂awowi szybkiego powrotu do zdrowia.

 


W艂adys艂aw Kuchno 2016 r.

Wladys艂aw Kuchno – 偶o艂nierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

W艂adys艂aw Kuchno urodzi艂 si臋 7 stycznia 1927 r. w Majdanie Zbydniowskim ko艂o Stalowej Woli. W wieku 18 lat wst膮pi艂 do antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW) i zosta艂 zaprzysi臋偶ony do plac贸wki w Majdanie Zbydniowskim, kt贸ra wchodzi艂a w sk艂ad obwodu tarnobrzeskiego NZW. W okolicach Majdanu Zbydniowskiego dzia艂a艂 r贸wnie偶 le艣ny oddzia艂 partyzancki NZW „Tarzana” Tadeusza Gajdy, w kt贸rego antykomunistycznych akcjach uczestniczy艂 tak偶e jako 偶o艂nierz NZW W艂adys艂aw Kuchno.

Aresztowanie i ubeckie wi臋zienie

W 1945 r. wraz z oddzia艂ami NZW, W艂adys艂aw Kuchno uczestniczy艂 w akcji zaopatrzeniowej na m艂yn we wsi Dzierdzi贸wka, akcji dowodzi艂 Boles艂aw Paluch – dow贸dca plac贸wki NZW w 呕abnie. Wkr贸tce po akcji w Dzierdzi贸wce, 16 listopada 1945 r. W艂adys艂aw Kuchno zosta艂 aresztowany przez tarnobrzeski Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB). Pod fa艂szywym oskar偶eniem jako „cz艂onek bandy rabunkowej” zostaje skazany przez komunistyczny s膮d na 12 lat wi臋zienia w Katowicach. Z ubeckiego wi臋zienia zostaje zwolniony po 9 latach. Po zwolnieniu pozostaje jednak 艣ledzony i prze艣ladowany przez UB przez kolejne lata. 30 grudnia 1976 r. kolejny raz zostaje skazany w S膮dzie Rejonowym w Rzeszowie za jego przynale偶no艣膰 do antykomunistycznej NZW, lecz na mocy amnestii sprawa zostaje umorzona. Do dzi艣 jednak W艂adys艂aw Kuchno pozostaje jak i wielu jego koleg贸w antysowieckiego podziemia nie u艂askawiony przez Pa艅stwo Polskie z haniebnych komunistycznych wyrok贸w za walk臋 z komunistycznym re偶imem.

Dzia艂alno艣膰 kombatancka

Po uwolnieniu z ubeckiego聽wi臋zienia W艂adys艂aw Kuchno powr贸ci艂 w rodzinne strony i przeprowadzi艂 si臋 do Stalowej Woli, gdzie mieszka do dzi艣. W Stalowej Woli jest jednym z najstarszych i do niedawna jednym z najbardziej aktywnych cz艂onk贸w 艢wiatowego Zwi膮zku 呕o艂nierzy Armii Krajowej Ko艂a Obwodu Nisko – Stalowa Wola, w kt贸rym pe艂ni艂 przez wiele lat funkcj臋 cz艂onka zarz膮du, a nast臋pnie prezesa Ko艂a.

Cze艣膰 i Chwa艂a Bohaterom!

(fot. FB.Stalowa Wola, pkolice i dalej)

22 grudzie艅 2016 r. W艂adys艂aw Kuchno wraz z cz艂onkami 艢Z呕AK i Fundacji KEDYW sk艂adaj膮 wie艅ce w miejscu egzekucji 偶o艂nierzy stalowowolskiego Korpusu Zachodniego AK w Woli Zarczyckiej. (fot. Antoni Kolano)

MW/Fundacja KEDYW

藕r贸d艂o: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), W艂adys艂aw Kuchno, Archiwum IPN w Rzeszowie.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal