4 czerwca 1913 r. urodził się Rudolf Bisztyga – żołnierz AK Stalowa Wola

Rudolf Bisztyga ps. „Burza”

ur. 4 czerwca 1913 r. – zm. 4 kwietnia 1944 r.
ppor. rezerwy Wojska Polskiego II RP
Żołnierz Armii Krajowej placówki w Stalowej Woli


Rudolf Bisztyga urodził się 4 czerwca 1913 r. w Sosnowcu. Był synem Kazimierza i Stanisławy. Miał młodszego brata Stanisława, który również jak on należał do stalowowolskiej AK. Był żonaty, miał córkę Aleksandrę. Z zawodu był technikiem mechanikiem. Pracował w Starachowickich Zakładach Górniczych. W kwietniu 1940 r. przybył z rodziną do Stalowej Woli i podjął pracę w okupowanych Zakładach Południowych (COP) przemianowanych przez Niemców na „Stahlwerke Hermann Göring Werke Stalowa Wola”, na stanowisku pomocnika konstruktora.


Biogram brata Stanisława Bisztygi tutaj >>>


Konspiracja

Od początku pobytu w Stalowej Woli nawiązał kontakty z konspiracją. Początkowo działał w Związku Walki Zbrojnej (ZWZ), a następnie po powołaniu Armii Krajowej został żołnierzem stalowowolskiej AK.

Aresztowanie i egzekucja

W marcu 1944 r. wpadł w ręce Gestapo i został aresztowany. Na rozplakatowanym 27 marca 1944 r niemieckim obwieszczeniu Rudolf Bisztyga widniał wśród grupy aresztowanych stalowowolskich żołnierzy AK, którzy zostali skazani przez niemiecki sąd doraźny na karę śmierci, za należenie do nielegalnej organizacji. Miejsce egzekucji grupy polskich patriotów, w której znalazł się Rudolf Bisztyga, do dziś nie odnaleziono.

©Fundacja KEDYW

Niemieckie obwieszczenie z 27 marca 1944 r. skazujące na śmierć stalowowolskich konspirantów, w tym Rudolfa Bisztygę. (fot. Stanisław Dąbrowa-Kostka).

Cześć Jego Pamięci!

MW/Fundacja KEDYW
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Dionizy Garbacz „Brunatne Lata”


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie społecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osiągniemy celu! WESPRZYJ NAS! 

Konto bankowe: SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kartą płatniczą przez system płatności PayPal