5 czerwca 1972 r. odszed艂 Rudolf Golik – 偶o艂nierz rozwadowskiej ZWZ, AK i WiN

Rudolf Golik ps. „Zych”, „Zag艂oba”

ur. 11 sierpnia 1904 r. – zm. 5 czerwca 1972 r.
呕o艂nierz Wojska Polskiego II RP
呕o艂nierz Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ) plac贸wki „Wilcze 艁yko” w Rozwadowie
呕o艂nierz Armii Krajowej (AK) plac贸wki „Wilcze 艁yko”, „152” w Rozwadowie
呕o艂nierz Wolno艣膰 i Niezawis艂o艣膰 (WiN)


Rudolf Golik urodzi艂 si臋 11 sierpnia 1904 r. Rodzina jego pochodzi艂a z Pilchowa ko艂o Stalowej Woli. Przed wojn膮 wprowadzi艂 si臋 do w艂asnego domu w Charzewicach, dzisiejszej dzielnicy Stalowej Woli przy ul. Lipowej, gdzie do dzi艣 mieszkaj膮 nast臋pne pokolenia Golik贸w. W okresie mi臋dzywojennym odby艂 s艂u偶b臋 wojskow膮 w Marynarce Wojennej w Pi艅sku. By艂 wielkim Patriot膮 i cz艂owiekiem o wielkim sercu, pomaga艂 wszystkim, kt贸rzy potrzebowali pomocy, cz臋sto nara偶aj膮c swoje 偶ycie. By艂 bardzo lubiany i ceniony w艣r贸d 偶o艂nierzy konspiracji na terenie Rozwadowa i Stalowej Woli.

Konspiracja

W rozwadowskiej konspiracji dzia艂a艂 od samego jego pocz膮tku najpierw w Zwi膮zku Walki Zbrojnej (ZWZ), a p贸藕niej w Armii Krajowej. By艂 偶o艂nierzem i dow贸dc膮 w rozwadowskiej plac贸wce AK o kryptonimach „Wilcze 艁yko”, „152”. Pe艂ni艂 r贸wnie偶 funkcj臋 oficera broni w Komendzie Obwodu Nisko – Stalowa Wola i komendanta Oddzia艂u Wojskowej Stra偶y Ochrony Powstania (WSOP), kt贸rej zadaniem by艂o podczas akcji „Burza” chroni膰 miasto podczas wycofywania si臋 Niemc贸w. Podczas akcji jego grupa mia艂a zabezpiecza膰 drog臋 na przeje藕dzie kolejowym Rozwad贸w – Turbia.

Jako 偶o艂nierz AK bra艂 udzia艂 w wielu akcjach. Uczestniczy艂 w s艂ynnej Akcji „F”, kt贸rej zadaniem by艂o wykonanie wyroku na niemieckim zarz膮dcy maj膮tku Lubomirskich Martinie Fuldnerze i jego rodzinie. Bra艂 udzia艂 w planowaniu Akcji „31” maj膮cej za zadanie odbicia Komendanta Obwodu Nisko – Stalowa Wola AK Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” z wi臋zienia Gestapo w Stalowej Woli.

Jego dom na ul. Lipowej cz臋sto s艂u偶y艂 do spotka艅 konspirant贸w ju偶 od samego rozpocz臋cia wojny. W domu cz臋sto ukrywa艂 zagro偶onych aresztowaniem, „spalonych” i rannych w walkach z Niemcami.聽Po zabiciu przez Gestapo聽Komendanta Kazimierza Pilata u siebie w domu ukrywa艂 przed aresztowaniem 偶on臋 i syna komendanta, a nast臋pnie pom贸g艂 im bezpiecznie przedosta膰 si臋 do Zakopanego gdzie prze偶yli wojn臋.

W sierpniu 1944 r. po walce Sowiet贸w z wycofuj膮cymi si臋 Niemcami zbiera艂 i zabezpiecza艂 z jego patrolem聽na terenie Rozwadowa i Charzewic porzucon膮 bro艅 i amunicj臋.

Prze艣ladowany przez UB

Po rozwi膮zaniu Armii Krajowej w styczniu 1945 r. przyst膮pi艂 do walki z nowym sowieckim okupantem w szeregach Wolno艣ci i Niezawis艂o艣ci (WiN) na terenie Rozwadowa. Z przynale偶no艣膰 do AK i WiN zosta艂 aresztowany przez Urz膮d Bezpiecze艅stwa (UB), po czym zosta艂 skazany i wi臋ziony wiele lat. W ubeckich katowniach przeszed艂 brutalne 艣ledztwa i torturowania. Na jednej takiej sesji przes艂uchiwa艅 wyrywano mu paznokcie, ale nie z艂ama艂 si臋 i nikogo nie wyda艂. Jak wielu jego koleg贸w, wr贸ci艂 po kilku latach z ubeckich katowni schorowany.

Po tak zwanej „odwil偶y” 27 kwietnia 1972 r. zosta艂 odznaczony przez komunist贸w Krzy偶em Armii Krajowej za walk臋 w szeregach AK w latach 1939 – 1945. Nie doczeka艂 jednak wolnej Polski, zmar艂 5 czerwca 1972 r. w Charzewicach. Spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie.

Cze艣膰 Jego Pami臋ci!

 

MW/Fundacja KEDYW
Bibliografia: Archiwum Muzeum Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej (w organizacji), Maria Rehorowska „Rozwad贸w nad Sanem i Charzewice w konspiracji antyniemieckiej i antysowieckiej”.


Pierwsze w Polsce Muzeum Kedywu – elitarnego pionu dywersyjnego Armii Krajowej powstaje w czynie spo艂ecznym z inicjatywy Fundacji KEDYW. Nasza dzia艂alno艣膰 opiera si臋 na wolontariacie i darowiznach ludzi dobrej woli. Bez twojego wsparcia nie osi膮gniemy celu! WESPRZYJ NAS!聽

Konto bankowe: SANBank Nadsa艅ski Bank Sp贸艂dzielczy
Nr konta: 05 9430 0006 0046 7597 2000 0001
KOD SWIFT: POLUPLPR
Lub bezpiecznie kart膮 p艂atnicz膮 przez system p艂atno艣ci PayPal